mustat täplät omenoissa

uppmo

Omenapuussa (ilmeisesti vanha hoitamaton punakanelipuu) on tänä vuonna miltei joka omenan pinnassa enemmän tai vähemmän mustia täpliä. Täplä on ihan vaan omenan pinnassa, se ei siis näytä ainakaan vielä, madon kololta, vaan enemmänkin joltain pintavialta. Mikä on tämä vika, ja enteileekö se nyt puun surmaa?

3

7600

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • -puutarhuri-

      >Pihlajanmarjakoi on omenan yleisin sadonpilaaja. Jos pihlaja on kukkinut huonosti, koi munii omenan raakileiden pinnalle.

    • että omenissa

      olisi omenarupitauti.
      Tässä sinulle tietoa:
      Omenaruven aiheuttaa sieni (Venturia inaequalis), joka säilyy talven yli maahan pudonneissa lehdissä. Rupisieni-itiöitä alkaa vapautua maatuvista lehdistä, kun säät lämpenevät keväällä. Käytännössä itiöitä lentelee ilmassa koko kesän.
      Eri omenalajikkeet ovat joko kestäviä tai arkoja taudille. Muun muassa punakaneli on kohtuullisen kestävä, mutta voi hankalina kesinä altistua taudille.
      Tärkeintä ruven estossa on korjata maatuvat lehdet pois puiden alta. Lehdet viedään kaatopaikalle tai poltetaan. Ne voi myös kompostoida, jos komposti on riittävän lämmin ja aktiivinen. Tavalliseen lehtikompostoriin niitä ei kannata laittaa, sillä sieltä itiöt leviävät takaisin puuhun.

    • Jokun2447

      Musta täplä perseessä

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Vasemmistohallitus palauttaa hintasääntelyn, esim. bensalitra vain 1e.

      Tuleva vasemmistolaisista koostuva hallitus ottaa käyttöön vanhat hyvät keinot pitää hinnat kurissa. Tähän tarkoitukse
      Maailman menoa
      117
      4898
    2. Vasemmistolainen valehteli jälleen - Purra tai persut eivät luvanneet "euron bensaa"

      Väite "euron bensasta" on ensisijaisesti poliittisten vastustajien käyttämä puhdas vale. Persut kyllä kampanjoivat näky
      Maailman menoa
      116
      3979
    3. Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"

      Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä
      Maailman menoa
      222
      3913
    4. Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen

      Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.
      Maailman menoa
      120
      2275
    5. Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä

      Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575
      Maailman menoa
      82
      1996
    6. Mitä on tullut

      Entisen abcn rakennuksen tilalle se oli tyhjillään monta vuotta siellä oli jo nyt valot onko huoltoasema? 5:30.
      Haapavesi
      80
      1396
    7. Harmi nainen kun

      olet niin elähtäneen näköinen. Miestä et koskaan löydä itelles. j
      Ikävä
      137
      1374
    8. Palosta selvinnyt 18 vuotias munira tarvitsi tulkin kun puhui Iltalehdelle

      Suomessa asuva 18 vuotias tarvii tulkin !!! Tää Suomea puhumaton on palossa kuolleen naisen veli ja asui perheen kanssa.
      Vantaa
      174
      1374
    9. En ymmärrä ateisteja!

      Raamattu on aitoa historiaa, jotka ovat kirjoittaneet aikalaiset! Mitä änkyröitte turhaa???
      Ateismi
      585
      1269
    10. Minne pyydän sut?

      Jotta saan nähdä 🤨
      Ikävä
      53
      1155
    Aihe