Manuaali vai automaatti

Olen aikeissa hankkia joko C- tai E-sarjan Mersun, mutta automaattilaatikosta ei ole minkäänlaista kokemusta. Kumpi olisi mielestänne viisaampi hankkia?
71806
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

Meidän perheellä on kaksi, muuten samanlaista autoa, mutta toinen automaatilla ja toinen ilman. Jostain syystä se, joka lähtee kotoa ensin, valitsee automaattiauton, mistä lie johtuu?

Äänestä

Automaatti ainakin dieseliin! On se vaan verraton,ensimmäinen automaatti ajossa kun ei edes manuaalina saa eikä tarvikaan. Tänään kävin kokeileen kaverin TDI A4:sta,110 heppaa ja veto tuntui kuminauhamaiselta venymiseltä. Liekö mersun laatikko erilainen eli tuntuu napakammalta mutta pehmeältä vai onko toi audin laatikko tollainen venyttäjä,siinähän ei normaaleja vaihteita lainkaan eli on variaattorivetoinen vai kuinka??

Käy kokeileen sekä automaattia että manuaalia samalla koneella&korimallilla,eiköhän se oma löydy.

Äänestä
  • Olen huomannut saman efektin.

    Olen tulkinnut tämän siten, että Mersussa on viisivaihteinen automaatti ja audissa nelivaihteinen. 4vaihteisessa automaatti "luistattaa" enemmän, jolloin veto tuntuu paljon kuminauhamaisemmalta. Mesessä tavallaan suoraveto useammin päällä. Toki näissä omissa autoissa tuo mersu on huomattavasti tehokkaampi...

    Alkuperäiseen kysymykseen vastaus: automaatti.

    Äänestä

Itselläni on 5-portainen automaatti (C-sarjassa) ja onhan se ajo juhlaa manuaaliin verrattuna. Onhan vielä paljon manuaalinkin puolustelijoita mutta omasta mielestä perustelut eivät ole ainakaan mulle merkittäviä kuten pa-kulutus, ei voi moottorijarruttaa jne. Aikoinaan mulla oli 3-portainen automaatti mutta se oli huono kun otti kierroksia niin pirusti kovempaa ajettaessa. Itse valitsen automaatin mutta sehän on ihan susta kiinni mistä tykkäät...

Äänestä
  • moottorijarruttaa!
    "ei voi moottorijarruttaa jne." Kyllä mebben automaattilaatikossa on moottorijarrutus.
    Sen saa jopa hinata käymään. Ohjekirjassa muistaakseni kylmällä koneella vaihdevipu ensin N.LLä ja kun nopeus on 30 km/h niin vipu pienimmälle. Kuumalla koneella sama mutta nopeudeksi 50 km/h.
    Siis tällainen mahdollisuus on, koska laatikossa on pumppu tätä toimintoa varten. Siis moottorijarrutus pumppu. Missähän muussa merkissä on?

    Ehdottomasti automaatti jos valita voi.

    Äänestä

tee kuten edellä ehdotettiin..eli jos mahdollista koe-aja molemmat vaihtoehdot niin huomaat eron...itse en kyllä vapaaehtoisesti luovu enää automaatista..

Äänestä

Automaatti on Mercedeksessä ihan ehdoton varuste! :)

Mulla olisi muuten myydä sulle todella siisti C 200 A Mercedes 6/95 malli ja mm:
automaatti, ilmastointi, Xenonvalot, uudet 18" alumiinivanteet, uudet renkaat,uusi matala alusta, 4xniskatuet, s-lasit, penkinlämmitys, k-ohj.k-lukko, met.hopea AMG-look, Avantgarde -maski
laita mailia jos kiinnostaa [email protected] niin laitan kuvia yms.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Manu kirjoitti:

Olen aikeissa hankkia joko C- tai E-sarjan Mersun, mutta automaattilaatikosta ei ole minkäänlaista kokemusta. Kumpi olisi mielestänne viisaampi hankkia?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu