Leimattu: 2. luokan kansalainen?

Kertokaa minulle tarkemmin ottaen millä tavalla koette olevanne toisen luokan kansalaisia kun elätte maksuhäiriömerkinnän kanssa. Jos teillä on jo asunto, netti- ja puhelinliittymä ja luottokortti niin eihän siinä ole sitten mitään. Auton, pesukoneen, tietokoneen ja mitä milloinkin saa myös ilman luottotietoja. Miten? MAKSAMALLA KÄTEISELLÄ!
Monelle merkintä olisi suorastaan loistojuttu. Kuvitelkaa nyt miten paljon saisitte säästettyö asuntoa varten käsirahaa 3-5 vuodessa.
Että toisen luokan kansalaisia? Perustelkaa se minulle.
1453
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 1

Vanhimmat

Itse koen maksuhäiriömerkinnän hyvänä, jos elää yli varojen. Itselläni se on yhteensä sen 2 vuotta ja vain ja ainoastaan sen takia, etten elin ennen sen saamista reilusti yli varojeni.

Puolessa vuodessa merkinnän saannista olen saanut maksettua laskut ajan tasalle. Nyt lyhentelen vielä n. 1,5 vuotta, kun merkintää jäljellä, niin kulutusluotot ja autolainan pois, sekä alan lyhentää opintolainaani.
Periaatteessa 1,5 vuoden päästä, kun merkintä poistuu, jäljellä on enää opintolainan maksua. Tuskin ilman tätä merkintää olisin näitä turhia lainojani lyhennellyt tahtia, miten nyt niitä lyhennän.

Luottokorttia minulla ei ole, enkä kaipaakaan. Olen opetellut elämään niin, että hankinnat saa hoidettua sillä rahalla, mitä on käytössä. Auton huollot ja korjauksetkin on saanut hoidettua, kun on säästänyt muussa. Tietysti alussa piti tehdä maksusopimuksia laskuttajille, että sai laskut maksettua. Nyt tilanne alkaa olla hyvä, kun tietää, ettei rästilaskuja ole.

Vuokrakämppä on, siinä aion pysyäkin tämän ajan. Nettiä ei ole, ei ole ollut aiemminkaan, en sitä kaipaakaan. 1,5 vuoden päästä, kun maksuhäiriömerkintä poistuu, alan miettiä asunnon ostoa. Tämä aika opettaa minulle, miten eletään ansaituilla rahoilla ja että laskut pitää hoitaa ennen muita asioita.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Luottotiedot puhtaat kirjoitti:

Kertokaa minulle tarkemmin ottaen millä tavalla koette olevanne toisen luokan kansalaisia kun elätte maksuhäiriömerkinnän kanssa. Jos teillä on jo asunto, netti- ja puhelinliittymä ja luottokortti niin eihän siinä ole sitten mitään. Auton, pesukoneen, tietokoneen ja mitä milloinkin saa myös ilman luottotietoja. Miten? MAKSAMALLA KÄTEISELLÄ!
Monelle merkintä olisi suorastaan loistojuttu. Kuvitelkaa nyt miten paljon saisitte säästettyö asuntoa varten käsirahaa 3-5 vuodessa.
Että toisen luokan kansalaisia? Perustelkaa se minulle.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu