Lopetin jokin aika sitten kotimaisten oluiden käytön tykkänään, mutta sattui tänään silmiini tuo Karhun korpisavu (keppana), joten kokeiltavahan sitä oli.
En paljon odottanutkaan, vaikka räyhäkän näköinen etiketti teksteineen ja oluen tumma väri hiukan positiivista mielikuvaa loivatkin.
Maku oli kuitenkin mieto, lähes väljähtänyt ja sitä "korpisavun" makua saa tosissaan hakemalla hakea.
Ehkä tuokin olisi Porissa osattu paremmin aikoinaan?
Karhu korpisavu pettymys
14
2072
Vastaukset
- cih79
Jep aika mieto oli maku
- Kunnon oluen juoja
Mitä tarkoittaa se korpisavu? Onko se jokin "oikea" asia vaiko vain mielikuvamainontaa, joka siis näytti toimivan ainakin yhden pullon verran per asiakas? Jos korpeen tekee nuotion niin onko sen savu jotenkin erityisen aromirikasta? Tai ehkä tässä vihjailtiin johonkin viinantislauksen suuntaan.
Itse join juuri oluen, joka oli hyvää etiketistä huolimatta. - Beerman
Joitko Korpisavusi jääkaappikylmänä vai vähän lämpimämpänä?
Suoraan jääkaapista otettuna se ei maistukaan juuri miltään. Kokeilepa huviksesi esim. 13-15 lämpöisenä.
Jopa alkaa maistua savutkin, oli sitten korvessa tai kaupungissa.
Beerman- "Good people drink good Beer"
Ostakaa Alkosta sellaista kuin Schlenkerla Rauchbier, niin ei tarvitse sitten sitä aromia etsiskellä. Korpisavu toimii hyvin asiassaan, eli avartaa edes hieman sitä aina ja samaa bulkkia (mikä etiketti sitten eniten silmää miellyttääkään) juovaa perusjamppaa. Sekä olla se lähisiwasta saatava saunaolut. Ei Korpisavu mitään oikeaa savuolutta edes ole lisättyine savuaromeineen. Oikea savuolut tehdään savumaltaista.
- Urho Urquell
"Good people drink good Beer" kirjoitti:
Ostakaa Alkosta sellaista kuin Schlenkerla Rauchbier, niin ei tarvitse sitten sitä aromia etsiskellä. Korpisavu toimii hyvin asiassaan, eli avartaa edes hieman sitä aina ja samaa bulkkia (mikä etiketti sitten eniten silmää miellyttääkään) juovaa perusjamppaa. Sekä olla se lähisiwasta saatava saunaolut. Ei Korpisavu mitään oikeaa savuolutta edes ole lisättyine savuaromeineen. Oikea savuolut tehdään savumaltaista.
Hyvää kaljaa, en kuitenkaan mainostaisi sitä kuraa olueksi.
- Kaljottelija
Erehdyin sixpacin ostamaan ja tökkäsi pahasti jo eka pullolla. Kyllä on savun maku kaukana, jotain ihme litkua tämä on. En osta toista kertaa.
- Rogeri
pitäisi poistaa myynnistä kokonaan. Kukaan täysjärkinenhän ei niitä ostakkaan. Verrattavissa marinoituihin lihoihin.
- kari a taasen
Rogeri kirjoitti:
pitäisi poistaa myynnistä kokonaan. Kukaan täysjärkinenhän ei niitä ostakkaan. Verrattavissa marinoituihin lihoihin.
monta parempaa löytyy esim Alkon valikoimasta esim Prykmestar Savu. Aivan mainio!
- Mikkeller
kari a taasen kirjoitti:
monta parempaa löytyy esim Alkon valikoimasta esim Prykmestar Savu. Aivan mainio!
Prykmestar Savu on mainio kotimainen savuolut! Teerenpelin Sauhusanttua kannattaa testata jos haluaa aloittaa varmanpäälle, sillä se on noista helpoin, mutta silti Aito savuolut.
- MrHertz
Mikkeller kirjoitti:
Prykmestar Savu on mainio kotimainen savuolut! Teerenpelin Sauhusanttua kannattaa testata jos haluaa aloittaa varmanpäälle, sillä se on noista helpoin, mutta silti Aito savuolut.
Kyllä minä ainakin tykkäsin, maku oli hieman tummempi kuin normaalissa, mutta tuota "savun" makua en kyllä siinä havainnut kuin aivan vähän.
- Beer Queen
Näin naisena pakko sanoa, että tuo Uudenkaupungin savuolut oli aivan mainio yllätys. Mieheni kaatoi minulle puolituoppia, ja olisin kyllä mielelläni juonut myös sen toisen puolen. Miellyttävä olut, vaikka itse harrastankin enemmän Portviinejä.
- .
ostappa alkosta korpisavu nelosta niin johan on hyvää!
- Zebz
Maistuu ihan regular karhulta johon joku on tumpannut röökin. YUMMU..
- Janoinen Kansa
Joo, joku on heittänyt savuavan tikun käymisastian yli. Aika onnetonta litkua. Plevnasta saa kunnon savuolutta.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Elikkä Riikka Purra ei kannusta Suomea edes euroviisuissa
Sellaista on persujen "isänmaallisuus", oma kansa viimeiseksi ja ulkomaalaiset ensimmäisiksi. https://www.iltalehti.fi/1862733- 1642539
Victoria-tytär, 16, vertaa Martina Aitolehteä ja Esko Eerikäistä: "Iskä on enemmän..."
Martina Aitolehti ja Esko Eerikäinen ovat ex-pari ja heillä on yksi yhteinen tytär, Victoria. Eerikäinen oli Huomenta Su1182247Riikka: 3 euron bensa, Ruotsi: bensavero jopa alle EU-minimin
Eipä vaan suomalainen autoilija saa kaikkien rakastamalta Riikalta sympatiaa. Ruotsissa on eri meininki, siellä diskutee612084Riikka runnoo: datakeskuksille tulee UUSI yritystuki
"Suomen valtio erikseen tukee esimerkiksi kryptovaluuttaan tai aikuisviihteeseen tai muuhun keskittyviä datakeskuksia."31739"UKRAINA HYÖKKÄÄ LATVIAN ÖLJYVARASTOON JA JUNAAN"!!!
"MATKUSTAJAJUNA SAI UKRAINALAISLENNOKEISTA VAKAVIA VAURIOITA"!!!591454Hilma Hallo-ahon kuvat julki - kiistää SSK ryhmän nimen merkityksen
Eduskunnan puhemies Jussi Halla-ahon tyttären ympärille on noussut skandaali. Lehdistö sai selville Hilma Hallo-ahon kuu2051440Miten kestätte tyhmiä?
Miten usein turhaudutte tai suututte ihmisiin, joilla on matala älykkyys? Minulla tätä tapahtuu useita kertoja viikossa2261183Sofia Belorf rehellisenä suhteen alusta Jeff-miljonäärirakkaaseen: "Hän ei..."
Sofia Belórfin elämä on tapetilla Sofia Bling Bling Dubai -realityssä. Näyttävien puitteiden rinnalla Belórf avaa elämää931148Äänestän seuraavissa eduskuntavaaleissa persuja.
Persut on ainoa puolue, joka aidosti vastustaa islamisaatiota Suomessa.3701083