YLI 70% LAPIN VÄESTÖSTÄ KANNATTAA

VESIVOIMAN VOIMAKASTA LISÄÄMISTÄ. KÄYTÄNNÖSSÄ TUO TARKOITTAA MM. VUOTOKSEN RAKENTAMISTA. OIKEIN HYVÄ JUTTU.
________________________________________________________________________________________-

Vesivoima saa lisää kannatusta

Vesivoimaan suhtaudutaan Lapissa myönteisesti ja vesivoiman lisääminen saa lappilaisilta kannatusta.

Tämä selviää Kemijoki Oy:n teettämästä ja tutkimuslaitos Innolink Research Oy:n tekemästä tutkimuksesta.

Yli 70 prosenttia kyselyn vastaajista pitää vesivoiman lisäämistä tärkeimpänä sähköntuotantomuotona.

Seuraavaksi eniten kannatusta saavat biomassa ja puu ja tuulivoima.

Ydinvoiman lisäämistä kannattaa lähes 49 prosenttia vastaajista.

Kemijoen vesistöillä on vastaajille suuri käyttöarvo. Suurella osalla on jatkuva kontakti Kemijoen vesistöön. Yli puolet lähes 900 vastaajasta joko asuu tai omistaa lomapaikan vesistön äärellä.

Tunnearvoakin löytyy. Kaksikolmasosaa pitää Kemijoen tunnearvoa suurena tai erittäin suurena.

Touko-kesäkuussa tehtyyn tutkimukseen ei sisällytetty Sierilää tai Vuotoksen allasta koskevia kysymyksiä.

Innolink Research Oy:n tutkimusjohtajan Pekka Vuorelan mukaan näin haluttiin välttyä siltä ajatukselta, että kysely tehtäisiin juuri näitä hankkeita varten.


Ei julkista rahaa

Vastaajien myönteinen suhtautuminen vesivoimaan yllätti tutkimuksen tekijän, mutta ei Kemijoki Oy:tä.

– Toivottavasti tästä lähtee päättäjille Etelä-Suomeen myönteinen signaali, Kemijoki Oy:n toimitusjohtaja Aimo Takala sanoo.

Takala muistuttaa, että yhtiö viimeistelee Pirttikosken ja Vanttauskosken voimalaitosten tehonnostoja. Urakoiden jälkeen olemassa olevat voimalaitokset on uusittu ja Kemijoen tehot tapissa. Uutta tuotantoa tarvitaan.

Vastaajien myönteinen suhtautuminen vesivoimaan ei yllättänyt toimitusjohtajaa, mutta se yllätti, että vastaajista suuri osa uskoo vesivoiman rakentamisen toteutuvan julkisen rahan avulla.

– Tämä täydellisen väärä mielikuva johtuu varmaankin siitä, että valtio on enemmistöomistajana Kemijoki Oy:ssä. Yhtiö eikä myöskään vesivoima tarvitse julkista rahoitusta. Toisin kuin kaikki muut uusituvat energialähteet, Takala toteaa. Toimitusjohtaja myöntää, että yhtiö joutuu tekemään töitä väärän luulon oikomisessa.

Kemijoki Oy tuloutti Lapin kunnille viime vuonna kiinteistöveroina ja sähkönmyyntituloina 34 miljoonaa euroa.

– Toteutuessaan Sierilän voimalaitos tuo Rovaniemelle vuosittain 800 000 euroa kiinteistöveroina, Takala sanoo.

Petrattavaakin yhtiön toiminnassa löytyy.

Vastaajien mukaan Kemijoki Oy:n pitää parantaa toimiaan muun muassa ympäristöasioissa. Esimerkiksi maisemoinnissa, kalastonhoidossa ja virkistysmahdollisuuksien hyödyntämisessä.

LapinKansa
25474
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 25

Vanhimmat

Vähän tuosta tutkimuksesta:

Vastanneita yhteensä 862 kpl

. 100 kappaletta vastanneista päätöksentekijöitä jotka poimittu tutkimukseen Kemijoki Oy:n toimittamasta rekisteristä tutkimuksen tekijöille...
- 762 kappaletta asukkaita

Asukkaiden mukaan kolme tärkeintä sähköntuotantotapaa joita tulisi lisätä ovat:

- biomassa ja puu, 73%
- vesivoima, 72%
- tuulivoima 70%

Tutkimuksessa tekijät joissa Kemijoki Oy:llä on parannettavaa tai paljon parannettavaa:

- työllistämisvaikutukset
- ympäristönvaikutukset
- kalastonhoito

Äänestä

Ao. "tutkimus" on herättänyt lukijoissaan lähinnä säälinsekaista hilpeyttä, rahakkaalta jokiyhtiöltä olisi odottanut parempaa yritystä.

Kyllä on ressukat nurkkaan ajettu kun moista naurettavaa limboa yrittävät tarjota. Ei voi kuin ihmetellä....

Äänestä

Vielä hieman lisää tutkimuksesta:

Vertailtaessa kyselyssä kolmea tärkeintä sähköntuotantotapaa niin muissa Lapin kunnissa kuin Kemijoki Oy: n vaikutusalueella tulos oli tämä:

- Tuulivoima 77%
- Biomassa ja puu 68%
- Vesivoima 60%

Äänestä

Näkyi tutkimuksessa vielä olevan PÄÄTTÄJIEN mielipiteenä kriittisinä tekijöinä joissa eniten parannettavaa seuraavat:

- virkistysmahdollisuudet ja virkistyskäyttö
- kalastonhoito
- muu ympäristövaikutus; maisemat, vedenpuhtaus, lohiportaat, veden pinnan vaihtelut, rantojen raivaaminen, rantojen kunnostus ja eroosio
- työllistämisvaikutukset

Aika paljon on päättäjienkin mielestä persiillään...

Äänestä

Sitten kun veronmaksajat lopettavat elättämästä vihreitä loisia, vesivoiman kannatus nousee 100%:iin.
Esim. Yliopistossa on henkilöitä jotka ovat tehneet oman sukunsa sukututkimusta vuosikausia. Sitten kun moiset asiat lopetetaan, tulee henkilöille mieleen se että mistäköhän saisi oikeita töitä ja silloin todellisuus ohjaa mielipiteitä.

Asia etenee oikeaan suuntaan.

