Latausjännite Mariner 40 -87 rutkussa

Tuleeko kyseisessä mallissa latausjännite säätimen läpi, vaikka akku on täysi?
3222
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

Jännite tulee aina säätimen läpi olipa akku täysi tai tyhjä.1

Äänestä

säätimen läpi kun ei siellä mitään säädintä ole. Pelkkä tasasuuntaaja ja sekin yleensä rikki kun kyseessä on vanha merkkuri, että ole vaan tyytyväinen jos lataa edes jotakin.

Äänestä

Minäkin äänestän säätämättömän laturin puolesta.

Akku hoitaa pienissä moottoreissa jännitteen tasauksen. Ei noissa 3 ampeeria antavissa latureissa ole mitään säätimiä koska se maksaa rahaa valmistajalle eikä ole tarpeellinen.

Jos jännite rupeaa nousemaan, on akku tullut tiensä päähän ja se on vaihdettava. Mieluusti yli 60 ampeeritunnin akkuun, mutta silläkin pärjää monta vuotta, jonka jälkeen se taas vaihdetaan.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


kaukokooooo kirjoitti:

Tuleeko kyseisessä mallissa latausjännite säätimen läpi, vaikka akku on täysi?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu