mustat täplät omenoissa

uppmo

Omenapuussa (ilmeisesti vanha hoitamaton punakanelipuu) on tänä vuonna miltei joka omenan pinnassa enemmän tai vähemmän mustia täpliä. Täplä on ihan vaan omenan pinnassa, se ei siis näytä ainakaan vielä, madon kololta, vaan enemmänkin joltain pintavialta. Mikä on tämä vika, ja enteileekö se nyt puun surmaa?

3

7624

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • -puutarhuri-

      >Pihlajanmarjakoi on omenan yleisin sadonpilaaja. Jos pihlaja on kukkinut huonosti, koi munii omenan raakileiden pinnalle.

    • että omenissa

      olisi omenarupitauti.
      Tässä sinulle tietoa:
      Omenaruven aiheuttaa sieni (Venturia inaequalis), joka säilyy talven yli maahan pudonneissa lehdissä. Rupisieni-itiöitä alkaa vapautua maatuvista lehdistä, kun säät lämpenevät keväällä. Käytännössä itiöitä lentelee ilmassa koko kesän.
      Eri omenalajikkeet ovat joko kestäviä tai arkoja taudille. Muun muassa punakaneli on kohtuullisen kestävä, mutta voi hankalina kesinä altistua taudille.
      Tärkeintä ruven estossa on korjata maatuvat lehdet pois puiden alta. Lehdet viedään kaatopaikalle tai poltetaan. Ne voi myös kompostoida, jos komposti on riittävän lämmin ja aktiivinen. Tavalliseen lehtikompostoriin niitä ei kannata laittaa, sillä sieltä itiöt leviävät takaisin puuhun.

    • Jokun2447

      Musta täplä perseessä

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikka runnoo: datakeskuksille tulee UUSI yritystuki

      "Suomen valtio erikseen tukee esimerkiksi kryptovaluuttaan tai aikuisviihteeseen tai muuhun keskittyviä datakeskuksia."
      Maailman menoa
      67
      2277
    2. Eläkeläiset siirrettävä muuttotappioalueille

      Joutoväki pois ruuhkauttamasta elättäjien arkea. Samalla putoaa jokaisen asumiskulut ja rahaa jää enemmän kuluttamiseen.
      Maailman menoa
      230
      2182
    3. Onko kivaa jättää

      elämän suurin rakkaus hiljaisuuteen?
      Ikävä
      120
      1478
    4. Jopa Espanjassa talous kasvaa, Purra vain irvistelee

      Huomaa kuinka Purra on Suomen historian huonoin miniseteri, joka ei ole saanut aikaiseksi kuin tuhoa, Siis jopa vasemmis
      Maailman menoa
      20
      1282
    5. Kauppalehti - Törkeä skandaali paljastui: Espanja käytti EU-rahoja ihan muuhun kuin piti

      Espanja on käyttänyt miljardeja euroja EU:n elpymisavustuksia eläkkeisiin ja sosiaalimenoihin – ja pyytää lisää. Espanj
      Maailman menoa
      21
      1242
    6. En kerro nimeäsi nainen

      Sillä olet nyt salaisuus jota kannan sydämessäni. Tämä mitä tunnen ja kuinka sinuun vahvasti ihastuin on jo niin erikoin
      Ikävä
      71
      1200
    7. Mitä haluaisit sanoa hänelle tänään?

      Kerro tähän viestisi. 🍭🍡🍦
      Ikävä
      120
      1164
    8. Uuden upotuskasteen vaiettu ongelma

      Alkuseurakunnan kaste oli useamman vuosisadan upotuskaste, joka toimitettiin joko ulkona luonnon vesistöissä tai kasteki
      Kaste
      102
      969
    9. Olet kiva ihminen

      En kiellä sitä yhtään. Sinussa on hyvin paljon erinomaisia puolia, enemmän varmasti kun meissä muissa. Sitten on puoli
      Ikävä
      73
      959
    10. Auta mua mies

      Ota vielä yhteyttä, keksi oikeat sanat että vuosien ajan kasvanut muuri murtuu meidän väliltä vaikka aluksi vain vähän.
      Ikävä
      78
      909
    Aihe