Äänestä
  • Olipas se huvittava "tutkimus". Sattuneesta syystä olen itsekkin vastannut kyseiseen kyselyyn kun asun paikkakunnalla ja lukenut monien muidenkin alueen asukkaiden vastauksia samaiseen kyselyyn. Ne jätetyt vastaukset olivat suorastaan tyrmääviä Kemijoki Oy:n kannalta kun niissä vaadittiin muun muassa korvaamaan se 30-40 miljoonan vuosittainen haitta mitä Kemijoen lohen tappaminen sukupuuttoon on aiheuttanut alueen ihmisille, ennallistamaan joki ja selvittämään saamelaisten omistusoikeus alueen jokiin ja vesivoimaan. Vastauksissa myös arvosteltiin rajusti sitä ala-arvoista veden laatua joka joessa nykyään on Kemijoki Oy:n tuhotoimien seurauksena ja uoman ja kalakantojen säälittävää tilaa.

    Em. kysely herätti viime keväänä sen verran runsaasti hämmenystä alueen ihmisten parissa, että em. kyselyt ja vastauksia niihin lähetettiin runsaasti myös alueen kansanedustajille tiedoksi. Alueen kansanedustajien suunnalta sanoma oli, että tuskin Kemijoki Oy edes kehtaa koskaan julkaista kyseisestä kyselyä vaan se on tarkoitettu vain yhtiön omaan käyttöön. Kehtasihan se ympäristörikollisten yhtiö sen kyselyn julkaista, mutta väärensivät samalla ne tulokset ja jättivät ne heidän kannaltaan tyrmäävät vastaukset kokonaan pois siitä.

    Lopputulos em. kyselystä ja sen uutisoinnista onkin se, että kyseiselle "kysely" tekeleelle nauravat nyt variksetkin ja hölmöinkin Uuno ymmärtää että kyseessä on tökerö mustapropaganda. Kansanedustajien parissakin kyseinen kysely lienee herättänyt ansaitsemansa naurunhörinän kun ovat porukalla nauraneet ääneen Pohjois-Korean tietotoimistoa muistuttavalle Kemijoki Oy:n propagandalle. Varmaan kansanedustajatkin näkevät hyvin nyt millainen tollo se Kemijoki Oy:n toimitusjohtaja on ja eiköhän hän pääse pian seurailemaan optio-Liliuksen latuja mononkuva ahterissa.

    Kemijoki Oy lienee nyt ennennäkemättömän epätoivoinen kun Sierilän voimala on kaatumassa vesilakiin ja mitään uutta vesistöä eivät enää pääse pilaamaan koskaan. Lapissahan on enää jäljellä vapaasti virtaavina jokina Simojoki, Torniojoki (Naturassa Ruotsin toimesta), Tenojoki (suojeltu norjalaisten toimesta) sekä Ounasjoki (Naturassa Suomen toimesta) sekä ylinen Kemijoki, jonka rakentamisen estää vesilaki, KHO ja alueen Natura 2000-alueet.

    Vesipuitedirektiivikin painaa kovaa vauhtia päälle, koska se pitää saattaa voimaan viimeistään vuonna 2015 myös Suomessa. Mikäli joku vesivoimala-hanke huonontaisi veden laatua laatuluokasta hyvä tai erinomainen, niin hanke kaatuu aina jatkossa myös pelkkään vesipuitedirektiiviin. Kemijoki Oy:n voimaloista mikään ei menisi enää läpi - kiitos vain vesipuitedirektiivin.

    Äänestä

suomalaiset saavat äänensä kuuluviin ja valehtelevat ja uhkailevat kiilusilmäkommunistit ja -vihreät, laitetaan siihen osaan mikä niille kuuluukin, pienen pieni vähemmistö jossakin yhteiskunnan äärireunalla. Ja vieläpä niin että tämä porukka on keskimääräistä hyödyttömämpää, koska se on enemmistöältään ns. "kunnanelättejä", eli passiiviväestöä, jota rehelliset suomalaiset valitettavasti joutuvat elättämään.

Lapissa vesivoiman kannatus on varmasti tuota tutkimusta laajempaakin. Veikkaan että jos Lapin väestön keskuudessa pidetään asiasta vaalit, vesivoiman lisäystä kannattaa ehkäpä n. 80-90%. Tuo on arkipäivän havainto ihmisten keskuudessa, laajalla otannalla aktiiviväestön keskuudessa.

Me järkähtämättömät ja lujat enemmistökansalaiset viemme tietysti tuon asian loppuun. Muutama vastenmielinen "kunnanelätti" joutuu toteamaan kuin entinen kommunisti viime vaaleissa; "kannatusta on enää 0,5%". Sillä ei Lapissa tee yhtään mitään. Sosialismissa vähemmistödiktatuuri toimii, ei demokratiassa.

Jotkut kiilusuilmävihreät yrittävät venkuloida ja temppuilla joillakin naturadirektiiveilla, mutta oikea elämä osoittaa että käytännössä niillä ei ole merkitystä. Tämä on huomattu mm. nyt ns. Itämeren kaasuputkihankkeessa, kaasuputki menee satoja kilometreja kansainvälisten natura-alueiden poikki. Ehkä natura-alueille rakentaminen on eräällä tavalla helpompaakin kun ei tarvitse pelätä ruuhkarakantamista.

Äänestä
  • Uuno hölötti:
    " Lapissa vesivoiman kannatus on varmasti tuota tutkimusta laajempaakin. Veikkaan että jos Lapin väestön keskuudessa pidetään asiasta vaalit, vesivoiman lisäystä kannattaa ehkäpä n. 80-90%. Tuo on arkipäivän havainto ihmisten keskuudessa, laajalla otannalla aktiiviväestön keskuudessa."

    Oletko sinä Uuno taas ihan sekaisin ja huriset taas mitä sattuu? Ottavatko molemmat airosi veteen kun höpötät että vesivoiman lisäystä kannattaisi Lapin väestöstä jopa 90 prosenttia? Edes Pohjois-Korean tietotoimistoa muistuttava Kemijoki Oy:n viestintäosasta ei kehtaa valehdella niin paljoa. Asiasta on olemassa ihan tutkittuakin tietoa, josta selviää että vain joka kolmas suomalainen kannattaa uusia tekoaltaita ja Lapissa kannatus on vielä väheisempää kun ihmiset ovat omin silmin nähneet miten Kemijoki Oy on tuhonnut Lapin tuhat kertaa pahemmin kuin saksalaissotilaat toisessa maailmansodassa Suomen vaihdettua puolta kesken sodan.

    Vielä pienempi osuus suomalaisista kannattaa vesivoiman lisäämistä jos asiaa aletaan kysyä virtavesi kerrallaan sen rakentamisen kannatustusta. Tyyliin pitäisikö Tenojoki rakentaa täyteen voimaloita? Pitäisikö suojeltu Ounasjoki rakentaa täyteen voimaloita? Pitäisikö Simojoki ja Torniojoki pistää sileäksi voimayhtiön optioiden optimoiseksi? Kannatus romahtaa entisestään jos samassa yhteydessä kerrotaan rehellisesti kuinka monta promillea tai promille osasta kustakin vesistöstä saataisiin lisää Suomeen energiantuotantoa.

    http://www.verkkoapila.fi/opencms/opencms/apila/news/articles/0935.html?view=tpn

    "Verkkoapila selvitti suomalaisten energianäkemyksiä TNS Gallupilla. Se haastatteli 6.-11. syyskuuta[2008] GallupKanavan kautta 1 082 henkilöä. Vastaajilta tiedusteltiin kolmea tärkeintä keinoa Suomen energiaomavaraisuuden kohottamiseksi.

    Keskustalaiset rakentaisivat vesivoimaa

    Vesivoiman lisäämistä kannattavat eniten Keskustan (50 %) ja Kokoomuksen (42 %) kannattajat, Pohjois-Suomen (45 %) ja Itä-Suomen (39 %) asukkaat sekä opiskelijat (48 %), yrittäjät (42 %) ja johtavassa asemassa olevat (40 %).

    Uusien vesivoimalaitosten ja tekoaltaiden rakentaminen saa vähiten tukea Vasemmistoliiton kannattajilta (15 %), työttömiltä (21 %) sekä Etelä-Suomen (25 %) ja Länsi-Suomen (27 %) asukkailta"

    http://www.hs.fi/kotimaa/artikkeli/Kysely+Joka+kolmas+kannattaa+Vuotosta/1135222486517

    "Kysely: Joka kolmas kannattaa Vuotosta

    22.10.2006 8:20

    STT

    Tampere. Vuotoksen ja Kollajan valjastamista vastustaa hieman useampi suomalainen kuin kannattaa. Aamulehden teettämän kyselyn mukaan tekoaltaiden rakentamista vastustaa 37 ja kannattaa 33 prosenttia vastaajista. Kolmanneksella kyselyyn osallistuneista ei ollut kantaa asiaan.

    Tekoaltaiden rakentaminen herättää eniten vastustusta Uudellamaalla ja muualla Etelä-Suomessa. Kovin innokkaasti altaita eivät ole ajamassa myöskään pohjoissuomalaiset. Tekoaltaita kannattavat eniten kokoomuksen ja keskustan äänestäjät. Vastustusta löytyy etenkin vihreiden ja vasemmistoliiton äänestäjistä."

    Äänestä

  • Hehheh, Kepun tupaillassa on taas juntattu peräkammarin kössyköille totuuksia kaaliin... Aivan varmasti ainakin 158 % on kannatusta, joopasta joo. Järkähtämättömät ja lujat lestadiolais-kepulaiset tosiaan!

    On nämä uunot yksinkertaista ja helposti vietävää porukkaa, kellokas käskee ja lauma määkii...

    :D

    Äänestä

heräävät hieman ennen ravintoloiden avaamista ??

BUUAAH !! BUUAAH !! BUUAAH !! BUUAAH !! BUUAAH !!
BUUAAH !! BUUAAH !! BUUAAH !! BUUAAH !! BUUAAH !!
BUUAAH !! BUUAAH !! BUUAAH !! BUUAAH !! BUUAAH !!
BUUAAH !! BUUAAH !! BUUAAH !! BUUAAH !! BUUAAH !!


Kaatuukohan ne jos niiden päälle kusee ??

Äänestä

KATKENNUT. SE KATKESI SIIHEN KUN ELÄTIT JOUTUIVAT TÖIHIN, SOSSU EI ENÄÄ ELÄTTÄNYT NIITÄ.

TÄSTÄ ON HYVÄ JATKAA KOHTI OIKEAA IHMISTEN YHTEISKUNTAA.

TÄSTÄ OPIMME SEN ETTÄ MISSÄÄN TILANTEESSA EI TULE TILANNETTA PÄÄSTÄÄ SIIHEN ETTÄ SUURI JOUKKO TYÖKYKYISIÄ ELÄÄ TOISTEN SIIVELLÄ.

"JOS EI TYÖTÄ TEE NIIN EI SYÖMÄNK'ÄÄN PIDÄ", TOIMII EDELLEEN HYVIN.

Äänestä
  • olen täsmälleen samaa mieltä kanssasi! Onkos sinulla mitään hyviä ideoita miten välttyä noilta 200 000 työttömän loisen elättämiseltä ettei tarvi rahaa niiden elättämiseen laittaa!

    Äänestä

  • > VIHREIDEN ELÄTTIEN SELKÄRANKA ON
    > OIKEIN HYVÄ
    > KATKENNUT.

    Huutamisen määrästä ja sävystä päätellen taitaa jollakin huru-ukolla itsellään olla suoni päässä napsahtanut poikki ja hermot silkka muisto vain.

    Toisaalta eihän se vanhuus tule yksinään ja pitäähän sitä yrittää ymmärtää myös vanhaa höperöä huru-ukkoa.

    Ilmeisesti viime aikojen paineet ovat olleet vähän liikaa jollekkin huru-ukolle kun koko elämänsä on haaveillut siitä että pääsisi puskutraktorin kanssa pistämään Tenojokea, Torniojokea ja ylistä Kemijokea pistämään sileäksi tai ainakin ottamaan kylmät tyypit puskutraktorin ohjaamosto ja vähän päristelemään lapsen tavoin sammutetun työkoneen ohjaimia pyöritellessään ja keräämään itse käpyjä allastyömaalta. Sitten kun vanhoina päivinä lopulta huru-ukolle valkenee ettei niitä suojeltuja jokia tulla koskaan uhraamaan Fortumin johtojien optioiden maksimoimiseksi ja välillä tiedostaa sen, että Kekkosen ja Neuvostoliitonkin aika meni kymmeniä vuosia sitten, niin hermothan siinä voi huru-ukolla mennä riekaleiksi. Tai mennä ja mennä kun tuskin niitä on koskaan juuri ollutkaan.

    Onhan se suorastaan julmaa kun eräs nimeltämainitsematon maalaisliiton ministeri parin kuukauden välein huudattaa huru-ukkoja höpöttämällä jostain Vuotoksen rapa-altaasta vaikka kyseinen ministeri varmaan erinomaisen hyvin ymmärtää itsekkin ettei siitä koskaan mitään voi tulla. Ilmeisesti kyseessä on vain jonkinlainen maalaisliiton sisäinen valtakamppuilu, jolla koitetaan kerätä irtopisteitä kaikista änkyröimmän kannattajakunnan parista ja jotka yksinkertaisina ihmisinä ottavat kaikki höpinät vakavasti kuin se höpinä olisi jotain Herran sanaa.

    Äänestä

  • juna meni jo kirjoitti:

    > VIHREIDEN ELÄTTIEN SELKÄRANKA ON
    > OIKEIN HYVÄ
    > KATKENNUT.

    Huutamisen määrästä ja sävystä päätellen taitaa jollakin huru-ukolla itsellään olla suoni päässä napsahtanut poikki ja hermot silkka muisto vain.

    Toisaalta eihän se vanhuus tule yksinään ja pitäähän sitä yrittää ymmärtää myös vanhaa höperöä huru-ukkoa.

    Ilmeisesti viime aikojen paineet ovat olleet vähän liikaa jollekkin huru-ukolle kun koko elämänsä on haaveillut siitä että pääsisi puskutraktorin kanssa pistämään Tenojokea, Torniojokea ja ylistä Kemijokea pistämään sileäksi tai ainakin ottamaan kylmät tyypit puskutraktorin ohjaamosto ja vähän päristelemään lapsen tavoin sammutetun työkoneen ohjaimia pyöritellessään ja keräämään itse käpyjä allastyömaalta. Sitten kun vanhoina päivinä lopulta huru-ukolle valkenee ettei niitä suojeltuja jokia tulla koskaan uhraamaan Fortumin johtojien optioiden maksimoimiseksi ja välillä tiedostaa sen, että Kekkosen ja Neuvostoliitonkin aika meni kymmeniä vuosia sitten, niin hermothan siinä voi huru-ukolla mennä riekaleiksi. Tai mennä ja mennä kun tuskin niitä on koskaan juuri ollutkaan.

    Onhan se suorastaan julmaa kun eräs nimeltämainitsematon maalaisliiton ministeri parin kuukauden välein huudattaa huru-ukkoja höpöttämällä jostain Vuotoksen rapa-altaasta vaikka kyseinen ministeri varmaan erinomaisen hyvin ymmärtää itsekkin ettei siitä koskaan mitään voi tulla. Ilmeisesti kyseessä on vain jonkinlainen maalaisliiton sisäinen valtakamppuilu, jolla koitetaan kerätä irtopisteitä kaikista änkyröimmän kannattajakunnan parista ja jotka yksinkertaisina ihmisinä ottavat kaikki höpinät vakavasti kuin se höpinä olisi jotain Herran sanaa.

    se on paskaa..

    Eikö olekkin ??

    Äänestä



  • Poromies. kirjoitti:

    On hyvä että Vuotos rakennetaan ja saamme taas uuden hienon järven Lappiin, aiempien hienojen järvien lisäksi...

    Oletko muuten koskaan ajattellut miksi epäilet Vuotoksen rakentamista ??

    > On hyvä että Vuotos rakennetaan ja saamme taas uuden hienon järven Lappiin, aiempien
    > hienojen järvien lisäksi...

    Tulisiko siitä Vuotoksen "järvestä" 10 metrin vuosittaisine vedenpinnan vaihteluineen yhtä "hieno" kuin noiden kuvien järvistä:

    http://www.ahven.net/kuvapankki/kuvat/011b04i_copy1.jpg
    http://www.vapaavuotos.fi/galleria/albums/userpics/10001/hanhinka.jpg
    http://personal.fimnet.fi/luonto/vapaavuotos/erkinrantakok.gif
    http://personal.fimnet.fi/luonto/vapaavuotos/ilmarapa1.gif

    Oletkos alkanut jo ostelemaan maita Kemihaaran alueelta haaveissasi myydä jollekkin tomppelille joskus Vuotoksen haudatun tekoaltaan rannalta mökkitontteja? Miten on kauppa käynyt kun hanke on haudattu? Mitä potentiaaliset mökkitontin ostajat pitävät siitä kun matalan veden aikana mökkirannassa pitää kahlata 10 kilometriä mutavellissä ja vesijättömaassa ennen kuin saunasta pääsee uimaan? Lapissa ja muualla Suomessa on runsaasti mökkitontteja myös oikeiden vesistöjen rannoilla eikä mökkejä tarvi kenenkään minnekkään rapa-altaan rannalla rakentaa. Miksi kukaan rakentaisi mökin tai talon rapa-altaan rannalle kun samoilla kustannuksilla mökin voi rakentaa vapaan virtaveden tai oikean järven rantaan joissa veden laatukin on hyvä?

    Tiedätkö edes mitä eroa on järvellä ja säännöstelyaltaalla? Entä ymmärrätkö mikä ero on tuolilla ja sähkötuolilla?

    > Oletko muuten koskaan ajattellut miksi epäilet Vuotoksen rakentamista ??

    En mitään edes epäile. Sehän on itsestään selvää ettei ylistä Kemijokea ja Kemihaaran Natura 2000-alueita tulla koskaan uhraamaan tekoaltaiden alle. Tämähän ei ole edes Suomen eduskunnan päätettävissä niin pitkään aikaan kun Suomi kuuluu Euroopan Unioniin.

    Oletko muuten itse koskaan miettinyt sitä, miksi itse jaksat uskoa kaikenlaisiin mahdottomiin asioihin? Yhtä realistista se on uskoa lapsen omaisesti haudatun Vuotoksen rapa-altaan toteutumiseen kuin siihen, että hammaskeiju olisi olemassa, Elvis eläisi, lehmät oppisivat lentämään ja Urho Kekkonen palaisi postuumista johtamaan Suomen kansaa tai että joku keksisi aikakoneen jolla voisi Vuotoksen haaveilijat palata puolen vuosisadan takaiseen Neuvostoliiton, Josif Stalinin ja Urho Kekkosen aikaan, jolloin tekoaltaiden rakentelu oli vielä mahdollista.

    Äänestä

  • Aika mennyt ei koskaan palaa kirjoitti:

    > On hyvä että Vuotos rakennetaan ja saamme taas uuden hienon järven Lappiin, aiempien
    > hienojen järvien lisäksi...

    Tulisiko siitä Vuotoksen "järvestä" 10 metrin vuosittaisine vedenpinnan vaihteluineen yhtä "hieno" kuin noiden kuvien järvistä:

    http://www.ahven.net/kuvapankki/kuvat/011b04i_copy1.jpg
    http://www.vapaavuotos.fi/galleria/albums/userpics/10001/hanhinka.jpg
    http://personal.fimnet.fi/luonto/vapaavuotos/erkinrantakok.gif
    http://personal.fimnet.fi/luonto/vapaavuotos/ilmarapa1.gif

    Oletkos alkanut jo ostelemaan maita Kemihaaran alueelta haaveissasi myydä jollekkin tomppelille joskus Vuotoksen haudatun tekoaltaan rannalta mökkitontteja? Miten on kauppa käynyt kun hanke on haudattu? Mitä potentiaaliset mökkitontin ostajat pitävät siitä kun matalan veden aikana mökkirannassa pitää kahlata 10 kilometriä mutavellissä ja vesijättömaassa ennen kuin saunasta pääsee uimaan? Lapissa ja muualla Suomessa on runsaasti mökkitontteja myös oikeiden vesistöjen rannoilla eikä mökkejä tarvi kenenkään minnekkään rapa-altaan rannalla rakentaa. Miksi kukaan rakentaisi mökin tai talon rapa-altaan rannalle kun samoilla kustannuksilla mökin voi rakentaa vapaan virtaveden tai oikean järven rantaan joissa veden laatukin on hyvä?

    Tiedätkö edes mitä eroa on järvellä ja säännöstelyaltaalla? Entä ymmärrätkö mikä ero on tuolilla ja sähkötuolilla?

    > Oletko muuten koskaan ajattellut miksi epäilet Vuotoksen rakentamista ??

    En mitään edes epäile. Sehän on itsestään selvää ettei ylistä Kemijokea ja Kemihaaran Natura 2000-alueita tulla koskaan uhraamaan tekoaltaiden alle. Tämähän ei ole edes Suomen eduskunnan päätettävissä niin pitkään aikaan kun Suomi kuuluu Euroopan Unioniin.

    Oletko muuten itse koskaan miettinyt sitä, miksi itse jaksat uskoa kaikenlaisiin mahdottomiin asioihin? Yhtä realistista se on uskoa lapsen omaisesti haudatun Vuotoksen rapa-altaan toteutumiseen kuin siihen, että hammaskeiju olisi olemassa, Elvis eläisi, lehmät oppisivat lentämään ja Urho Kekkonen palaisi postuumista johtamaan Suomen kansaa tai että joku keksisi aikakoneen jolla voisi Vuotoksen haaveilijat palata puolen vuosisadan takaiseen Neuvostoliiton, Josif Stalinin ja Urho Kekkosen aikaan, jolloin tekoaltaiden rakentelu oli vielä mahdollista.

    Alan kyseleen kesämökin paikkaa Vuotos järven rannalle.
    Nythän ei kuin vihreitten mökki vain siinä tulevalla järvellä. Sekin siirretään sopivampaan paikkaan.

    Itse ainakin laitan heti mökin siihen rannalle.

    Vuotosjärvi on ihan tavallinen järvi, ihan kohtapuoliin, kun alkaa pohja vakiintuun paikoilleen.

    Pidän tupaantuliaiset sitten. Kutsun saat sinäkin. Kaikki tervetulleita.

    Näitähän vastaavi järviä paljonkin. mm Uljuajärvi 4-tirn varressa, sielläkin kesämökkejä paljonkin. Kallastellaan ihan nornmaalisti järvellä. Enne oli sekin kivikkoa ja risukkoa.

    Äänestä

  • mökkejä kirjoitti:

    Alan kyseleen kesämökin paikkaa Vuotos järven rannalle.
    Nythän ei kuin vihreitten mökki vain siinä tulevalla järvellä. Sekin siirretään sopivampaan paikkaan.

    Itse ainakin laitan heti mökin siihen rannalle.

    Vuotosjärvi on ihan tavallinen järvi, ihan kohtapuoliin, kun alkaa pohja vakiintuun paikoilleen.

    Pidän tupaantuliaiset sitten. Kutsun saat sinäkin. Kaikki tervetulleita.

    Näitähän vastaavi järviä paljonkin. mm Uljuajärvi 4-tirn varressa, sielläkin kesämökkejä paljonkin. Kallastellaan ihan nornmaalisti järvellä. Enne oli sekin kivikkoa ja risukkoa.

    Vesivarastolla ei ole "rantaa" siinä mielessä kuin oikealla järvellä.

    Vesiraja siirtyilee alavilla mailla kilometrikaupalla jättäen jälkeenä mustan ja löyhkäävän kannokon, varsinkin Vuotokseen esitetyllä 8 metrin säännöstelyvälillä.

    Mutta pohdinta on sikäli turhanpäiväistä että onneksi tuo liejukkokatastrofi ei tule koskaan toteutumaan, hanke on kuollut omaan mahdottomuuteensa jo kauan sitten, mitä nyt joku ikääntyneiden kiilusilmäkepulaisten ukkokerho haikailee 50-lukua, bresneviläisiä aikoja ja mennyttä nuoruuttaan takaisin.

    Äänestä

  • mökkejä kirjoitti:

    Alan kyseleen kesämökin paikkaa Vuotos järven rannalle.
    Nythän ei kuin vihreitten mökki vain siinä tulevalla järvellä. Sekin siirretään sopivampaan paikkaan.

    Itse ainakin laitan heti mökin siihen rannalle.

    Vuotosjärvi on ihan tavallinen järvi, ihan kohtapuoliin, kun alkaa pohja vakiintuun paikoilleen.

    Pidän tupaantuliaiset sitten. Kutsun saat sinäkin. Kaikki tervetulleita.

