Dna:lta otin liittymän nettiä varten, laitoin kortin Nokia 5100(?) puhelimeen (en ole varma mallista mutta lähes uusi ja 3g joka tapauksessa).
Yhteysnopeudekseni otin tämän puoli megasen, 14e/kk.
Nyt netti siis toimii mutta kun vien hiiren kuvakkeen päälle oikeaan alakulmaan niin nopeus näyttää olevan 460.8kbps.
Speedtest.net näyttää seuraavaa:
Download: 0.13mb/s
Upload: 0.08mb/s
Ping: 1132
Alueeni on ainakin DNA:n tädin mukaan 3g alue.
Eli onko tämä mielestänne ihan ok nopeus vai missä mahtaa olla vikaa? Mielestäni tämä on hidas verrattaen että puoli megaa pitäisi olla.
Onko tuo sitten niin että mokkula antaisi paremman yhteyden kuin kännykkä vai missä on vika?
Kännykkä on ubs- johdon kautta liitetty koneeseen, vaikuttaako se jotain?
Yhteysnopeus kunnossa
4
439
Vastaukset
- eli...
sillä saa gprs-yhteyden... maksimissaan 53kbps (=0.053 Mb/s download), eli vähemmän kuin mitä sait yhteysnopeuden testitulokseksi! Ellei yksi nolla unohtunut.
- bvbxcnxn
Tarkistin tuon puhelimen mallin ja se on Nokia 3500C.
Kuinka tämä muuttaa asiaa? - mutta...
bvbxcnxn kirjoitti:
Tarkistin tuon puhelimen mallin ja se on Nokia 3500C.
Kuinka tämä muuttaa asiaa?siinä on EDGE, eli pitäisi päästä 0,230 Mbit/s latausnopeuteen maksimissaan. 1132 ms ping kuullostaa kyllä hurjalta, edgellä on sellanen 250ms normaalia. GPRS:llä 1132ms taas on tavallinen, ehkä satuit saamaan pelkän GPRS-yhteyden ping-testin aikana.
- bvbxcnxn
mutta... kirjoitti:
siinä on EDGE, eli pitäisi päästä 0,230 Mbit/s latausnopeuteen maksimissaan. 1132 ms ping kuullostaa kyllä hurjalta, edgellä on sellanen 250ms normaalia. GPRS:llä 1132ms taas on tavallinen, ehkä satuit saamaan pelkän GPRS-yhteyden ping-testin aikana.
Ok kiitoksia vastauksista^^
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Suomen kansa haluaa Antti Lindtmanista pääministerin
Lindtman on miltei tuplasti suositumpi kuin etunimikaimansa Kaikkonen. Näin kertoo porvarimedian teettämä kysely. http2574590Vain 21% kannattaa Lindtmania pääministeriksi
se on selvästi vähemmän kuin puolueen kannatus, mites nyt noin?1312993Miten löydän sinut
Ja saan sanottua kaiken mitä haluan sinulle kertoa? Ja kuinka kuuntelisit minua sen hetken? Kuinka voin ilmaista sen mit412762Yöllinen autolla kaahari Heinolan seudulla
Asukkaita häiriköivän nuoren herran autokaahaus keskustelu poistettu, onko jokin hyvävelijärjestelmä käytössä ?751749Vaikea tilanne
Hieman kolkuttaa omatuntoa, kun on osoittanut kiinnostusta väärää naista kohtaan. En ymmärrä miten toinen on voinut te1061594Jouluksi miettimistä: kuka tai mikä valmistaa rahan?
Nyt kun on ollut vääntöä rahasta ja eritoten sen vähyydestä, niin olisi syytä uida rahan alkulähteille, eli mistä se syn281493- 551334
- 931245
Julkinen sektori on elänyt aivan liian leveästi yli varojensa!
Viimeisen 15 vuoden aikana julkisen puolen palkat ovat nousseet n. 40%, kun taas yksitysellä sektorilla vain n. 20%. En2081116- 471109