Älkää valitko poronpurijoita

Kokoomuksen on syytä varoa valitsemasta poronpurija Vileeniä tai viäntäjä Kataista johtoonsa. Onneksi pohjalainen uho Risikon kieltäytymisen myötä saatettiin vältettyä. Itälässä saimmekin esimerkin turkkulaisista.

Kokoomuksen johdon tulee olla pääkaupunkiseudulta, mieluiten Helsingistä. Saarikangas on ikäloppu. Matikainen muuten hyvä mutta hän on kokematon ja kepun vietävissä, voisi sukset lipsua pahemmin kuin Itälällä puheet. Vauhtoehdoiksi jää Jan tai Ben. Vai olisiko Eeva-Riitta Siitonen kiinnostunut? Hän voisi palauttaa Kokoomukselle uskottavuuden maakuntien miesten kähminnän jälkeen
5165
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

Marjo ei ole kepun vietävissä.
Hän on myös realisti ja harkitsee, onko
nyt hänen aikansa asettua ehdolle.

Ja piste !

P.s. Ei olisi yhtään huono asia, että jos puheenjohtaja olisi Savosta ja
puoluesihteeri (!) Lapista.

Nuoret miehet ovat laskeneet viisaasti, sillä
puoluesihteerinkin pesti on jaossa !

Äänestä
  • Kyllä stadilainen on oikeassa. Maakuntien äijät ryystävät pääkaupungin elinvoimaa ja vievät kaikki verovarat kaikenlaisten polkujen päällystämiseen pitkin soita ja korpia. Tarvitsemme Metropolin ja kokoomuslaisen sen rakentajaksi. Ehdotus Siitosesta on mielenkiintoinen - vai pitäisikö hänet säästää presidentinvaaleihin. Ei tämä Kallion tyttö ole oikein saanut asioihin vauhtia...

    Äänestä

  • 3 seppää kirjoitti:

    Kyllä stadilainen on oikeassa. Maakuntien äijät ryystävät pääkaupungin elinvoimaa ja vievät kaikki verovarat kaikenlaisten polkujen päällystämiseen pitkin soita ja korpia. Tarvitsemme Metropolin ja kokoomuslaisen sen rakentajaksi. Ehdotus Siitosesta on mielenkiintoinen - vai pitäisikö hänet säästää presidentinvaaleihin. Ei tämä Kallion tyttö ole oikein saanut asioihin vauhtia...

    Joo, Jan kokoomuksen johtoon. Hän antaisi kovan paikan tullen sanaisan nyrkkinsä puhua!

    Äänestä

  • 3 seppää kirjoitti:

    Kyllä stadilainen on oikeassa. Maakuntien äijät ryystävät pääkaupungin elinvoimaa ja vievät kaikki verovarat kaikenlaisten polkujen päällystämiseen pitkin soita ja korpia. Tarvitsemme Metropolin ja kokoomuslaisen sen rakentajaksi. Ehdotus Siitosesta on mielenkiintoinen - vai pitäisikö hänet säästää presidentinvaaleihin. Ei tämä Kallion tyttö ole oikein saanut asioihin vauhtia...

    Pääkaupunkiseutu kokoomukselle ja maakunnat perussuomalaisille = kaksi kymmenen prosentin kannatuspohjan omaavaa puoluetta. Ei maakuntien miehet kokoomuksessa ala ikiajoiksi stadilaisten joomiehiksi.

    Äänestä

Ei myöskään kannata valita ketään syrjäsuomalaista, nurkkakuntaista moukkaa, joka ei tunne maatamme (Ben), on aggressiivinen ja arvaamaton (Jan), tai ei selviä edes yhden kaupungin asioista, vaikka tuota kaupunkia sentään ylläpidetään koko valtakunnan varoin (Eeva-Riitta).

En tiedä, mitä tämä maakuntien miesten kähmintä on. Samalla, kun selostat sitä, voisitko vastata myös seuraaviin, noin kymmeneen kysymykseen?

1. Millä tavoin pääkaupunkiseudun asiaa pitäisi erityisesti ajaa? Mitkä olisivat kelvollisia, konkreettisia toimia.

2. Miksi juuri Helsingin asioita pitää jotenkin erityisesti hoitaa koko valtakunnan voimalla? Useimmissa muissa kunnissa on paljon suurempia ongelmia kuin H:gissä.

3. Helsinkiin rakennetaan musiikkitalo helsinkiläisten tarpeisiin. Suurin osa rahasta saadaan valtiolta ja valtion omistamalta yleisradiolta. 5 miljoonaa maksaa, 10 % saa. Eikö tällä ole mitään arvoa? Mitä vielä pitäisi tehdä?

4. Valtio osallistuu Stadionin kattamisen kustannuksiin. Stadion sijaitsee Stadissa, kuten nimikin sanoo. Eikö tällä ole mitään arvoa? Mitä vielä pitäisi tehdä?

5. Valtio osallistuu Vuosaaren sataman rakentamisen kustannuksiin. Satama sijoitettiin aluepoliittisin perustein Helsinkiin eikä esim. Porkkalaan tai Kotkaan, jotka olisivat olleet edullisempia sijoitusopaikkoja. Edes Natura-alueiden ei annettu häiritä? Eikö tällä ole mitään arvoa? Eikö tämä riitä? Mitä vielä pitäisi tehdä?

6. Kaikkien suomalaisten rahoilla on rakennettu Kiasma, Oopperatalo, Eduskunnan lisärakennus, Mäntyniemi... Koska julkisia investointeja aletaan tehdä myös muualle Suomeen? Eikö tämä ole jo Helsinkiläisten asioiden hoitamista? Mitä vielä saisi olla, jos me maksamme?

7. Finnvera muutettiin Kuopiosta Helsinkiin. Mitä vielä pitäisi muuttaa?

8. Helsingissä Eduskunta, valtioneuvosto, ministeriöt, virastojen pääkonttorit, valtion laitokset ja yhtiöt, näitä palvelevat taksit, siivoojat, laitosmiehet, remonttimiehet, parturit, ruokakaupat jne. luovat vaurautta ja hyvinvointia. Koska muualle saadaan?

9. Valtion rahoittamasta asuntotuotannosta yli 50% kohdistuu Helsinkiin. Miksi juuri helsinkiläisten asumista pitää tukea? Miksi juuri helsinkiläisten rakennusmiesten työllisyys on tärkeä? Pitäisikö prosentti nostaa sataan?

9½. Helsingissä on autokantaan suhteutettuna eniten Mersuja ja Jaguareja Suomessa. Lisähintaan ostettavia erikoisrekisterikilpiäkin löytyy eniten Helsingistä. Helsingissä on lämmitettäviä jalkakäytäviä. Meneekö helsinkiläisillä huonosti? Kuinka paljon paremmin olisi riittävästi?

9 +3/4. Helsingissä on erittäin alhainen veroprosentti. Onko se merkki siitä, että menee huonosti vai mistä?

10. Helsingin kaupungin talouden pito on Suomen leväperäisintä. Esim. terveydenhuoltomenot asukasta kohti ovat Suomen korkeimmat. Silti hoito tiedetään yleisesti tasoltaan huonoksi. Pitäisikö Helsingin ensin aloittaa samanlainen säästökuuri kuin muidenkin kuntien ja alkaa sitten vasta naukua erikoiskohtelua.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


stadisti kirjoitti:

Kokoomuksen on syytä varoa valitsemasta poronpurija Vileeniä tai viäntäjä Kataista johtoonsa. Onneksi pohjalainen uho Risikon kieltäytymisen myötä saatettiin vältettyä. Itälässä saimmekin esimerkin turkkulaisista.

Kokoomuksen johdon tulee olla pääkaupunkiseudulta, mieluiten Helsingistä. Saarikangas on ikäloppu. Matikainen muuten hyvä mutta hän on kokematon ja kepun vietävissä, voisi sukset lipsua pahemmin kuin Itälällä puheet. Vauhtoehdoiksi jää Jan tai Ben. Vai olisiko Eeva-Riitta Siitonen kiinnostunut? Hän voisi palauttaa Kokoomukselle uskottavuuden maakuntien miesten kähminnän jälkeen

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu