Kerro tänne - ja rokotteesta. Asiallista keskustelua. Älä kopioi mitään, vaan tuo keskustelussa oma näkemys rokotteesta. Kaikki varmaan tietää tai osaa lukea, mitä rokotteista uutisoidaan.
SUURI ROKOTE KESKUSTELU
...................
5125
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
- Nykyisen sikainfluenssakannan toistaiseksi aiheuttama influenssa on miedompi kuin tavallisen kausi-influenssan, joten turha rokottaminen on juuri sitä, turhaa.
On hyvä, että sekä vahvasti riskiryhmäisille että hysteerikoille on saatavana tuore rokote, jonka tehokkuuteen juuri tätä nyt kyseessä olevaa viruskantaa vastaan on kiinnitetty erityistä huomiota. Tähän pitäisi pyrkiä, aina ja joka vuosi. Tavallisen kausi-influenssarokotteen tehohan on ihan mitä sattuu.
Ihmeellistä, että joillekkin rokote näyttää tehoavan ja toisille ei. Mistähän mahtaa johtua, että en ole itse vuosiin sairastanut influenssaa, en sen jälkeen, kun aloin ottamaan rokotetta. Se mitä sinä kutsut hysteriaksi, on teveydestä huolehtimista. Ei se rokote täyttä tehoa aina anna, mutta vähentää sairastumis riskiä huomattavasti. En ole ainakaan tähän päivään mennessä kuollut, enkä saanut mitään jälkitauteja rokotteista.
Kaikkihan sikainfluenssasta oleva tieto ei ole tietoa, vaan arvailua. Kukaan ei etukäteen tiedä, että muuntuuko tuo tai jatkuuko se samanlaisessa muodossa ja kuinka tappava se todellisuudessa on. On vain arvailuja, joita THL, WHO ynm terveysviranomaiset ja laboratoriot ympäri maailmaa tarkkailee.
Et ole hysteerikko, itsekin huomaat kyllä eron ihan vaan lukemalla oikeiden hysteerikkojen kirjoituksia täällä pandemiapalstalla. ; )
Kausi-influenssarokotukset ovat melkoista arpapeliä, mutta on mukava kuulla selvinneesi aina voittajana, tosin häviäjä ei useimmiten kärsi muuta kuin sen influenssan saamastaan rokotuksesta huolimatta. Rokotuksessa riski on olemassa, mutta erittäin pieni, vakavien jälkitautien saamisen riski on suurempi jopa kausi-influenssoissa, saatikka nyt sitten tässä sikainfluenssassa, jonka ennakkotietojen mukaan odotettiin olevan aivan hirveän kamalan tappavan. Mitä se ei ole.
Rokote pelottaa yhtä paljon kuin sikainfluenssa. Haluaisin tietää keneen tuleva rokote on testattu ja minkalaiset tulokset olivat? kuinka moni sairastui Guillan-Barren oireyhtymään? Mutta tuskinpa tästä meille tiedotetaan.
By the way: Suomalaiset toimittajatkin on lampaita. Ei ne tutki tällaisia. Meille vaan tiedotetaan että milloin rokotukset alkaa ja mitä meidän milloinkin tulee viranomaisten mielestä tehdä7 olla tekemättä/ajatella.
Älä nyt sentään linjoille hypi hyvä ihminen. Ota nyt ihan rauhassa ja katso mitä tästä epidemiasta on tulossa. Turhaan sä täällä skitsoot asiasta. Jos ei ala helpottaa käy ihmeessä lääkärin kanssa juttelee. Se varmasti kirjoittaa sulle respalla rauhoittavia.