Kaikki tietävät Jutan roolileikit, verkkosukkahousuissa, sairaanhoitajana, siivoojana ja rakennustyöläisenä.
Jutan perustelu miksi hän roolileikkeihin ryhtyi oli tämä: "Sain niillä uskottavuutta työväenpuolueen puheenjohtajana, Urpilainen sanoo."
Jos työväenpuolueen ainoat näytöt työväen edustajana on se, että hienohelma Jutta Urpilainen pukeutuu työväen ja yöväen ammattien edustajiksi niin AVOT!
Jutan perustelu miksi hän roolileikkeihin ryhtyi oli tämä: "Sain niillä uskottavuutta työväenpuolueen puheenjohtajana, Urpilainen sanoo."
Jos työväenpuolueen ainoat näytöt työväen edustajana on se, että hienohelma Jutta Urpilainen pukeutuu työväen ja yöväen ammattien edustajiksi niin AVOT!
Vastaukset 53
Vanhimmat
Huono puujalkavitsi
ideologioita tai ideologisia rajoja. Suomi on pieni maa ja globaaleilla markkinoilla ja Suomessa on pikkufirmoja pyrkien olemaan parempia kuin kilpailijansa. Kaikki ovat samassa veneessä ja parhaat työporukat pärjäävät parhaiten... Sillä ei ole mitään väliä, mitä kukin äänestää. Suurin osa ihmisistä on vcain tavallisia yrittäjiä ja työntekijöitä (joista kuka tahansa voi päättää, haluta ja ruveta yrittäjäksi). Samaan aikaan me kuitenkin joudumme olemaan tekemisissä playereiden ja poliitikoiden kanssa, joista ainakin jälkimmäiset lähinnä ajattelevat omaa etuaan. Äänestäisikö silti kukaan minua, joka olen suomalainen, koulutettu ulkomailla ja ollut ilman yhteiskunnan turvaverkkoa, työttömyyskorvauksia, sosiaalitoimen korvauksia tms? Tuskin. Useimmat kuvittelevat, että ulkomaisella koulutuksella ei tee mitään; se on vain pelleilyä. Ihmetykseksi jää vain se, että miten ovat maailmanhistorian luoneet.usein ilman suomalaisia. Asuessani ulkomailla olen aina kannustanut ja auttanut maanmiehiäni, sillä vaikka joskus riitelemme, lopulta olen aina kotimaan puolella.
.
Jutta Urpilainen ja puolueensa on todella huono vitsi köyhän kansan mielestä. SDP-herrat mellastaa ja köyhä kansa köyhtyy. Kaikki alkoi Lipposesta.
ja sdp on vitsi
Myös SDP:n kannatus on vitsi, kun puolue saa äänensä politrukkieliitti-edusmiehiltä ja homoilta. Vitsi kerrotaan vaaleissa 2011 niin että kaikki sen ymmärtävät.
.
ja Heinähattu on vitsi. Luovuttaa ensin ja sitten tulee takaisin, kun valinta meni ilmeisesti vieläkin heikommin kuin ensimmäisellä kerralla.
heh heh. Enää ei voi ostaa maailmaa pelkillä verkkosukilla, vaikka ne ilmeisesti saivatkin Lipposen pään sekaisin. Hyvästi SDP.
Moni sanoo tulevina vuosina, kuten Sinä nyt "Hyvästi SDP! " . Ei tuollaista touhua tervepäinen ihminen jaksa katsella. Puolueen puuhastelussa on palikat hukassa pahemman kerran. Ehkä luottavat vielä vanhoihin valta-asemiinsa ja nautintaoikeuksiinsa, uskoen olevansa erityisessä asemassa valtionhoitajapuolueena.
Eipä juuri enempää voisi väärässä olla. Tulevat vuodet näyttävät demareille kaapin paikan. Se saattaa löytyä vaikka Eduskunnan kellarista, noin kuvainnnollisesti.
Nyt vielä demareilla on hyvää aikaa valmistautua ek-vaaleissa tulossa olevaan suurtappioon, oikein romahdukseen. Tämä kaikki jälkiseurauksineen kannattaa ottaa huomioon laadittaessa puoleen tulevien vuosien toimintaohjelmia ja budjetteja, ettei suotta ole puilla paljailla, kun kannattajien kato tästä vaan voimistuu.
Ajatelkaas kuin kätevät verkkosukat ovatkaan,mitä enemmän repii sitä vähemmän reikiä,eiks jeh.....
Kuolonkorina kestää vielä jonkin aikaa. Jutan urputukset on vain demarien kuolonkorinaa. Kohta vaimentuu tämä köyhän kansankusetusosasto kun ihmiset tulevat enenevässä määrin järkiinsä.
Todellisuudessa Jutta laski, että hän saa unelmahötölleen kannattajia miehistä, jotka unelmoivat huoramaisiin asusteisiin pukeutuvista naisista ja vanhuksista, jotka unelmoivat hyvästä terveydestä ja osaavat arvostaa sairaanhoitoa. Unelmilla ehkä selittyy tuo rakennustyöläisenäkin esiintyminen - moni toimistotyötä tekevä toivoo osaavansa tehdä vaativia käytännön töitä. Hän toivoi myös, että siivoojan töitä tekevät opiskelijat samaistuivat hänen roolileikkinsä kautta sosialidemokraatteihin.
Alipalkatun opiskelija-siivoojan on todella vaikea vakuuttaa itselleen tarvitsevansa sosialidemokraatteja ja äänestää heitä, kun puoluen keulassa heiluu tuulellakäypä, korkeasti palkattu (noin 7000 euroa/kk) opettajarouva.
Opiskelijaparka pohtii mistä saa mahdollisimman halvalla makaronia, ruisleipää ja jauhelihaa valmistaakseen jotain syötävää itselleen. Pääkaupunkiseudun pippaloissa liehuvaan eliittirouvaan on opiskelijan oloista todella pitkä matka. Ei nappaa !
Tuulentupia rakenteleva Jutta on täysin ulalla jos luulee, että mainostempuilla tehdään luvatut ja tekemättömät asiat tehdyiksi ja tehdyt asiat tekemättömäksi.
Ei ihmiset unohda SDP:n tekemisiä. Turha luulo.
JEES VII KÄN!
Niinhän sitä sanotaan, että kansaedustajan kuukausitulo on noin 7000 euroa kuukaudessa. Mutta eihän sellainen mihinkään piisaa, vaikka on kolminkertainen kansan keskituloon verrattuna.
Suomalaisten palkansaajien keskitulohan on noin 2600 euroa/kk. Kansanedustajille siis aivan kahvirahoja.
Niinpä Jutta päätti vakaumuksellisena sosialidemokraattina panna tuon ansiotason aivan uusille kertaluvuille: 7000 euroa tunnissa. Niin sitä pitää varsinkin, kun edustaa köyhän kansan asiaa Suomen eduskunnassa. Jutta on ahne, Jutta on röyhkeä, Jutta on välinpitämätön, Jutta typerys,jota siis kiinnsotaa vain oma hyvinvointi ja poliittinen menestys. Kansan kurjsutuminen on täysin hänen ajattelumaailmansa ulkopuolella. Noilla edellytyksilläkö meinaa Jutta elämässä edetä ?
Mistä Helvetin sukkahousuista te nyt hölötätte?
Kertokaa pliiis..mäkin haluan tietää..onko se pitänyt verkkosukkahousuja jossain?
Linkki?
.. jos rohkenet katsoa
http://static.iltalehti.fi/uutiset/juttunamasukatMP_uu.jpg
http://static.iltalehti.fi/uutiset/juttunamasukat4MP_uu.jpg
Nämä kuvat oli iltapäivälehdissä uudenvuodenyönä.
"Jutta Urpilaisen verkkosukat herättivät närää puoluetoverissa."
Mm. Arja Alho arvosteli Jutan esiintymistä kovin sanoin: "Politiikan toimintakenttä on jossain muualla kuin kristallilamppujen tai verkkosukkien maailmassa".
http://farm4.static.flickr.com/3079/3599144451_f73c800988.jpg
Sosialidemokraateila voi olla vitsit vähissä vaalikeväänä 2010. Antaa nyt vielä leikkien jatkua hiekkalaatikolla kaikessa rauhassa.
Poliittiset haastajat menevät jo kaukana etumatkassa ja pohtivat tulevaisuuden ratkaisuja siinä missä demarit opiskelevat vasta aakkosia. Demarien puolueväki vanhenee käsiin, politiikka on unelmahöttöä ja ohjelmat katsovat lähinnä taaksepäin.
Ei edistystä, ei kehitystä, ei visioita tulevaisuudesta, ulostulot päämäärätöntä höpinää tai räksytystä ja hallituspuoueiden näennäistä haastamista hallituksen kyselytunnilla. Kyllä on murheellista/mukavaa (puoluekannasta riippuen) seurata demarien vähittäistä rapautumista sisältäpäin.
...vähitellen puoluejohtajaa.
Sorsa. Lakitekstit sekaisin => Valcon rahoilla politiikasta ulos.
Suntvist. Rahat sekaisin. => Kenkää
Paasio. Kengät sekaisin. => Ulos
Lipponen. Ulkomaat sekaisin. => Leikkimään lasten kanssa.
Urpilainen. Leikit sekaisin. => Opettajaksi.
Lipponen se tämän typykän hommas puheenjohtajaksi.
