Flammentanz- köynnösruusu

Kantapään kautta

Hei

Tietääkö kukaan miten hoidetaan tätä kaunista köynnösruusua nimeltään Flammentanz? Istutin sen kaksi vuotta sitten, eka kesänä kukki jo noin kymmenkunta kukkaa. Sitten tän kesän alussa hyvä tuttavani leikkasi sen aikalailla matalaksi ja nyt se on vaan sit tehnyt pitkiä ja suoria varsia. Pitäiskö se nyt sit leikata uusiks jotenkin et se haaros sieltä alhaalta enemepi, vaiko antaa olla?

4

2630

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kasvattaja

      Flammentanz kukkii edellisvuoden versoilla, joten jos nyt leikkaat, se ei kuki ensi kesänä. En tiedä missä asut, mutta kannattaa peitellä seinälle tai kaataa koko komeus maahan ja peitellä siihen, keväällä ei kannata ottaa peitettä pois, ennenkuin routa on sulanut, muutan aurinko kuivattaa oksat. Kokemusta on ;)

    • kesällä

      Se kukkii vasta toisen vuoden versoilla

      • edellisvuoden versoilla

        Niinhän tuossa edellä sanottiinkin.


      • edellisvuoden versoilla kirjoitti:

        Niinhän tuossa edellä sanottiinkin.

        Minulla on viisi samaa ruusua. ollut jo neljä vuotta, ja hyvin olen saanut ne säilymään, ja kukkimaan todella runsaasti, paitsi viime talvena myyrät leikkasi muutaman alas, mutta ovat taas kasvaneet hyvin. Aina syksyisin irroitan ne seinältä, kaadan ne varovasti maahan , sitten otan pari säkillistä turvetta, ja kaadan ne ruusujen tyvelle. Ja kun pikkusen maa jäätyy, niin peittelen hyvin vielä havuilla. Ja heti kun lunta tulee, kasaan sitä vielä hyvän kerroksen siihen päälle. Keväällä otan turpeen pois muuhun käyttöön, ja nostelen ruusun varovasti ylös.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mies vinkkinä sulle

      Jos pyytäisit kahville tai ihan mihin vaan, niin lähtisin varmasti välittämättä muista
      Ikävä
      85
      7455
    2. Oletko katkera kun

      Et saanut kaivattuasi
      Ikävä
      96
      5394
    3. Mitä haluat sanoa tällä hetkellä

      Hänelle 🫶 ⬇️
      Ikävä
      257
      4605
    4. Haluun sua niin paljon

      ❤️🥰🥹 Miehelle
      Ikävä
      44
      4505
    5. Vietetään yö yhdessä

      Rakastellaan koko yö
      Ikävä
      62
      3257
    6. Mitä palveluita mies..

      Haluaisit tilata minulta? -N
      Ikävä
      49
      2685
    7. Olet oikeasti ollut

      Niin tärkeä mulle ja kaikki meidän väliltä on pilattu ei yksistään sinun toiminnalla vaan minun myös.
      Ikävä
      22
      2358
    8. Oletko tyytyväinen viime tapaamiseemme?

      Vai toivoitko sen menevän toisella tavalla? Miten?
      Ikävä
      49
      2323
    9. Kuuluu raksutus tänne asti kun mietit

      Pelkäätkö että särjen sydämesi vai mikä on? En mä niin tekisi mies koskaan 😘
      Ikävä
      29
      2322
    10. Nyt se sit loppuu

      Et ei enää nähdä ja yhteyttä pidetä.
      Ikävä
      41
      2184
    Aihe