Jos naisena tältä palstalta etsii ihan vain kavereita, niin heti on jotain epätoivoisia pikkupoikia pyytämässä sähköpostia ja haluamassa "kahville" ja niin edespäin. Onko se niin vaikea tajuta että on olemassa naisia jotka haluavat vain tavallisia kavereita ja puoliso todnäk löytyy jo?
Naiset ja tämä palsta
Poikatyttö,
16554
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 16
Vanhimmat
tajuta, että jossain yksinäisyys palstalla, joka on henkinen hyvinvointi ja mielenterveys - palstan alapalsta yhdessä esim. masennuksen, pelot ja jännitys, ujous jne. tuollainen on aika todennäköistä? Järkeä saa käyttää eikä ihmetellä tyhmiä.
Minusta olisi paljon mukavampi jos tulisi liikaa viestejä kuin ei yhtään. Helppo se on karsia mutta koetapas nyhjästä tyhjästä.
Muutenkin alkaa kyrsiä tämä miehenä olo. Naiset ei tykkää jos ottaa yhteyttä, mutta kuitenkin odottavat että se oikea tulisi jostain, eli silloin kyllä pitäisi miehen ottaa yhteyttä (tavalla tai toisella). Ja miesten on tosi paljon vaikeempi ottaa yhteyttä toisiinsa kuin naisten toisiinsa. Ja miesten on vaikeampi olla keskenään sellaisessa sinä-minä-tyyppisessä ystävyyssuhteessa. Yleensä miehet on kavereita niin että ne kuuluu johonkin samaan jääkiekkojoukkueeseen tms. Ei toimi mulla yhtään.
Näin se on... Miehet ovat kavereita yleensä vain tuolla tapaa.. Eivät ns. ystäviä kuten naiset voivat olla. Tai ainakin tutustuminen tuntemattomiin tällä tavalla varsin vaikeaa...
Entäs sitten tämä naisena olo!
Täällä yksi nainen näkee tarpeelliseksi valittaa muutamasta (ilmeisesti ystävällisestä) yhteydenotosta ja pönkittää egoaan kertomalla viennistään. Sitten saa katsoa kun ilmeisesti ihan mukavat miehet vaivautuvat kuuntelemaan turhaa napinaa. ;)
..kuka nyt tämän palstan kautta kavereita etsisi. :). Jos haluat kavereita, juttele joillekin mukaville tyypeille koulussa, töissä tai muissa tilanteissa. Kavereitahan nyt aina löytyy, mutta puolison löytäminen on paljon vaikeampaa.
Ja niinkin päin on mennyt, että minulta on moni nuori nainen pyytänyt sähköpostiosoitetta, enkä minä (ja kiitos heille siitä).
En ole ajatellutkaan, että joku etsii täältä palstalta kavereita. - Se ei ehkä ole tämän palstan tarkoitus kuitenkaan. Vai onko?
Harvempi taitaa olla kysymässä tuommoista, jos tajuaa laittaa sen "seurustelen" ilmoitukseensa... Usein vain kun tuntuu että naiset tahallaan saattavat olla edes kertomatta tuota asiaa että saisivat niitä vastauksia...
Tältä palstalta valtaosa naisista on kuitenkin tuntunut olevan juuri tuommoisia tapauksia (jotka ovat etsineet seuraa), joten etköhän kuulu ihan "enemmistöön".
Sellaiset kaverit jotka ovat aloittaneet seurustelun tai menneet naimisiin, jotenkin vain katoavat ihmisten ilmoilta eikä näistä kavereista ole enää paljoakaan iloa. Puhelinkin heillä yleensä äänettömällä ja äärimmäisen harvoin missään käyvät.
Menevät sinkut ovat kavereina paljon parempia, voi soitella ja nähdä vaikka päivittäin ja innostuvat herkästi lähtemään erilaisiin tapahtumiin. Menevä sinkkunainen kelpaisi oikein hyvin kaveriksi (ja ehkä seurustelukumppaniksikin kunhan on alle 40v), mutta ei varattu.
Kun tässä maailmassa miesten on tehtävä helkkaristi työtä jotta saisi hyvän palkan ja sitä kautta vaimon. Jos ei ole rahaa, ainut keino on tehdä aloitteita, vaikka niistä tulisi psykologisia ja taloudellisia kustannuksia. Miesten tulee tehdä liukuhihnatyötä ja koittaa tärppääkö kunnes sammuu ja lopettaa ensimmäisen kierroksen parisuhdemarkkinoilla.
Naisille tulee kaikki elämänkumppania myöten valmiina tässä maailmassa, miesten tulee ottaa vastaan väkivaltaa ja kurjuutta ja ponnistella elämässä perusturvan eteen. Onhan oma vaimo terveysvakuutus, sillä onnellisuus lisää elinvuosia ja yksinäisyys syö niitä.
Sinä et tiedä mitään naisena olemisesta ja sen vaikeuksista (ei kukaan mies tiedä). Jaksa lukea noita sinun seksistisiä tekstejäsi...>:C
Tarpeeksi paskaa saa kokea miesten osalta muutenkin.
"Sinä et tiedä mitään naisena olemisesta ja sen vaikeuksista"
Kukas se nyt on seksistinen?
"(ei kukaan mies tiedä). "
Naisen ymmärtäminen ei ole että sen ymmärtää 100% tai ei laisinkaan.
"Tarpeeksi paskaa saa kokea miesten osalta muutenkin"
Varmasti ansaittua.
Hm, näyttääpi siltä että ollaan molemmat katkeroituneita vastakkaista sukupuolta kohtaan. Oh well.
Olin ensin etten viitsi noteerata tollasta trollaajaa, mutta heikkous iski. En tee enää samaa virhettä. Toivottavasti eivät muutkaan.
Älkääs nyt olko täällä niin kärttyisiä ja murheellisia...
Itsekkin kyllä olen ollut miehiin pettynyt ja masentunut mutta asenteet voivat yllättäen korjaantua...
Täällä yleistetään liikaa.
Eivät kaikki naiset etsi niitä pitkälle koulutettuja ja rikkaita rakkaita. :)
Niinkuin eivät kaikki miehetkään vaadi kumppanikseeen täydellistä Miss Suomea.
Onneksi, koska täydellisiä ihmisiä on niin vähän jos lainkaan.
Minä löysin kultani täältä nettipalstoilta.
Hän on liki tyhjätasku niinkuin minäkin. :) Emme varmaan ole muutenkaan muiden ihmisten silmissä yhtään mitään, vaan elämässä epäonnistuneita.
Mutta toisillemme olemme aarteita ja se riittää.
Ei onni riipu rahasta ja pinnallisista asioista, se on jotain enemmän.
Kun saa rakastaa ja olla rakastettu.Se on jotain se.
Kyllä sitä kannattaa olla ainakin lähimmäisten ja sukulaisten mielestä jotain. Jokainen yksilö on valmis rakastamaan, mutta kohde valitaan tietoisesti. Elämä ei ole pelkkää ruusuilla tanssimista, vaan uusia haasteita tulee joka päivä, joten ei se rakastaminen ole mikään oikotie paratiisiin.
kirjeenvaihtopalstoja, joskaan en ole itse kolunnut. Tässä on jotain tynkää:
http://koti.mbnet.fi/~raijae/kirjeenvaihto/kirjeet_26-35.html#Syyskuu 2009
http://www.mielenterveys-taimi.fi/kirjeet/index.htm