Yhdestä renkaasta katoaa pikkuhiljaa paineet, laskee eka päivässä normitasosta 2,3 -> 2,0 ja sitten siitä parissa viikossa n. 1,0 bar tasolle.
Ei löydy mitään syytä. Epäillään että jokin pieni sepelinpala on rikkonut pinnan ja on siinä kiinni tjsp.
Mitä haittaa voi olla siitä jos vedän tuonne sellaisen renkaanpaikkauspullon sisään?
Ei löydy mitään syytä. Epäillään että jokin pieni sepelinpala on rikkonut pinnan ja on siinä kiinni tjsp.
Mitä haittaa voi olla siitä jos vedän tuonne sellaisen renkaanpaikkauspullon sisään?
Vastaukset 2
Vanhimmat
oletko koittanut upottaa rengasta veteen tai kuunella missä pihisee? sepelinpala/kulutuspinnan vika tietenkin lienee todennäköisin, reiän aiheuttaja saattaa olla vielä paikallaankin jos on naula tms. paikkauspullo tietenkin sotkee kumin sisältä, eikä toimivuudesta ole takeita. paikkauspullo on vain väliaikaiskäyttöön tarkoitettu. kumin irroitus vanteelta voisi ehkä helpottaa vian löytymistä ja sitten paikkaus päälle.
... autosi kanssa. Ne siellä paikallistavat reiän ja paikkaavat renkaan sen paikkauspullon hinnalla - ja tulee kerralla kuntoon!
Tubeles rengasta ei paikattaessa välttämättä tarvitse ottaa edes vanteelta pois - reiän läpi työnnetään sellaisella rassilla paikkamateriaali, sen jälkeen ilmanpaine oikeaksi ja homma on selvä. Muutaman minuutin homma. Sitten jos olet tyhjänä ajanut sillä renkaalla, kumi otetaan pois vanteelta ja katsotaan onko tullut vaurioita. Tyhjällä renkaalla ei tarvitse ajaa kuin muutama kilometri, niin se on käyttökelvoton.
Jos renkaassa reikä on, niin ei se niillä paikkauspulloilla kuitenkaan pitäväksi tule.