    Näitähän vastaavi järviä paljonkin. mm Uljuajärvi 4-tirn varressa, sielläkin kesämökkejä paljonkin. Kallastellaan ihan nornmaalisti järvellä. Enne oli sekin kivikkoa ja risukkoa.

    > Näitähän vastaavi järviä paljonkin. mm Uljuajärvi 4-tirn varressa, sielläkin kesämökkejä
    > paljonkin. Kallastellaan ihan nornmaalisti järvellä. Enne oli sekin kivikkoa ja risukkoa.

    Uljuan tekoallas on kivennäismaalle 1960-1970-luvulla rakennettu tekoallas. Siikajoessa Uljuan säännöstelyn auhettamat virtaaman ja vedenkorkeuden lyhytaikaiset vaihtelut ovat aiheuttaneet rantojen syöpymistä ja vuosisäännöstely on romahdatuttanut alapuolisen vesistön tilan. Noin 20 km vanhaa Siikajoen uomaa Uljuan tekoaltaan kohdalla on jäänyt lähes kuivaksi. Kyseinen kuivattu pätkä on todella säälittävässä tilassa nykyään.

    Ennen se Siikajokikin on kunnollinen joki jonka koskissa kasvoi myös arvokaloja. Uljuan tekoaltaan myötä se joki on muuttunut säälittäväksi lääseiköksi. Kun tekoaltaan rakennusvaiheessa sen pohjaa ruopattiin, lietettä karkasi runsaasti Siikajokeen. Liete tappoi
    joesta ravut eikä istutuksista huolimatta rapukantaa ei ole saatu ekoskaan elvytettyä. Rapujen ammattimainen pyynti oli monelle paikalliselle asukkaalla elinkeino ennen tekoallasta. Tekoaltaan myötä menivät nekin työpaikat.

    Pulkkilan kunnalle Uljuan vaikutuksen ovat olleet onnettomia. Ennen Uljuan tekoallasta alueella sijaitsi vireä Vornan kylä. Tekoaltaan myötä sekin kylä on kuihtunut pois ja kunta on kärsinyt tekoaltaan rakentamisesta lähtien todella rankasta muuttotappiosta. Yhtään ainutta ihmistä kyseinen Uljuan tekoallas ei työllistä kunnassa ja tekoaltaan voimalasta saatavat kiinteistöverotulotkin jäävät muutamaan kymmeneen tuhanteen euroon vuodessa.

    Äänestä

  • Aika mennyt ei koskaan palaa kirjoitti:

    > On hyvä että Vuotos rakennetaan ja saamme taas uuden hienon järven Lappiin, aiempien
    > hienojen järvien lisäksi...

    Tulisiko siitä Vuotoksen "järvestä" 10 metrin vuosittaisine vedenpinnan vaihteluineen yhtä "hieno" kuin noiden kuvien järvistä:

    http://www.ahven.net/kuvapankki/kuvat/011b04i_copy1.jpg
    http://www.vapaavuotos.fi/galleria/albums/userpics/10001/hanhinka.jpg
    http://personal.fimnet.fi/luonto/vapaavuotos/erkinrantakok.gif
    http://personal.fimnet.fi/luonto/vapaavuotos/ilmarapa1.gif

    Oletkos alkanut jo ostelemaan maita Kemihaaran alueelta haaveissasi myydä jollekkin tomppelille joskus Vuotoksen haudatun tekoaltaan rannalta mökkitontteja? Miten on kauppa käynyt kun hanke on haudattu? Mitä potentiaaliset mökkitontin ostajat pitävät siitä kun matalan veden aikana mökkirannassa pitää kahlata 10 kilometriä mutavellissä ja vesijättömaassa ennen kuin saunasta pääsee uimaan? Lapissa ja muualla Suomessa on runsaasti mökkitontteja myös oikeiden vesistöjen rannoilla eikä mökkejä tarvi kenenkään minnekkään rapa-altaan rannalla rakentaa. Miksi kukaan rakentaisi mökin tai talon rapa-altaan rannalle kun samoilla kustannuksilla mökin voi rakentaa vapaan virtaveden tai oikean järven rantaan joissa veden laatukin on hyvä?

    Tiedätkö edes mitä eroa on järvellä ja säännöstelyaltaalla? Entä ymmärrätkö mikä ero on tuolilla ja sähkötuolilla?

    > Oletko muuten koskaan ajattellut miksi epäilet Vuotoksen rakentamista ??

    En mitään edes epäile. Sehän on itsestään selvää ettei ylistä Kemijokea ja Kemihaaran Natura 2000-alueita tulla koskaan uhraamaan tekoaltaiden alle. Tämähän ei ole edes Suomen eduskunnan päätettävissä niin pitkään aikaan kun Suomi kuuluu Euroopan Unioniin.

    Oletko muuten itse koskaan miettinyt sitä, miksi itse jaksat uskoa kaikenlaisiin mahdottomiin asioihin? Yhtä realistista se on uskoa lapsen omaisesti haudatun Vuotoksen rapa-altaan toteutumiseen kuin siihen, että hammaskeiju olisi olemassa, Elvis eläisi, lehmät oppisivat lentämään ja Urho Kekkonen palaisi postuumista johtamaan Suomen kansaa tai että joku keksisi aikakoneen jolla voisi Vuotoksen haaveilijat palata puolen vuosisadan takaiseen Neuvostoliiton, Josif Stalinin ja Urho Kekkosen aikaan, jolloin tekoaltaiden rakentelu oli vielä mahdollista.

    muualla. "..Oletkos alkanut jo ostelemaan maita .."

    Missäs teillä ??

    Äänestä

  • i medeltal kirjoitti:

    Vesivarastolla ei ole "rantaa" siinä mielessä kuin oikealla järvellä.

    Vesiraja siirtyilee alavilla mailla kilometrikaupalla jättäen jälkeenä mustan ja löyhkäävän kannokon, varsinkin Vuotokseen esitetyllä 8 metrin säännöstelyvälillä.

    Mutta pohdinta on sikäli turhanpäiväistä että onneksi tuo liejukkokatastrofi ei tule koskaan toteutumaan, hanke on kuollut omaan mahdottomuuteensa jo kauan sitten, mitä nyt joku ikääntyneiden kiilusilmäkepulaisten ukkokerho haikailee 50-lukua, bresneviläisiä aikoja ja mennyttä nuoruuttaan takaisin.

    Onko se pitkäaikaista ?

    Lievimmilläänhän tuollainen viittaa kylähulluteen, vaikeampana skitsofreniaan.

    Onko lääkäri tutkinut sinua vielä ?

    Sinun kannattaisi käydä ulkosallakin sieltä vanhan äitisi peräkammarista ja samalla hakea vähän nuorempia ja viriilimpiä tyttöystäviä äitisi tilalle.

    Eikö vain ?

    Äänestä

  • ei uunoilulle kirjoitti:

    > Näitähän vastaavi järviä paljonkin. mm Uljuajärvi 4-tirn varressa, sielläkin kesämökkejä
    > paljonkin. Kallastellaan ihan nornmaalisti järvellä. Enne oli sekin kivikkoa ja risukkoa.

    Uljuan tekoallas on kivennäismaalle 1960-1970-luvulla rakennettu tekoallas. Siikajoessa Uljuan säännöstelyn auhettamat virtaaman ja vedenkorkeuden lyhytaikaiset vaihtelut ovat aiheuttaneet rantojen syöpymistä ja vuosisäännöstely on romahdatuttanut alapuolisen vesistön tilan. Noin 20 km vanhaa Siikajoen uomaa Uljuan tekoaltaan kohdalla on jäänyt lähes kuivaksi. Kyseinen kuivattu pätkä on todella säälittävässä tilassa nykyään.

    Ennen se Siikajokikin on kunnollinen joki jonka koskissa kasvoi myös arvokaloja. Uljuan tekoaltaan myötä se joki on muuttunut säälittäväksi lääseiköksi. Kun tekoaltaan rakennusvaiheessa sen pohjaa ruopattiin, lietettä karkasi runsaasti Siikajokeen. Liete tappoi
    joesta ravut eikä istutuksista huolimatta rapukantaa ei ole saatu ekoskaan elvytettyä. Rapujen ammattimainen pyynti oli monelle paikalliselle asukkaalla elinkeino ennen tekoallasta. Tekoaltaan myötä menivät nekin työpaikat.

    Pulkkilan kunnalle Uljuan vaikutuksen ovat olleet onnettomia. Ennen Uljuan tekoallasta alueella sijaitsi vireä Vornan kylä. Tekoaltaan myötä sekin kylä on kuihtunut pois ja kunta on kärsinyt tekoaltaan rakentamisesta lähtien todella rankasta muuttotappiosta. Yhtään ainutta ihmistä kyseinen Uljuan tekoallas ei työllistä kunnassa ja tekoaltaan voimalasta saatavat kiinteistöverotulotkin jäävät muutamaan kymmeneen tuhanteen euroon vuodessa.

    Kalastelen joskus Uljualla. Ei se järvestä eroa mitenkään.

    Mökkejä on rannalla niinkuin järvissä konsanaan.
    Ei muutama kymmen sentti vedenkorkeudessa mitään tee mökkirantaan.
    Ei kaloissa ole mitään moitittavaa.

    Vuotos runsaanpi vetinen kuin Uljua. Kun läpi menee vuolas Kemijoki.
    On sitten joskus muhkeampi järvi.
    esim. Kemijoki varsi asukkaat tykästää nytkin olevista levennyksisä oikein kovasti. Nekin kuin järviä.

    Komea Vuotos järvi tekee varmaan tuloaan, ilman muuta ! Kun jo olemassa olevatkin laitokset kaksi uutta sitten tarvitsee hyvin säännösteltyä vettä.

    Jokin kommunsiti lienee enään vastaan Vuotosta muutaman vihreän lisäksi.

    Äänestä

  • sitten aikanaan kirjoitti:

    Kalastelen joskus Uljualla. Ei se järvestä eroa mitenkään.

    Mökkejä on rannalla niinkuin järvissä konsanaan.
    Ei muutama kymmen sentti vedenkorkeudessa mitään tee mökkirantaan.
    Ei kaloissa ole mitään moitittavaa.

    Vuotos runsaanpi vetinen kuin Uljua. Kun läpi menee vuolas Kemijoki.
    On sitten joskus muhkeampi järvi.
    esim. Kemijoki varsi asukkaat tykästää nytkin olevista levennyksisä oikein kovasti. Nekin kuin järviä.

    Komea Vuotos järvi tekee varmaan tuloaan, ilman muuta ! Kun jo olemassa olevatkin laitokset kaksi uutta sitten tarvitsee hyvin säännösteltyä vettä.

    Jokin kommunsiti lienee enään vastaan Vuotosta muutaman vihreän lisäksi.

    > Mökkejä on rannalla niinkuin järvissä konsanaan.
    > Ei muutama kymmen sentti vedenkorkeudessa mitään tee mökkirantaan.
    > Ei kaloissa ole mitään moitittavaa.

    Uljuaa säännöstellään 7 metriä. Ymmärrätkö sinä Pölhökustaa edes mikä ero on muutamalla kymmenellä sentillä ja lähes kymmenellä metrillä?

    > Komea Vuotos järvi tekee varmaan tuloaan, ilman muuta !

    Vuotoksen tekoallas haudattiin jo vuosia sitten lopullisesti. Rapa-altaiden juna meni Suomessa ohi lopullisesti silloin 1970-luvulla kun selvisi millaisia ympäristökatasrofeja ne 1960- ja 1970-luvuilla Suomeen rakennetut rapa-altaat olivat.

    Seuraavassa vaiheessa tapahtuvat Lokan ja Porttipahdan rapa-altaiden ja Kemijoen vesistön purkaminen tuo sadoille alueen ihmisille töitä vuosikymmeniksi. Jokien ennallistamisen jälkeen työtä sitä vasta tuleekin, muun muassa matkailualalle tuhanssia uusia työpaikkoja Kemijokivarteen pelkästään lohen paluun myötä.

    Uunohan voisi lyödä kansainvälisen vedonlyöntitoimiston avustuksella vetoa siitä tuleeko Vuotoksen rapa-allas johonkin vuoteen mennessä jos kerran siihen itse uskoo. Tällä tavalla huru-Uunolta saisi kuka tahansa vietyä helposti rahat kun etukäteen kaikille täysipäisille on selvää että Vuotoksen rapa-allas on haudattu lopullisesti eikä siitä voi koskaan mitään tulla. Sama kuin löisi Uunon kanssa vetoa siitä, että keksitäänkö termodynamiikan pääsääntöä rikkova ikiliikkuja siihen ja siihen mennessä.

    Äänestä

  • sentti vai metri? vain dekadin ero... kirjoitti:

    > Mökkejä on rannalla niinkuin järvissä konsanaan.
    > Ei muutama kymmen sentti vedenkorkeudessa mitään tee mökkirantaan.
    > Ei kaloissa ole mitään moitittavaa.

    Uljuaa säännöstellään 7 metriä. Ymmärrätkö sinä Pölhökustaa edes mikä ero on muutamalla kymmenellä sentillä ja lähes kymmenellä metrillä?

    > Komea Vuotos järvi tekee varmaan tuloaan, ilman muuta !

    Vuotoksen tekoallas haudattiin jo vuosia sitten lopullisesti. Rapa-altaiden juna meni Suomessa ohi lopullisesti silloin 1970-luvulla kun selvisi millaisia ympäristökatasrofeja ne 1960- ja 1970-luvuilla Suomeen rakennetut rapa-altaat olivat.

    Seuraavassa vaiheessa tapahtuvat Lokan ja Porttipahdan rapa-altaiden ja Kemijoen vesistön purkaminen tuo sadoille alueen ihmisille töitä vuosikymmeniksi. Jokien ennallistamisen jälkeen työtä sitä vasta tuleekin, muun muassa matkailualalle tuhanssia uusia työpaikkoja Kemijokivarteen pelkästään lohen paluun myötä.

    Uunohan voisi lyödä kansainvälisen vedonlyöntitoimiston avustuksella vetoa siitä tuleeko Vuotoksen rapa-allas johonkin vuoteen mennessä jos kerran siihen itse uskoo. Tällä tavalla huru-Uunolta saisi kuka tahansa vietyä helposti rahat kun etukäteen kaikille täysipäisille on selvää että Vuotoksen rapa-allas on haudattu lopullisesti eikä siitä voi koskaan mitään tulla. Sama kuin löisi Uunon kanssa vetoa siitä, että keksitäänkö termodynamiikan pääsääntöä rikkova ikiliikkuja siihen ja siihen mennessä.

    Onko se pitkäaikaista ?

    Lievimmilläänhän tuollainen viittaa kylähulluuteen, vaikeampana skitsofreniaan.

    Onko lääkäri tutkinut sinua vielä ?

    Sinun kannattaisi käydä ulkosallakin sieltä vanhan äitisi peräkammarista ja samalla hakea vähän nuorempia ja viriilimpiä tyttöystäviä äitisi tilalle.

    Eikö vain ?

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


oikeinhyväjuttu kirjoitti:

VESIVOIMAN VOIMAKASTA LISÄÄMISTÄ. KÄYTÄNNÖSSÄ TUO TARKOITTAA MM. VUOTOKSEN RAKENTAMISTA. OIKEIN HYVÄ JUTTU.
________________________________________________________________________________________-

Vesivoima saa lisää kannatusta

Vesivoimaan suhtaudutaan Lapissa myönteisesti ja vesivoiman lisääminen saa lappilaisilta kannatusta.

Tämä selviää Kemijoki Oy:n teettämästä ja tutkimuslaitos Innolink Research Oy:n tekemästä tutkimuksesta.

Yli 70 prosenttia kyselyn vastaajista pitää vesivoiman lisäämistä tärkeimpänä sähköntuotantomuotona.

Seuraavaksi eniten kannatusta saavat biomassa ja puu ja tuulivoima.

Ydinvoiman lisäämistä kannattaa lähes 49 prosenttia vastaajista.

Kemijoen vesistöillä on vastaajille suuri käyttöarvo. Suurella osalla on jatkuva kontakti Kemijoen vesistöön. Yli puolet lähes 900 vastaajasta joko asuu tai omistaa lomapaikan vesistön äärellä.

Tunnearvoakin löytyy. Kaksikolmasosaa pitää Kemijoen tunnearvoa suurena tai erittäin suurena.

Touko-kesäkuussa tehtyyn tutkimukseen ei sisällytetty Sierilää tai Vuotoksen allasta koskevia kysymyksiä.

Innolink Research Oy:n tutkimusjohtajan Pekka Vuorelan mukaan näin haluttiin välttyä siltä ajatukselta, että kysely tehtäisiin juuri näitä hankkeita varten.


Ei julkista rahaa

Vastaajien myönteinen suhtautuminen vesivoimaan yllätti tutkimuksen tekijän, mutta ei Kemijoki Oy:tä.

– Toivottavasti tästä lähtee päättäjille Etelä-Suomeen myönteinen signaali, Kemijoki Oy:n toimitusjohtaja Aimo Takala sanoo.

Takala muistuttaa, että yhtiö viimeistelee Pirttikosken ja Vanttauskosken voimalaitosten tehonnostoja. Urakoiden jälkeen olemassa olevat voimalaitokset on uusittu ja Kemijoen tehot tapissa. Uutta tuotantoa tarvitaan.

Vastaajien myönteinen suhtautuminen vesivoimaan ei yllättänyt toimitusjohtajaa, mutta se yllätti, että vastaajista suuri osa uskoo vesivoiman rakentamisen toteutuvan julkisen rahan avulla.

– Tämä täydellisen väärä mielikuva johtuu varmaankin siitä, että valtio on enemmistöomistajana Kemijoki Oy:ssä. Yhtiö eikä myöskään vesivoima tarvitse julkista rahoitusta. Toisin kuin kaikki muut uusituvat energialähteet, Takala toteaa. Toimitusjohtaja myöntää, että yhtiö joutuu tekemään töitä väärän luulon oikomisessa.

Kemijoki Oy tuloutti Lapin kunnille viime vuonna kiinteistöveroina ja sähkönmyyntituloina 34 miljoonaa euroa.

– Toteutuessaan Sierilän voimalaitos tuo Rovaniemelle vuosittain 800 000 euroa kiinteistöveroina, Takala sanoo.

Petrattavaakin yhtiön toiminnassa löytyy.

Vastaajien mukaan Kemijoki Oy:n pitää parantaa toimiaan muun muassa ympäristöasioissa. Esimerkiksi maisemoinnissa, kalastonhoidossa ja virkistysmahdollisuuksien hyödyntämisessä.

LapinKansa

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu