Elikkä auttakaa miten voin kuunnella musiikkia macistä av-vahvistimeen? Optinenkaapeli on kytketty headphones reikään. Pitääkö jostain laittaa jotain asetuksia että äänen saa kuuluviin vai mitä pitää tehdä??
Satu
Miten saa äänen macistä av-vahvistimeen??
3
1993
Vastaukset
- ppp ööö
pitäiskö av-vahvistin puolella jotain painella myös
- Jaska Perusjaska
6,35 mm plugi - RCA -johdolla kuulokeliitännästä vahvistimen line in -liittimiin.
Linjatulot saattaa vahvistimessa olla nimetty esim. tv, dvd, cd, tape tms.
Optista ulostuloa ei maceissa taida normaaleilla äänikorteilla löytyä. Digitaalista signaaliakaan ei kuulokeliittimen kautta tule, vaan kaapeli on kytkettävä ihan analogiseen sisääntuloon vahvistimessa.
Sitten tietysti muista laittaa volumea tietokoneesta, jotta kuuluu. :)- myös digitaalisesti
Suora lainaus Apple Macbook ulkoiset portit ja liittimet
http://support.apple.com/kb/HT1562?viewlocale=fi_FI
"Liitä ulkoiset kaiuttimet, kuulokkeet tai optinen digitaalinen äänilaite. Kuuloke-/linjan ulostuloliitin tukee optista digitaalisen äänen ulostuloa, analogisen äänen ulostuloa (24 bitin, 44,1–192 kHz:n D/A-muunnin), digitaalisen äänen ulostuloa (24 bitin stereo ja 44,1–192 kHz:n näytteenottotaajuus) ja sitä tukevaa pakatun digitaalisen äänen ulostuloa (AC3 ja DTS). Analogisille kuulokkeille / linjaulostuloon tulee käyttää tavallista äänikaapelia, jossa on 3,5 mm:n metalliplugi. Digitaalista ääntä varten voidaan käyttää tavallista Toslink-kaapelia, jossa on Toslink-miniplugi-sovitin."
Toslink-miniplug-sovitin:
http://www.verkkokauppa.com/popups/prodinfo.php?id=39860
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mitä hyvää rikkaiden hyysääminen Suomelle tuonut?
Minäpä vastaan: ei yhtikäs mitään, vaan pelkkää vahinkoa. Demareiden ansiosta Suomen valtio oli käytännössä vielä 1980-237346Grahn-Laasonen: "Kansalainen joutuu pettymään, jos demareita äänestää"
Ministeri viittaa tuoreeseen Helsingin Sanomien juttuun, jossa demarijohtajan keinoja Suomen suunnan muuttamiseksi esite956011Tytti Tuppurainen häpäisi Suomen epäisänmaallisella lausunnollaan USA:n ulkoministerille Rubiolle.
https://www.is.fi/politiikka/art-2000011816267.html Miksi Tytti Tuppurainen päästetään antamaan typeriä lausuntoja noin1114056- 1534055
- 1631823
- 581668
Miksi miehen on hankala ymmärtää
Että hänen on tehtävä aloite. Niin sen kuuluu mennä luonnollisesti.1311560- 381391
- 281351
- 451342