Jeesus tykkäsi kuusesta

Alan Mies

Siksi me jouluisin kannamme kuusen sisään ja koristelemme sen. Kivaa, että joulu tulee taas pian.

13

176

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • jep jep

      kuusi tuotiin joulusin taloon jo pakana aikoina, kauan ennen kuin jeebuksesta oli mitään tietoa

      • Alan Mies

        Olitkos jo silloin elossa?


      • cybo-ceronimo-cabriel-61

        Joulu kuten kaikki muutkin kirkkovuoden juhlat perustuvat jo pakanuuden ajoilta tunnettujen kalentereitten vuodenaikojen kulminaatiohin. Pääsiäinen on kevät-päivän-tasauksessa, Johanneksen päivä kesä-päivän-tasauksessa ja syys-päiväntasausta vastaa Pyhäin-miesten päivä.

        Deus, Sol eli Solus, Isä, joka oli keskipäivän aurinko, syntyi aamulla poikana. Tämä aate saavutti huippukohtansa vuosittain 25. joulukuuta, jolloin aurinko - kaikkien kansojen auringon-jumalien – sanottiin syntyneen.
        Sen nimi on -Natalis Solis in victi- eli voittamattoman auringon syntymäpäivä
        [ http://individual.utoronto.ca/kalendis/hebrew/drift.htm ].

        Jouluna painotetaan kristillistä sanomaa, jolla joululla ei ole sen enempää tekemistä uniikkiuudessaan kirkon kanssa kuin Kristillisellä kulttuurilla tekemistä suomalaisessa kulttuurissa [on toki yhtä "paljon" kuin tuhannen ja yhden yön saduillakin].
        Kristin-uskolla on ollut merkittävä osuus alku-peräis-kulttuurien häviämisessä, joita monet kulttuurijärjestöt yrittävät nykyään epätoivoisesti pelastaa. Esimerkiksi monet kirkot rakennettiin vanhojen pakanallisten uhrilehtojen paikoille ja siis joulun alkuperäinen saturnaaliperinne sovellettiin jäsen-määrien kasvattamiseksi kristillisyyteen.


    • Thronos

      ...koko joulu. Paheksutaan niitä jotka hylkäävät joulun "alkuperäisen" sanoman ja samaan hengenvetoon sanotaan että vain täällä lumen (no jos sitä on) keskellä on "oikea joulu". Eikös sitä joulua pitäisi tuon uskovaislogiikan mukaan viettää autiomaassa lammaslauman kanssa? Vai missä kohtaa Raamatussa puhuttiin lumesta?

      • Alan Mies

        Jeesus tykkäsi myös siasta, sillä eihän lammasta syödä kuin pääsiäisenä, jolloin Karitsa nousee pilviin. Jouluisin pistetään possua naamariin. Ei ihme, että Jeesus kuoli niin nuorena, koska söi lihaa. Liha tappaa pidemmän päälle.


    • Hana

      Kun Jeesus tuli taloon, jossa oli kuusi, hänelle sanottiin "paina puuta"

      Jeesus alkoi hässiä kuusta..

      • Alan Mies

        "Kuusen painaminen vie satiaiset salkusta" (vanha viidakon sanonta Beetlehemistä).


      • iskias
        Alan Mies kirjoitti:

        "Kuusen painaminen vie satiaiset salkusta" (vanha viidakon sanonta Beetlehemistä).

        Kylla siella kirjassa "pantiin maatakin" -koulussa luin kyseisen patkan koko luokan kuullen, etta oli pokerissa pitamista:)


    • Juisentähti

      Hänellä on silloin syntymäpäivät, joille tulee myös hänen Joulupukki ( Sant Nikolaus) ystävänsä tottujensa kanssa. Hän tulee koska silloin kaikkia varmuudella lahjotaan, syödään karkkia ja mennään yhdessä sitä "piiri pieni pyörii, ja ennenkaikkea syödään Jeesuksen syntymäpäivän kunniaksi riisipuuroa ja kinnua niin paljon kuin napa vetää.

