Joulunaika

joulua rakastava

Heipä hei

Kuka tietää millainen on advanttiaika Budapestissä?? Eli onko kaupunki valaistu ja onko keskieurooppalaisia joulutoreja? Sellaista "vanhanajan" joulutunnelmaa ollaan etsimässä ja matkalla luultavammin itsenäisyyspäivän (siis Suomen sellaisen) aikoihin :). Entä jos noita toreja löytyy, kannattaako katsella majoitusta miltä alueelta? Kävellen olisi kiva päästä reissaamaan. Matkan tarkoituksena siis haistela, maistella ja imeä itseensä joulun tunnelmaa :)

Kaikki kokemukset otetaan mielellään vastaan!!! Niin ja mietin myös esim opas Monikan palvelujen käyttöä, jotta kaikki mahdolliset "joulun ihmeet" tulisivat nähdyiksi :)

Kiitos kaikille jo etukäteen :)

2

472

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • aikaan käynyt

      Hei vaan,
      olen itse käynyt BP:ssa joulukuun alkupuolella ja jo taksikuskimme osasi meille kertoa, että ainakin adventtiajan aloitus on suuri juhla siellä.
      Kaupunki on valaistu toisaalla enemmän toisaalla ei niin paljoa. Joulumarkkinat löytyvät ainakin Vörösmarty Tériltä (aukio). Käsitöitä ja herkkuja :).
      6.12. on Unkarissa (kuten monessa Keski-Euroopan maassa) Pyhän Nikolauksen päivä, tuohon liittyen bongasimme "aamutv:ssä" ohjelmaa ja kojuissa myytiin pieniä risunippuja (tuhmia lapsia varten?)
      Keskustan kieppeiltä kun hotellin varaa, niin pääsee kävellen joka paikkaan - tosin voin kertoa, että sen metro- tai ratikkakyydin verran välillä jalkojaan mielellään lepuuttaa ;D
      Ilma saattaa olla kolea ja päivän kävelyt koettelvat jalkoja, joten suosittelen kylpylävierailua jonakin iltana! Taivaallinen tunne lillua ulkona 38-asteisessa vedessä, höyryn noustessa vedestä, illan hämärtyessä... Ja taas jaksaa :)

      Lämpimästi suosittelen matkaa Budapestiin, myös talvella!

    • Katso alla olevasta linkista myös video ;-)
      http://budapestinfo.hu/en/calendar_of_events/budapest_christmas_fair_2009
      Joulu tori on Vörösmarty aukiolla: 20/11/2009. - 29/12/2009.

      Näette myös että ei ole vielä lunta. Jouluksi kyllä tavallaan sataa lunta.

      Marras-joulukuusta adventti aika alkaa, se on kyllä tunnelmallista. Juuri silloin saatte vielä edullisesti lennot ja majoituksetkin - vain joulun ja uuden vuoden aika on "high season"-in kova hinta -

      Paras yhdistää lomapäivien aktiviteetti virkistys-hemmottelu-kulttuuri-shoppailu ohjelmaksi:
      Ajoissa varatut liput oopperaan / operettiin (kaikein kallein lippu on 60-70 euroa)
      Muista myös että parturi-kampaamo-kauneushoito on täällä halvempaa. Hemmottelu kylpylöissä - esim Széchényin ulkoaltaat toimivat talvellakin lumisateessa - ja myös hieronta ;-)
      Luistelemaan jääradalle (luistimet voitte vuokrata) tausta on Vajdahunyad linnakke ja Kaupunginpuisto
      Ja kaupoissa, ostareissa on usein ennen joulua on jo allennuksia
      Joulun mautkin kannattaisi etsiä: forralt bor (eli noin glögi) unkarilaisia piparkakkuja, "käärepullia" unikolla ja saksanpähkinällä...Kaduilla paistetaan kastanjoita (ei hevoskastanjoita)
      Tervetuloa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. IL - Kansanedustaja tehnyt ITSEMURHAN eduskuntatalossa!!

      "IL:n tiedot: Kansanedustaja tehnyt itsemurhan Eduskuntatalossa Iltalehden tietojen mukaan kansanedustaja on tehnyt its
      Maailman menoa
      417
      9191
    2. Eemeli Peltonen teki itsemurhan eduskuntatalossa

      Kevyet mullat sitten vaan. Ei mulla muuta.
      Maailman menoa
      189
      3800
    3. Kuka pistetty kylmäksi

      Ketähän joutunu puukkohipan uhriksi? Tietääkö kukkaan?
      Kajaani
      21
      2268
    4. Mietin että

      Onko tarinallamme vielä luvussa tilaa kohtaamiselle vai jääkö se tähän.
      Ikävä
      87
      1403
    5. Kaipaatko sinä

      Yhtään meidän katseita
      Ikävä
      116
      1198
    6. Postilaatikoista

      Tuntuu kaikki tietävän tekijän/tekijät, mutta miksi nimiä ei julkaista???
      Kihniö
      27
      1155
    7. Sylikkäin.

      Sylikkäin, suudellen. Milloin haluaisit näin nainen tehdä ? Vain häntä ajatellen 😘. Tietenkin jos häntä asia kiinnosta
      Ikävä
      66
      1132
    8. Eemeli Peltosen viimeinen postaus Facebookissa!

      "Olen ollut kevätistuntokauden viimeisillä viikoilla paljon poissa eduskuntatyöstä. Sain toukokuussa hyvää hoitoa HUSiss
      Maailman menoa
      79
      1128
    9. Oletko samaa mieltä

      Että on parempi olla erillään?
      Ikävä
      75
      1110
    10. Nainen arvaa kuka

      En ikävä kyllä elä enää pitkään
      Ikävä
      55
      1063
    Aihe