Moi!
Kaipaisin tietoa laihtuvasta tuliliskostani.
Minulla on kolme liskosta samassa isossa altaassa.
Aluksi kaikki oli hyvin, liskot uiskentelivat altaan pohjalla, söivät hyvin ja liikkuivat, sitten kun kolmas lisko saapui kotiin alkoi jokin mennä pieleen.
Lisko oli muita hiukan hoikempi ja söi huonommin.
Sitten se siirtyi maalle.
Ei kauaakaan kun kaikki 3 siirtyävät maalle.
Ne käyvät joskus vedessä, mutta mielummin ovat maalla, tai sitten suuren puun alla joka on osittain vedessä ja osittain hiekalla.
Kaksi muuta liskoa syövät ihan suhkot hyvin esim matoja, mutta tämä kolmas ei syö mitään.
Se tuntuu vain laihtuvan entisestään.
Olen kysellyt eläinkaupoista neuvoa, mutta ne myyjät ei osaa auttaa.
Mikä voisi olla vikana?
Miksi liskot eivät pysy vedessä, ja miksi yksi liskoista ei syö?
Välillä tämä anoreetikko lisko oli "lomalla" eri akvassa, mutta ei pahemmin silti lihonut..
Tuntuu ettei se syö maalla ollessaan juuri koskaan.
Yhden madon se saattaa syödä, sitten on taas todella kauan syömättä ja nyt se alkaa ihan oikeasti olemaan pelottavan laiha!
Se vain hakeutuu aina toisen liskon viereen makoilemaan.. Kun ruokin liskoja, siivoan akvaa tms, niin tämä luikku liskokin kyllä silloin liikkuu, mutta muulloin juurikaan ei.
Alan olla todella huolissani, miten saan sen taas lihomaan!!
Laihtuva tulilisko!
Noona
2
879
Vastaukset
- juhuuuuu
Koita raakaa jauhelihaa... siin ainaski on rasvaa... itel toimi miekkahäntien kohdal....
- tania78
Minkä kokoinen terra on?
Mikä on veden lämpötila?
Kuinka usein ruokit?
Jos muut käyttäytyivät normaalisti uuden tulokkaan saapumiseen asti voisi olettaa, että uudisasukas on saattanut tartuttaa jonkin taudin...?
Soitappa Johanna Rauliolle. Hän on oikeastaan ainoa joka näistä jotain voi tietää.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1691653
- 107959
- 81776
- 51655
Koillis motor
Kyllä on mennyt palvelu alas ku lehmänhäntä, sovitut asiat ja luvatut soitot pitää hoitaa eikä tehä oharia, täysin tumpa19653ABC: n kahvilan uusi nimi matkimalla
Kahvia ja virvokkeita myytiin aikoinaan ÄKKI-VANNIN KAHVILASSA Haapavedellä ja paikalliset sanoivat sitä haussia "Tuhann40547Tehdäänkö tänään toiveista totta?
Poikkea tänä illasta siinä lähellä ja annetaan silmien puhua ja sen jälkeen puhu sinä lopulta mitä ajattelet..45508Kylillä ei ole näkynyt? Missä luuraat nainen?
Olisit soittanut mulle nainen. Oltais voitu nähdä vaikka laavulla. Miksi pelkäät minua? Eihän siinä ole mitään järkeä. m164503Rydman sivuutti mutupohjalta asiantuntija-arviot tutkimusrahoitusta myönnettäessä
Onko Rydman sopiva tai kykenevä toimimaan ministerinä? Ei ole. Ministerit ovat joutuneet puhuteltaviksi vähemmästäkin;189447- 26429