bensat sekaisin

tyhmä kyselijä

Eli jos auton tankissa on valmiina 98 okt. ja tankkaa päälle 95 okt. niin mitä tapahtuu?

16

27334

    Vastaukset 16

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Auto Masentaja 2

      laskee sitä lähemmäs 95:tä mitä enemmän tankkaat sitä.
      Kai sinä seoslaskut osaat?

      • aloitja

        mietin meneekö moottori rikki jos menee ajamaan tuollaiseslla bensaa seoksella. ohjekirjassakerroottin kettä käytä 95 tai kork okt


      • voi juutana
        aloitja kirjoitti:

        mietin meneekö moottori rikki jos menee ajamaan tuollaiseslla bensaa seoksella. ohjekirjassakerroottin kettä käytä 95 tai kork okt

        oktaaniluvulle kun tankkaat 98:n päälle 95:ä? Laimenee? Paljonko? Meneekö alle 95:n? Mitä ohjekirja sanoikaan? Käytettävä 95 tai yli? Ei saatana.. ja nämä maksavat aikanaan eläkkeemme. Siksipä säästän omistani sitä jo nyt.

        Olet kuitenkin saanut laskettua tuon viestin lähetykseen vaadittavan yhteenlaskun. ´Thumbs up´ :)


      • M58A
        aloitja kirjoitti:

        mietin meneekö moottori rikki jos menee ajamaan tuollaiseslla bensaa seoksella. ohjekirjassakerroottin kettä käytä 95 tai kork okt

        Oktaaniluku muuttuu käytännössä suorassa suhteessa sekoitussuhteeseen, eli jos tankissa on 20 l ysivitosta, ja tankkaat lisää 20 l 99:iä, niin seoksen oktaaniluku on 97.

        Eikä mene kone rikki: Suositusta korkeampi oktaaniluku ei todellakaan haittaa koskaan, eikä mitään. Päinvastoin, siitä on hyötyä mm. kiihdytystilanteissa, joita sattuu kohdalle aina silloin tällöin - ainakin tiheämmin asutuilla seuduilla. Kone ei tällöin 'nakuta' niin helposti.

        Oktaaniluku määrittää bensiinin puristuskestävyyden, eli käytännössä sen paineen, jossa moottorin (puristustahdin synnyttämä paine itsessään, sekä) kuormituksen aiheuttama itsesyttyminen sylinterissä tapahtuu (so. liikaa painetta -> kajahtaa liian aikaisin). Matalaoktaaninen paukkuu aikaisemmin => nakutusta.

        Nimenomaan liian pieni puristuskestävyys (=alhainen oktaaniluku) voi aiheuttaa moottoriongelmia, ei koskaan 'liian' korkea oktaaniluku.


    • fransgrabba

      eipä toi vaikuta yhtikäs mitään

    • -Kahvihammas-

      voit mennä säästyneillä rahoilla juomaan kupin kahvia johonkin halpaan kahvilaan.

    • Anonyymi

      Mikä on oikea bensa -93 peotiin 1,4 xr

    • Anonyymi

      Tehot tippuu tehot. Kestää ajaa 400km, ennen kuin palaa 98 tehot taas.

    • Anonyymi

      Ohjekirjassa lukee 95okt..tankkasin ks. bensaa ja seurauksena oli että auto alkoi nykiä ja melkein sammui risteyksissä..98okt ei tälläista ongelmaa...

      • Anonyymi

        Ikävä kyllä 95 oktaanista tai muutakaan bensiiniä ei ole enää Suomessa myytävänä. On vain näitä viinalla lantrattuja seosbensoja. Ennen ysivitosessa oli 5% viinaa seassa, eikä ongelmia juurikaan ilmennyt. Sitten ysivitosen viinan osuus nostettiin 10% ja ongelmat räjähtivät. Ennen 98 oktaanisessa ei ollut ollenkaan viinaa seassa, mutta nyt siihenkin laitetaan 5% viinaa, eli se vastaa samaa kuin ennen ysivitonen. Sen takia noilla vanhoilla autoilla voi ajaa vielä ysikasilla, mutta ei ysivitosella, koska se ei ole enää sitä samaa ysivitosta 5% viinalla kuin ohjekirjan painamisen aikaan.


    • Anonyymi

      Kokeile vaihtaa Skodaan.

    • Anonyymi

      Skoda suositus pätee ja pysyy.

    • Anonyymi

      entä jos sekoitan diisseliä bensaan,kuinkapaljon voin laittaa ?

      • Anonyymi

        Puolet voinee laittaa. Isommalla määrällä saattaa loppua ruiskutuksen säätövara.


    • Anonyymi

      Skodan kestävyys.
      Kestää myös polttoöljyä.

    • Anonyymi

      eihän dieseliä kannata laittaa, vaan polttoöljyä.

      mutta tuskin siinä mitään voittaa, polttoöljyä/dieseliä menee katalysaattoriin ja tulee pakoputkesta, tehot laskee. Ei se dieseli pala oikeastaa lainkaan bensakoneessa ja tuskin nykyiset sallii edes 10 %.

      kaasarikoneeseen voi laittaa 30 % mutta ei siinä mitään järkeä ole ja maantiellä on tiedossa 10 -20 bensatankkauksen jälkeenkin roimat laskut poliisilta.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Olen tumma ja tulinen

      Ja vielä suora - en ollut sinua varten. n to m
      Ikävä
      168
      976
    2. Mitä kysyisit

      Mihin haluaisit vastauksen häneltä eli mitä kysyisit?
      Ikävä
      86
      790
    3. Tunnustuksia

      Haluatko tunnustaa jotain, mitä on sydämelläsi?
      Ikävä
      57
      761
    4. Mitä luulet

      Mitä luulet kaivattusi ajattelevan sonusta? Onko jotain mitä haluaisit oikaista hänelle?
      Ikävä
      72
      727
    5. Sä et vaan töllö tajua että rakastuin

      Mikä stana siinä on niin vaikea ymmärtää?! Täh
      Ikävä
      46
      633
    6. Kerro jokin

      👻 tarina
      Ikävä
      61
      575
    7. Vielä hyvinvointitalosta

      Suurin osa pyhäjärvisistä on sivistynyttä fiksua porukkaa ja on täysin hankkeen kannalla. Nyt vain pieni äänekäs joukko
      Pyhäjärvi
      68
      560
    8. Suhde sinuun on ollut yhtä draamaa

      ilman draamaa ja suhdetta. 😅 Oikeasti ei naurata. Nainen, olet pitänyt minut pihdeissäsi. Tunne on välillä vahva ja su
      Ikävä
      35
      545
    9. 27
      539
    10. Luule ja ajattele minusta

      mitä tykkäät nainen, olet ajat sitten antanut itsestäsi ihan omanlaisen kuvan.. 😅
      Ikävä
      44
      537
    Aihe