      • jep jep

        ...sekin on pakana perinnettä. Pukiksi pukeutunut mies toi kilteille lapsille lahjoja, tuhmille risuja, isäntä väki tarjosi pukille juomiaan, pukki toisinaan myös pelotteli lapsia.


      • Juisentähti
        jep jep kirjoitti:

        ...sekin on pakana perinnettä. Pukiksi pukeutunut mies toi kilteille lapsille lahjoja, tuhmille risuja, isäntä väki tarjosi pukille juomiaan, pukki toisinaan myös pelotteli lapsia.

        Saattaa vastaan tulla jopa härkä, joko johdattaa aiheen muinaisbabylonialaiseen uskontoo, jonka yhdellä jumalla oli sellanen korkea tärkätty tontthattu kun Paavillakin on, tai oikein tarkasti sanoen sellainen punainen tonttuhattu jollaisessa nykyinen Paavi kohautti ihmisiä esiityessään muodikkaasi sellaisessa.


    • Noita kuusia on niin vähän tuolla jeesuksen kotinurkilla, ne hakkas ne kaikki nurin.

      • http://fi.wikipedia.org/wiki/Libanoninsetri

        Ollut siis sikäläisillä jo kauan. Voisko se olla sieltä jotenkin kieroutunut tänne? Ei meidän talvipäivänseisausbakkanaaleissa varmaan mitään kuusta sisälle ole raahattu. Mikäs viikingeillä oli joku halko, jonka ne raijas sisälle ja poltti tai jotain?


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. IS: Väitöstutkimus - Pyöräilybuumi oli pelkkä kupla!

      Pyöräilybuumista paljastui karu totuus Väitöstutkimuksen mukaan suuri suomalainen pyöräilyrenessanssi olikin vain pelkk
      Maailman menoa
      14
      1359
    2. Turussa Varissuolla bussikuski ajoi lapsen yli lapsi kuoli

      Poliisi " Epäilee " kuskia törkeästä liikenneturvallisuuden vaarantamisesta ja törkeästä kuolemantuottamuksesta.
      Maailman menoa
      191
      1287
    3. Milloin bikineistä

      Tuli juhla tai esiintymis asu? Pikkasen harkintaa vois käyttää. Bikinit kuuluvat uimarannalle. No, mitä maailman tähdet
      Maailman menoa
      144
      1166
    4. Mene perheinesi arkkiin - kasteelle !

      Juutalaiset oli hyvin lapsirakkaita, mitään ehkäisyä ei käytetty. Perheissä oli paljon lapsia. Viiden koko perheen kast
      Kaste
      470
      1007
    5. 134
      949
    6. Olimmeko molemmat

      ujoja ja hankalia, vai minä vain? Mietin, oliko se silloin epävarmuutta vai kiinnostuksen puutetta.
      Ikävä
      73
      913
    7. Johanna Tukiainen ei suostu muuttamaan pois vuokra-asunnosta!

      Seiska kertoi tänään, että Johanna Tukiainen ei ole suostunut poistumaan Helsingin Munkkisaarenkadun vuokra-asunnostaan.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      66
      847
    8. Mun on ikävä sua J ,

      Mun on ikävä sua J, haluaisin tutustua paremmin (vaikka tämä aivan älytöntä onkin). Voitaisiinko nähdä ja jutella ihan
      Ikävä
      47
      832
    9. Kehtaisitko kulkea mun kans yleisillä paikoilla

      vaikka käsi kädessä?
      Ikävä
      68
      794
    10. Apostolit kastoivat eri tavalla kuin kirkko

      Raamatussa on kaksi ristiriitaista kastekaavaa. Toinen ei voi olla oikea. Kumpi on alkuperäinen? "Menkää siis ja tehkää
      Kaste
      397
      776
    Aihe