Flammentanz- köynnösruusu

Kantapään kautta

Hei

Tietääkö kukaan miten hoidetaan tätä kaunista köynnösruusua nimeltään Flammentanz? Istutin sen kaksi vuotta sitten, eka kesänä kukki jo noin kymmenkunta kukkaa. Sitten tän kesän alussa hyvä tuttavani leikkasi sen aikalailla matalaksi ja nyt se on vaan sit tehnyt pitkiä ja suoria varsia. Pitäiskö se nyt sit leikata uusiks jotenkin et se haaros sieltä alhaalta enemepi, vaiko antaa olla?

4

2762

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kasvattaja

      Flammentanz kukkii edellisvuoden versoilla, joten jos nyt leikkaat, se ei kuki ensi kesänä. En tiedä missä asut, mutta kannattaa peitellä seinälle tai kaataa koko komeus maahan ja peitellä siihen, keväällä ei kannata ottaa peitettä pois, ennenkuin routa on sulanut, muutan aurinko kuivattaa oksat. Kokemusta on ;)

    • kesällä

      Se kukkii vasta toisen vuoden versoilla

      • edellisvuoden versoilla

        Niinhän tuossa edellä sanottiinkin.


      • edellisvuoden versoilla kirjoitti:

        Niinhän tuossa edellä sanottiinkin.

        Minulla on viisi samaa ruusua. ollut jo neljä vuotta, ja hyvin olen saanut ne säilymään, ja kukkimaan todella runsaasti, paitsi viime talvena myyrät leikkasi muutaman alas, mutta ovat taas kasvaneet hyvin. Aina syksyisin irroitan ne seinältä, kaadan ne varovasti maahan , sitten otan pari säkillistä turvetta, ja kaadan ne ruusujen tyvelle. Ja kun pikkusen maa jäätyy, niin peittelen hyvin vielä havuilla. Ja heti kun lunta tulee, kasaan sitä vielä hyvän kerroksen siihen päälle. Keväällä otan turpeen pois muuhun käyttöön, ja nostelen ruusun varovasti ylös.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ukraina, unohtui korona - Grönlanti, unohtu Ukraina

      Vinot silmät, unohtui Suomen valtiontalouden turmeleminen.
      Maailman menoa
      6
      2469
    2. Kumpi on sekaisempi - Koskenniemi vai Trump?

      Koskenniemi haukkui Trumppia A-studiossa, niin että räkä lensi suusta. Sen sijaan Trump puheessaan sanoi, että Grönlant
      Maailman menoa
      72
      2301
    3. Miten kauan sulla menisi

      Jos tulisit mun luo tänne nyt kahvinkeittoon?
      Ikävä
      202
      1304
    4. Kaivattusi silmin

      Minkälaisen kuvan olet omasta mielestäsi antanut itsestäsi kaivatullesi?
      Ikävä
      112
      1132
    5. Miksi me oikein

      Rakastuttiin?
      Ikävä
      71
      1098
    6. "Pähkähullu ruhtinas" sanoi a-studiossa maailmanpolitiikan professori...

      ...Martti Koskenniemi Trumpista ja hänen toimintatavoistaan, vertasi 1600-luvulla eläneeseen Aurinkokuninkaaseen Ludwig
      Maailman menoa
      231
      978
    7. Martina ja Matias

      Mahtaako Martina yrittää saada Matiasta uudeksi sulhaseksi, niin saisi ne prinsessa häät, mitkä jäi pitämättä, kun Aussi
      Kotimaiset julkkisjuorut
      211
      919
    8. Toivottavasti myös pysyy häkissä

      https://www.is.fi/kotimaa/art-2000011754428.html 😡😡😡 tommosia saastoja sitä näyttää Suomussalmen suunnalta sikiävän �
      Suomussalmi
      10
      847
    9. Millaisia tunteita

      Sinulla on minua kohtaan?
      Ikävä
      47
      789
    10. Ylipainoiset naiset ovat kokeneet kiusallisen ilmiön deittaillessa

      Moni pluskoon nainen kertoo kohtaavansa deittailussa yllättävän ja kiusallisen ilmiön: alussa on luvassa romanssi, mutta
      Suhteen aloittaminen
      54
      786
    Aihe