Heipä hei
Kuka tietää millainen on advanttiaika Budapestissä?? Eli onko kaupunki valaistu ja onko keskieurooppalaisia joulutoreja? Sellaista "vanhanajan" joulutunnelmaa ollaan etsimässä ja matkalla luultavammin itsenäisyyspäivän (siis Suomen sellaisen) aikoihin :). Entä jos noita toreja löytyy, kannattaako katsella majoitusta miltä alueelta? Kävellen olisi kiva päästä reissaamaan. Matkan tarkoituksena siis haistela, maistella ja imeä itseensä joulun tunnelmaa :)
Kaikki kokemukset otetaan mielellään vastaan!!! Niin ja mietin myös esim opas Monikan palvelujen käyttöä, jotta kaikki mahdolliset "joulun ihmeet" tulisivat nähdyiksi :)
Kiitos kaikille jo etukäteen :)
Joulunaika
2
468
Vastaukset
- aikaan käynyt
Hei vaan,
olen itse käynyt BP:ssa joulukuun alkupuolella ja jo taksikuskimme osasi meille kertoa, että ainakin adventtiajan aloitus on suuri juhla siellä.
Kaupunki on valaistu toisaalla enemmän toisaalla ei niin paljoa. Joulumarkkinat löytyvät ainakin Vörösmarty Tériltä (aukio). Käsitöitä ja herkkuja :).
6.12. on Unkarissa (kuten monessa Keski-Euroopan maassa) Pyhän Nikolauksen päivä, tuohon liittyen bongasimme "aamutv:ssä" ohjelmaa ja kojuissa myytiin pieniä risunippuja (tuhmia lapsia varten?)
Keskustan kieppeiltä kun hotellin varaa, niin pääsee kävellen joka paikkaan - tosin voin kertoa, että sen metro- tai ratikkakyydin verran välillä jalkojaan mielellään lepuuttaa ;D
Ilma saattaa olla kolea ja päivän kävelyt koettelvat jalkoja, joten suosittelen kylpylävierailua jonakin iltana! Taivaallinen tunne lillua ulkona 38-asteisessa vedessä, höyryn noustessa vedestä, illan hämärtyessä... Ja taas jaksaa :)
Lämpimästi suosittelen matkaa Budapestiin, myös talvella! Katso alla olevasta linkista myös video ;-)
http://budapestinfo.hu/en/calendar_of_events/budapest_christmas_fair_2009
Joulu tori on Vörösmarty aukiolla: 20/11/2009. - 29/12/2009.
Näette myös että ei ole vielä lunta. Jouluksi kyllä tavallaan sataa lunta.
Marras-joulukuusta adventti aika alkaa, se on kyllä tunnelmallista. Juuri silloin saatte vielä edullisesti lennot ja majoituksetkin - vain joulun ja uuden vuoden aika on "high season"-in kova hinta -
Paras yhdistää lomapäivien aktiviteetti virkistys-hemmottelu-kulttuuri-shoppailu ohjelmaksi:
Ajoissa varatut liput oopperaan / operettiin (kaikein kallein lippu on 60-70 euroa)
Muista myös että parturi-kampaamo-kauneushoito on täällä halvempaa. Hemmottelu kylpylöissä - esim Széchényin ulkoaltaat toimivat talvellakin lumisateessa - ja myös hieronta ;-)
Luistelemaan jääradalle (luistimet voitte vuokrata) tausta on Vajdahunyad linnakke ja Kaupunginpuisto
Ja kaupoissa, ostareissa on usein ennen joulua on jo allennuksia
Joulun mautkin kannattaisi etsiä: forralt bor (eli noin glögi) unkarilaisia piparkakkuja, "käärepullia" unikolla ja saksanpähkinällä...Kaduilla paistetaan kastanjoita (ei hevoskastanjoita)
Tervetuloa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 937838
- 403752
Lähetä terveisesi kaipaamallesi henkilölle
Vauva-palstalta tuttua kaipaamista uudessa ympäristössä. Kaipuu jatkukoon 💘1021886- 241210
Taas ryssittiin oikein kunnolla
r….ä hyökkäsi Viroon sikaili taas ajattelematta yhtään mitään https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011347289.html321053Valtimon Haapajärvellä paatti mäni nurin
Ikävä onnettomuus Haapajärvellä. Vene hörpppi vettä matkalla saaren. Veneessä ol 5 henkilöä, kolme uiskenteli rantaan,281003Rakastuminenhan on psykoosi
Ei ihme että olen täysin vailla järkeä sen asian suhteen. Eipä olis aikoinaan arvannut, että tossa se tyyppi menee, jonk53837Olisinko mä voinut käsittää sut väärin
Nyt mä kelaan päässäni kaikkea meidän välillä tapahtunutta. Jos mä sit kuitenkin tulkitsin sut väärin? Se, miten sä käyt31792Vanha Suola janottaa Iivarilla
Vanha suola janottaa Siikalatvan kunnanjohtaja Pekka Iivaria. Mies kiertää Kemijärven kyläjuhlia ja kulttuuritapahtumia10750Tähän vaivaan ei auta kuin kaksi asiaa
1. Tapaaminen uudestaan tai 2. Dementia Anteeksi kun olen olemassa🙄60749