MS-taudissa näköhäiriöitä

Mistähän tämä johtuu?

Kuuluuko näköhäiriöt ms-tautiin? Voisiko viitata ms-tautiin seuraavanlaiset näköhäiriöt: tv:tä katsoessa valkoinen teksti mustalla pohjalla näkyy epäselvästi, kirjainten ääriviivat epäselvät - näkö saattaa yht äkkiä kirkastua (jolloin häikäikee katsoa) tai himmentyä - kun katsoo jotain raita- tai ruutukuvioita viivat sekoittuvat ja tulee melkeinpä oksettava olo - esineiden ääriviivoista jää näkökenttään aivan kuin jälkikuvia hetkeksi aikaa, joskus vaalean sinisiä tai punaisia palloja/läiskiä näkökentässä häivähtää. Näitä ei ole koko aikaa, osan aikaa päivästä esim. näen normaalisti, paitsi testitelkkarista valk. tekstin lukeminen mustalta pohjalta tuottaa vaikeuksia koko ajan. Silmälääkäri ei löytänyt mitään sairautta silmistäni.

4

1148

    Vastaukset 4

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • jeppeli74

      Mulla on just samoja oireita. Olisi kiva tietää josko mulla olisi ms koska lisäksi elohiiriä ja purentalihasten jäykkyyttä.

      • Jepulis*

        mutta aika kepeiltä oireenne kuullostavat. Noilla oireilla ei taida päästä kunnallisen puolen tutkimuksiin, saatikka että saisi ms-tautidiagnoosin. Voihan toki tilata ajan yksityissektorin neurologille ja katsoa, mitä se tuo tullessaan.


      • piikkuli
        Jepulis* kirjoitti:

        mutta aika kepeiltä oireenne kuullostavat. Noilla oireilla ei taida päästä kunnallisen puolen tutkimuksiin, saatikka että saisi ms-tautidiagnoosin. Voihan toki tilata ajan yksityissektorin neurologille ja katsoa, mitä se tuo tullessaan.

        kyllä pelkällä elohiirioireella pääsee kunnalliselle puolelle tutkimuksiin. On ihan omakohtaista kokemusta ja kaupan päälle tuli MS-diagnoosi. Tietenkin se lääkärillä käynti poiki lähetteen neurolle ja sitä kautta MRI, lumbaalipunktio jne..


    • näkösotku

      hankkisit silmälasit? Minulla on vastaavanlaisia näköhäiriöitä, jotka korjaantuvat silmälaseilla. Liekkö ikänäköä ja silmien rasittumista silloin tällöin. Myös kuivasilmäisyys saattaa olla häiriön takana, tähän auttaa kostutustipat.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Anteeksi arkuuteni

      Olen säälittävä, mitä tulee sinun kohtaamiseen. Tunnen vaan itseni todella epävarmaksi sun kanssa. Jos minun olisi pitän
      Ikävä
      53
      1077
    2. Kuka melkein täysi-ikäinen hukkui?

      Poliisin mukaan nuori oli lähes täysi-ikäinen. Ennen iltakuutta tulleen ilmoituksen mukaan ihminen oli joutunut mahdoll
      Iisalmi
      22
      1050
    3. Perussuomalaisten kannatus nousi rytinällä Ylen tänään julkaisemassa tuoreimmassa gallup-kyselyssä.

      https://yle.fi/a/74-20239449 Perussuomalaisilla hurja- ja ylivoimaisesti suurin nousu tässä uudessa Ylen gallupissa. Kyl
      Maailman menoa
      514
      838
    4. kenen näköinen

      kaivattusi on ?
      Ikävä
      50
      824
    5. Mikä on ollut

      Söpöintä välillämme?
      Ikävä
      46
      735
    6. Hyvännäköinen pakkaus

      Olet hyvännäköinen pakkaus nainen.
      Ikävä
      37
      659
    7. Tykkäätköhän vielä minusta?

      Yhtä paljon, kuin minä sinusta? Haaveissa ollaan kahdestaan, rauhassa ja lähennytään fyysisesti ja tutustutaan syvemmin
      Ikävä
      30
      616
    8. Muistatko Mikkelin panttivankidraaman?

      Uusi draamasarja järkyttävästä tapauksesta on tulossa. Tositapahtumiin perustuva sarja ammentaa vuoden 1986 Mikkelin pan
      Maailman menoa
      62
      609
    9. Vihervasemmistofeministinaisasianaiset

      Tulevat tänne palstalle haukkumaan miehiä ja naljailemaan miehelle, kehuvat olevansa heitä parempia. Itse asuvat MIEHE
      Sinkut
      181
      605
    10. Olet ihana

      Muru, sä oot ihana. Tunsitko sen sähkön meidän välillä kun oltiin ihan låhekkäin? 👩‍❤️‍👩❤️😼😘
      Ikävä
      38
      562
    Aihe