mustat täplät omenoissa

uppmo

Omenapuussa (ilmeisesti vanha hoitamaton punakanelipuu) on tänä vuonna miltei joka omenan pinnassa enemmän tai vähemmän mustia täpliä. Täplä on ihan vaan omenan pinnassa, se ei siis näytä ainakaan vielä, madon kololta, vaan enemmänkin joltain pintavialta. Mikä on tämä vika, ja enteileekö se nyt puun surmaa?

3

7700

    Vastaukset 3

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • -puutarhuri-

      >Pihlajanmarjakoi on omenan yleisin sadonpilaaja. Jos pihlaja on kukkinut huonosti, koi munii omenan raakileiden pinnalle.

    • että omenissa

      olisi omenarupitauti.
      Tässä sinulle tietoa:
      Omenaruven aiheuttaa sieni (Venturia inaequalis), joka säilyy talven yli maahan pudonneissa lehdissä. Rupisieni-itiöitä alkaa vapautua maatuvista lehdistä, kun säät lämpenevät keväällä. Käytännössä itiöitä lentelee ilmassa koko kesän.
      Eri omenalajikkeet ovat joko kestäviä tai arkoja taudille. Muun muassa punakaneli on kohtuullisen kestävä, mutta voi hankalina kesinä altistua taudille.
      Tärkeintä ruven estossa on korjata maatuvat lehdet pois puiden alta. Lehdet viedään kaatopaikalle tai poltetaan. Ne voi myös kompostoida, jos komposti on riittävän lämmin ja aktiivinen. Tavalliseen lehtikompostoriin niitä ei kannata laittaa, sillä sieltä itiöt leviävät takaisin puuhun.

    • Jokun2447

      Musta täplä perseessä

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomi meni ihan itse sössimään peruskoulunsa

      Nyt syytellään maahanmuuttoa, vaikka ihan itse lopetettiin vaatimaan oppilailta koulunkäynnin tarkoitus eli opiskelu ja
      Maailman menoa
      282
      1126
    2. Miksi vanhusraiskaajaa ei ole palautettu?

      Ukkola kysyy Rantaselta, vaikka perussuomalaiset ovat olleet hallituksessa kolme ja puolivuotta. Rantasen vastaus on "
      Maailman menoa
      260
      951
    3. Tuli paha mieli miten kaikki meni meillä

      Harmittaa myönnän sen, kun molemmilla oli selvästi toiveita ennen kuin sukset meni ristiin. Olen jäässä. 😔
      Ikävä
      49
      910
    4. Mitä sä teet

      Juuri nyt?
      Ikävä
      102
      853
    5. Onko ikäerolla väliä?

      Mitä mieltä ootte? Meillä on 14 vuotta ikäeroa.
      Ikävä
      99
      799
    6. Mitä kirjainta kaipaat?

      🤣🤣🤣🤣🤣
      Ikävä
      73
      798
    7. Uusioperhe vai salasuhde?

      Mitä ensisijaisesti haluat? Pelkään, että menetän järjen sun kanssa 😉
      Ikävä
      107
      669
    8. Miten vaikuttaa

      Jos kaivatustasi on moni muukin kiinnostunut?
      Ikävä
      64
      578
    9. Anni Ihamäki ja Ilkka-rakas vetivät tiukan rajan TTK:ssa: "Kyllä spekuloitiin"

      Anni Ihamäki on naimissa Ilkka Ihamäen kanssa. Aviopuoliso tunnetaan myös nimellä Hovimuusikko Ilkka. Heillä on kaksi yh
      Suomalaiset julkkikset
      2
      551
    10. Katri Helena rikkoi hiljaisuuden dramaattisella uutisella: "Elossa ja ilossa ollaan"

      Katri Helena on sinivalkoinen ääni. Hänen klassikkohittinsä ovat tärkeä osa suomalaista kansanperintöä. Katri veti jääh
      Suomalaiset julkkikset
      11
      458
    Aihe