Kysely!

LH-Opiskelijoilta

Hei! Tässä olisi kysely kahdelta lähihoitajaopiskelijalta opinnäytetyöhön. Kyselyyn ei tarvitse laittaa nimeä eikä mitään henkilökohtaisia yhteistietoja. Kysely koskee päihdevanhempia/huumausainevanhempia ja heidän päihteiden/huumausaineiden käyttöään raskas/imetys ja lapsen kasvuaikana. Kiitos kaikille vastaajille!

1. Ikä ja sukupuoli

2. Oletko/onko puolisosi käyttänyt/käyttääkö päihteitä/huumausaineita raskaus, imetys tai lapsen kasvuaikana?

3. Mitä päihteitä/huumausaineita ja mitä haittaa siitä on ollut lapselle/lapsille?

4. Kuinka usein olet/puolisosi on käyttänyt/käyttää huumausaineita/päihteitä yhdellä käyttökerralla?

5. Oletko hakenut/onko joku suositellut apua päihteiden/huumausaineiden käyttöön? Jos on, niin millaista apua? Kuka suositteli? Onko/oliko siitä hyötyä?

6. Ovatko lapsesi tai joku läheisesi kertonut pelänneensä sinua/puolisoasi kun olet ollut huumausaineiden/päihteiden vaikutuksen alaisena/vieroitusoireisena (krapulassa), missä tilanteessa?

7. Ovatko lapsesi joutuneet lähtemään kotoa turvaan kun olet/puolisosi on ollut huumausaineiden/päihteiden vaikutuksen alaisena/vieroitusoireisena, missä tilanteessa?

8. Onko sinua, puolisoasi ja/tai lapsiasi ikinä halveksittu, kiusattu ja/tai kohdeltu eri tavalla kuin muita päiväkodissa/koulussa/työssä/vapaa-ajalla?

9. Oletko/onko puolisosi ikinä pahoipidellyt henkisesti/fyysisesti lapsiasi tai puolisoasi/onko puolisosi pahoinpidellyt sinua lastesi nähden? Millä tavoin, missä tilanteessa ja oliko sillä seurauksia?

10. Oletko tuntenut myöhemmin katumusta/katkeruutta?

1

582

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Kyselyyn

      Vastailempa omasta puolestani.

      "Ikä ja sukupuoli"

      52 v. Mies

      "Oletko/onko puolisosi käyttänyt/käyttääkö päihteitä/huumausaineita raskaus, imetys tai lapsen kasvuaikana?"

      Me molemmat käytimme kannabista jo seurusteluaikana, alussa kylläkin vain pari kertaa viikossa. Raskausaikana vaimoni ei käyttänyt kannabista muuta kuin raskauden alussa muutaman kerran, raskauden varmistuttua hän ei käyttänyt mitään päihteitä.
      Lapsen kasvuaikana (imetysaikana ei vaimoni käyttänyt mitään päihteitä) imetysajan mentyä ohi, taas käytimme molemmat kannabista ja joskus punkkua. Minä toki käytin koko ajan kannabista, mutta en alkoholia, (mitä nyt punkkua joskus, nyt en sitäkään) enkä muitakaan kovia aineita.

      "3. Mitä päihteitä/huumausaineita ja mitä haittaa siitä on ollut lapselle/lapsille?"

      Meidän perheen päihde oli vain kannabis.
      Ensimmäinen lapsemme syntyi terveenä ja oppi kaikki kävelemiset ja puhumiset normaaliin tapaan, ja menestyy tänäkin päivänä koulussa hyvin ja on eteenpäin haluava kaveri.

      Toinen lapsemme syntyi 3 vuotta myöhemmin. Hän oli syntyessään fyysisesti terve, mutta ongelmia tuli esim. puhumaan oppimisessa. Hän oppi puhumaan vasta neljä vuotiaana. Koulussa ei menestynyt vanhemman veljensä tavoin, vaan joutui turvautumaan erityisluokka opetukseen.

      Selviytyminen nykyisessä tietokone maailmassa tuottaa hänelle vaikeuksia.


      "4. Kuinka usein olet/puolisosi on käyttänyt/käyttää huumausaineita/päihteitä yhdellä käyttökerralla?


      Puolisoni käytti ja käyttää harvemmin, minä taas huomattavasti runsaammin.
      Puiolisoni käytti ja käyttää kannabista noin kerran viikossa, ( paitsi raskaus aikana --mutta minä lähes joka päivä.) Käytämme jointin kerrallaan, puolisolleni riittää yleensä jointti käyttökerrallaan, mutta minä saatan intoutua useampaan jointtiin.

      "5. Oletko hakenut/onko joku suositellut apua päihteiden/huumausaineiden käyttöön? Jos on, niin millaista apua? Kuka suositteli? Onko/oliko siitä hyötyä?"

      En ole itse hakenut "apua huumausaineiden käyttöön" (hm. outo kysymys) mutta huumausaineen aiheuttamaan sekavuustilaan olen saanut apua läheisteni toimitettua minut hoitoon. Se oli nk. pakkohoito. Hyötyä oli niin kauan kun olin kuivilla, mutta retkahdin kannabiksen käyttöön uudestaan ja saamani hyöty "kuivui pois."

      "6. Ovatko lapsesi tai joku läheisesi kertonut pelänneensä sinua/puolisoasi kun olet ollut huumausaineiden/päihteiden vaikutuksen alaisena/vieroitusoireisena (krapulassa), missä tilanteessa?"

      Lapseni eivät tienneet äitinsä ja isänsä kannabiksen käyttöä eikä kannabis aihettanut perheessämme rähinää eikä väkivaltaisuutta. Joskus aiheutti kyllä kiivasta keskustelua.
      Lapsillamme ei ollut pelkäämistä.

      "7. Ovatko lapsesi joutuneet lähtemään kotoa turvaan kun olet/puolisosi on ollut huumausaineiden/päihteiden vaikutuksen alaisena/vieroitusoireisena, missä tilanteessa?"

      Lapsemme ei ole tarvinnut lähteä pois kotoaan missään tilanteessa, vaikka olimme joskus molemmat pilvessä.


      "8. Onko sinua, puolisoasi ja/tai lapsiasi ikinä halveksittu, kiusattu ja/tai kohdeltu eri tavalla kuin muita päiväkodissa/koulussa/työssä/vapaa-ajalla?"

      Minua ja puolisoani ei ole halveksittu, koska kukaan ei ole huomannut käyttöämme.
      Jouduttuani hoitoon, piti käyttää kaikki mahdolliset keinot hyväksi, ettei naapurit saisi tietää hoidon syytä, onneksi se nykyaikana on mahdollista, kiitos tietoturva lain.

      Nuorimmainen lapsemme on joutunut kiusatuksi jälkeenjääneisyytensä takia.

      Seurauksista on vaikea sanoa.

      "9. Oletko/onko puolisosi ikinä pahoipidellyt henkisesti/fyysisesti lapsiasi tai puolisoasi/onko puolisosi pahoinpidellyt sinua lastesi nähden? Millä tavoin, missä tilanteessa ja oliko sillä seurauksia?"

      Perheessämme ei ole ollut, eikä ole nytkään mitään pahoinpitelyjä, --ainakaan fyysisiä.
      Henkistä pahoinpitelyä on ilmennyt aika paljon puolisoitten kesken, mutta ei lapsia kohtaan.

      Seuraukset henkisestä pahoinpitelystä helpottuu uudella jointilla

      10. Oletko tuntenut myöhemmin katumusta/katkeruutta?

      Samaa voin sanoa-- Jointti helpottaa, silloin ei tarvitse katua tekojaan

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Työeläkeloisinta Suomen suurin talousongelma

      Työeläkeloisinta maksaa vuodessa lähes 40 miljardia euroa, josta reilut 28 miljardia on pois palkansaajien ostovoimasta.
      Maailman menoa
      149
      2023
    2. Israel euroviisujen 2.

      Israel sai taas eniten yleisöääniä. Suomesta täydet 12 pistettä, poliittinen ”ammattiraati” antoi 0 pistettä. Hyvä Is
      Luterilaisuus
      305
      1727
    3. Persujen puoluekokous 2026

      Missä ja Milloin pidetään ?
      Maailman menoa
      93
      1567
    4. Mun mielestäni on tosi loukkaavaa

      Nainen, että luulet palatan typeriä, sekavia ja ilkeitä viestejä mun kirjoittamiksi. Mä en ole katkera, epätoivoinen, ra
      Ikävä
      200
      1210
    5. Euroviisut ei enää niin musiikkikilpailu?

      Kappaleiden taso ei enää ole mikä sijoituksen ratkaisee.Eikö kukaan ihmettele että Israel pärjää lähes joka vuosi kisois
      Maailman menoa
      78
      1193
    6. Mikä se viehättävin

      Asia on kaivatussasi?
      Ikävä
      67
      1150
    7. Tiedän satavarmasti ettet tule koskaan

      Uskaltamaan mitään. Ei me tulla edes näkemään koskaan.
      Ikävä
      25
      1061
    8. Mikä kaivatussasi

      Viehättää ulkoisesti ja mikä sisäisesti?
      Ikävä
      48
      1007
    9. Rakas nainen ymmärsin

      Että minun pitää pitää kiinni sinusta. Haluan, että sä olet onnellinen. Olet mulle se oikea ja mä sulle. Rakastan Sua yl
      Ikävä
      73
      956
    10. Minkä näköinen

      On kaipaamasi henkilö🤔
      Ikävä
      45
      937
    Aihe