Niinpä niin, saman olen kuullut minäkin. Lipponen se sieltä Jutan hameen helmasta kurkistelee. Eihän Jutta Joku olisi ikäpäivänä omilla ansioilla noussut puoluen puheenjohtajaksi.
Mikä sai Paavon suosittelemaan häntä ? Voi, kun tietäisi. En usko, että ainakaan päteyys, näkemyksellisyys tai asioiden hallinta. Ehkä Paavo -papparaista viehätti Jutan ruotsin kielen taito. Juttahan on kaksikielisestä Kokkolasta ja Paavo taas kovasti ruottinkielisten perään, kun on Freudenthal - mitalinkin saanut ruotsalaistamisansioistaan.
EI NAURATA YHTÄÄN TUO VITSI
Nyt tässä saa jo pidellä suupieliään. Jopa eduskunnan vasuriänkyrä Arhinmäki on uskottavampi oppositiojohtaja kuin tää urputtaja. Iltasanomien kyselyssä vain yksi neljästä piti Urpilaista parempana.
toivoisin että jutta olisi seuraava presidentti tai pääministeri. voisin loputtomiin katsella hänen kaunista olemustaan ja kuunnella viisaita juttujaan telkkarista. ja vielä parempaa olisi ihana nähdä hänet livenä, heittäisin kunnon halauksen. hyvä jutta olet ihana, ja myös viisas.
Oliks se sukkatehtaan mannekiini?
luin kabaree-tanssijat ja punaisten lyhtyjen huorat..
noustaan suurimmaksi puolueeksi ...vai noustaanko?
http://www.iltasanomat.fi/uutiset/kotimaa/uutinen.asp?id=1566993
Surullinen ja valitettava tapaus. Täysi floppi on päässyt kolmanneksi suurimman puolueen johtajaksi. No puolue oli niin suuressa hädässä, että kuka tahansa muu kuin Tuomioja kelpasi. Nyt saadaan sitten nauttia tästä kitkerästä ja kuivanlaisesta sadosta.
Kun ei parempaakan ollut tyrkyllä.
Eki, vanha kommariko muka?
Paluu heinikseen on ovella.
Eveliina on muodollisesti pätevä joka hommaan porvarina, huoh!
http://www.mtv3.fi/viihde/uutiset/muut.shtml/695191?kokoomusnuoret
Voishan tuollaista porvarikonetta ajella ainakin moottorisahan tankillisen.
.
Suuri johtaja Jutta Urpilainen vääntää tankeroenglantia matkien Obamaa ilman Obaman puhujanlahjoja, karismaa ja tietoja. http://www.youtube.com/watch?v=xheIYUWYctc
Heil Jutta!
Vain viikset puuttuu.
http://s728.photobucket.com/albums/ww287/vesaa/?action=view¤t=JutanWPK.jpg
tämä vitsi päättyy pian Jutan itkuun ja pettymykseen. Ei tullut hänestä suurta arvojohtajaa vaan auringonlaskun puolueen taantuma-ajan johtaja, jonka aikana johdettavien määrä on laskenut jokaisella suunavauksella.
Naurettava turhan räksyttäjä koko akka, tekee demareista aivan pellejä. Kuuluu samaan kastiin Heinäluoman kanssa.
Ajatelkaas miälessänne miltä näyttäis Jutta "Heinäkuorman" päällä :)
huh huh... höyry nousee..
.
Joka ei naurata kuin meitä oikeistolaisia. Jutta on hyvä valinta,kun vielä oikeistolaisuus on hyvässä nosteessa.
No mutta eipä sosialisteilla ole muutakaan annettavaa......
JEES VII KÄN sanoi miss BIGGY mahtaillen ja sosialistit hurrasivat....
valita puheenjohtajaksi tällainen verkkosukkapelle.
Vanhanen vasta vitsi onkin, kun on taas käräjöiny vanhojen hoitojensa kanssa oikeudessa. Hyvä kun saatiin tämä kepun valehteleva variksenpelätin pois ihmisten silmistä.
Juu mää olen ihan samaamieltä siittä että saatiin se S.Kuronen pois ihmisten silmistä.
Image-lehden kuvia näistä Jutan pukeutumisleikeistä:
Jutta siivooja
Jutta rakennustyöläinen
haluaisin niin kovasti nähdä nämä kuvat. Ne oli samassa numerossa kuin Jutta sairaanhoitaja. Näitä muita kuvia ei kuitenkaan ole näkynyt netissä.
yöväen puolueenjohtaja. Mikä olisi yöväen ammattiliitto? Hämärähommia..
Paremmin puukalkavitsi, nollannut jo itsensä.
Jutta jää historiaan, koska ensimmäisen kerran oppositiossa talouslaman aikana ollut puolue häviää aikana äänestäjiä. Niin tyhmä ja huono Jutta on ollut.