Keskustelu on vain täysi-ikäisille

Tämän keskustelualueen sisältö ei sovi alaikäisille. Jatka vain, jos olet täyttänyt 18 vuotta.

En tiedä nyt yhtään...

Onko oikea paikka, mutta.. Olen jo pitkän aikaa ajellu kaikki karvani pois, ei ole ollut mitään ongelmia, korkeintaan välillä jotain pientä punaista näppylää tms. Noin viikko sitten klitoriksen vasemmalle puolelle tuli kipeä patti ja kun sitä puristi, sieltä tuli jotain vaaleaa nestettä. Nyt, siihen viereen on ilmestynyt toinenkin. Voiko siis olla tulehtunut karvatuppi, johtuen tuosta ajelusta?
6856
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

Noi on just kondylooman oireet.
Se se on, eikä lähde kun on viruksen aiheuttama.

Äänestä

Karavatupen tulehduksen tunnistaa jo siitä, että keskellä "pattia" voi yleensä paljain silmin havaita (lyhyen) karvan, joka saattaa olla tulehduksen aiheuttavan mädän ympäröimä. Itsellä oli joskus, ja parani koko tulehdus kun nypin pinseteillä sen keskellä olevan karvan pois, ja huolehdin parin päivän ajan hygieniasta erityisen tarkasti.

Toivottavasti ei sulla ole kondylooma.

Äänestä
  • varmaankaan ole.. Googletin ja kondylooman näppylät oli aivan järkyttävän näköisiä. Itellä toi patti tuntuu ns. ihon alla, ei ole tossa päällä.. Noh, ei auta muu kuin varata aika lääkäriin :)

    Äänestä

  • .... kirjoitti:

    varmaankaan ole.. Googletin ja kondylooman näppylät oli aivan järkyttävän näköisiä. Itellä toi patti tuntuu ns. ihon alla, ei ole tossa päällä.. Noh, ei auta muu kuin varata aika lääkäriin :)

    helvetin takia täytyy karvat ajella kun tulee tuollaisia ongelmia!!!!! Vai oletteko ajelijat niin karvakammoisia ettei normaali ihminen enää kelpaa?

    Äänestä

Itselläni välillä tulee ärtyneitä kohtia ajelun seurauksena. Useinmiten karva kasvaa ihon sisälle, ja siihen tulee pieni paukama, yleensä ei kipeä. Kaivelen karvan neulalla esiin, en suosittele muita kokeilemaan samaa, sillä voi saada pahemmankin tulehduksen aikaan. Joskus tulee samantapaisia näppyjä kuin finnit, sisällä on esim. vaaleaa talia. Nekin puristan tai ensin puhkaisen ja sitten puristan. Harvoin nekään ovat kipeitä.

Teini-iässä sain tosi isoja ja kipeitä paiseita kainaloihin innokkaan karvojen ajelun vuoksi. Vaiva hoidettiin antibiootilla. Nykyisin kainalot ovat kestäneet epilaattorilla ajelun.

Vaikea sanoa, ovatko näpyt ajelusta. Ovatko ne siis karvoitusalueella vai muulla limakalvoalueella? Joka tapauksessa suosittelisin kipeiden pattien osalta käymään lääkärissä, voit tarvita antibioottikuuria. Eikä kukaan voi tehdä varmaa diagnoosia internetin kautta.

Äänestä

tuskin kyseessä kondylooma, koska ensinnäkin ne ilmestyvät ihon päälle ne kondylooman näpyt ja ei niitä voi puristella niin että sieltä nestettä tulisi..kyseessä on varmaan ihan normaali ärtynyt karvatuppi tai sitten "rasvanäppylä" vai mikä se oikea nimi on..minulla ollut useamman kerran sellainen ja täysin vaaraton on. :) tuskin siis syytä huoleen.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


.... kirjoitti:

Onko oikea paikka, mutta.. Olen jo pitkän aikaa ajellu kaikki karvani pois, ei ole ollut mitään ongelmia, korkeintaan välillä jotain pientä punaista näppylää tms. Noin viikko sitten klitoriksen vasemmalle puolelle tuli kipeä patti ja kun sitä puristi, sieltä tuli jotain vaaleaa nestettä. Nyt, siihen viereen on ilmestynyt toinenkin. Voiko siis olla tulehtunut karvatuppi, johtuen tuosta ajelusta?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu