Joulunaika

joulua rakastava

Heipä hei

Kuka tietää millainen on advanttiaika Budapestissä?? Eli onko kaupunki valaistu ja onko keskieurooppalaisia joulutoreja? Sellaista "vanhanajan" joulutunnelmaa ollaan etsimässä ja matkalla luultavammin itsenäisyyspäivän (siis Suomen sellaisen) aikoihin :). Entä jos noita toreja löytyy, kannattaako katsella majoitusta miltä alueelta? Kävellen olisi kiva päästä reissaamaan. Matkan tarkoituksena siis haistela, maistella ja imeä itseensä joulun tunnelmaa :)

Kaikki kokemukset otetaan mielellään vastaan!!! Niin ja mietin myös esim opas Monikan palvelujen käyttöä, jotta kaikki mahdolliset "joulun ihmeet" tulisivat nähdyiksi :)

Kiitos kaikille jo etukäteen :)

2

498

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • aikaan käynyt

      Hei vaan,
      olen itse käynyt BP:ssa joulukuun alkupuolella ja jo taksikuskimme osasi meille kertoa, että ainakin adventtiajan aloitus on suuri juhla siellä.
      Kaupunki on valaistu toisaalla enemmän toisaalla ei niin paljoa. Joulumarkkinat löytyvät ainakin Vörösmarty Tériltä (aukio). Käsitöitä ja herkkuja :).
      6.12. on Unkarissa (kuten monessa Keski-Euroopan maassa) Pyhän Nikolauksen päivä, tuohon liittyen bongasimme "aamutv:ssä" ohjelmaa ja kojuissa myytiin pieniä risunippuja (tuhmia lapsia varten?)
      Keskustan kieppeiltä kun hotellin varaa, niin pääsee kävellen joka paikkaan - tosin voin kertoa, että sen metro- tai ratikkakyydin verran välillä jalkojaan mielellään lepuuttaa ;D
      Ilma saattaa olla kolea ja päivän kävelyt koettelvat jalkoja, joten suosittelen kylpylävierailua jonakin iltana! Taivaallinen tunne lillua ulkona 38-asteisessa vedessä, höyryn noustessa vedestä, illan hämärtyessä... Ja taas jaksaa :)

      Lämpimästi suosittelen matkaa Budapestiin, myös talvella!

    • Katso alla olevasta linkista myös video ;-)
      http://budapestinfo.hu/en/calendar_of_events/budapest_christmas_fair_2009
      Joulu tori on Vörösmarty aukiolla: 20/11/2009. - 29/12/2009.

      Näette myös että ei ole vielä lunta. Jouluksi kyllä tavallaan sataa lunta.

      Marras-joulukuusta adventti aika alkaa, se on kyllä tunnelmallista. Juuri silloin saatte vielä edullisesti lennot ja majoituksetkin - vain joulun ja uuden vuoden aika on "high season"-in kova hinta -

      Paras yhdistää lomapäivien aktiviteetti virkistys-hemmottelu-kulttuuri-shoppailu ohjelmaksi:
      Ajoissa varatut liput oopperaan / operettiin (kaikein kallein lippu on 60-70 euroa)
      Muista myös että parturi-kampaamo-kauneushoito on täällä halvempaa. Hemmottelu kylpylöissä - esim Széchényin ulkoaltaat toimivat talvellakin lumisateessa - ja myös hieronta ;-)
      Luistelemaan jääradalle (luistimet voitte vuokrata) tausta on Vajdahunyad linnakke ja Kaupunginpuisto
      Ja kaupoissa, ostareissa on usein ennen joulua on jo allennuksia
      Joulun mautkin kannattaisi etsiä: forralt bor (eli noin glögi) unkarilaisia piparkakkuja, "käärepullia" unikolla ja saksanpähkinällä...Kaduilla paistetaan kastanjoita (ei hevoskastanjoita)
      Tervetuloa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Persut eivät ole kertoneet euronkaan edestä säästökohteita

      Mutta änkyttävät kysellä niistä muilta jatkuvasti. Vaikuttaa ettei persuilla ole kykyä omaan ajatteluun ja päätöksenteko
      Maailman menoa
      274
      3497
    2. Työeläkeloisinta Suomen suurin talousongelma

      Työeläkeloisinta maksaa vuodessa lähes 40 miljardia euroa, josta reilut 28 miljardia on pois palkansaajien ostovoimasta.
      Maailman menoa
      137
      1905
    3. Israel euroviisujen 2.

      Israel sai taas eniten yleisöääniä. Suomesta täydet 12 pistettä, poliittinen ”ammattiraati” antoi 0 pistettä. Hyvä Is
      Luterilaisuus
      301
      1641
    4. 80
      1489
    5. Persujen puoluekokous 2026

      Missä ja Milloin pidetään ?
      Maailman menoa
      87
      1483
    6. Odotettu tulos Taivalvaaran hiihtokeskuksen osalta

      "MCS Finland Oy on ilmoittanut Taivalkosken kunnalle 30.4.2026, että se irtisanoo Taivalkosken kunnan ja MCS Finland Oy:
      Taivalkoski
      53
      1186
    7. Mun mielestäni on tosi loukkaavaa

      Nainen, että luulet palatan typeriä, sekavia ja ilkeitä viestejä mun kirjoittamiksi. Mä en ole katkera, epätoivoinen, ra
      Ikävä
      200
      1150
    8. Euroviisut ei enää niin musiikkikilpailu?

      Kappaleiden taso ei enää ole mikä sijoituksen ratkaisee.Eikö kukaan ihmettele että Israel pärjää lähes joka vuosi kisois
      Maailman menoa
      71
      1071
    9. Mikä se viehättävin

      Asia on kaivatussasi?
      Ikävä
      63
      1031
    10. Tiedän satavarmasti ettet tule koskaan

      Uskaltamaan mitään. Ei me tulla edes näkemään koskaan.
      Ikävä
      22
      1017
    Aihe