Vitun elättikuikelo;

,kjsdldh

Urpilaisen blogikirjoitus herättää hämmennystä
Julkaistu 06.09.2009 19:23 (päivitetty 19:49)

SDP on laittanut uusiksi pieni- ja keskituloisten määritelmät, jos puolueen puheenjohtaja Jutta Urpilaisen blogikirjoitusta on uskominen.

Urpilaisen mukaan pienituloiseksi pääsee alle 3 000 euron kuukausituloilla. Tilastokeskuksen mukaan palkansaajat ansaitsevat keskimäärin 2 940 euroa kuussa.

12

358

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • urpis

      hävetä olla sosialisti, alle 3000 € hankkiva on köyhä, yli 3000 € hankkiva rikas. Kukas on keskituloinen? Keskituloiset on unohdettu! On siinä verotuksen asiantuntija: 6000 - 160000 välillä vero ei nouse ollenkaan!

      • Tyyris Tyllerö

        Keskimääräiset tulot ovat tosiaan tuon 2.940 euroa. Mediaanitulot ovat noin 2.600 euroa. Eli mediaanitulo tarkoittaa sitä, että puolet palkansaajista ansaitsee enemmän kuin tuo 2.600 euroa ja puolet palkansaajista ansaitsee vähemmän kuin tuon 2.600 euroa.

        Näissä tilastoissa ei ole otettu huomioon sosiaalietuudella eläviä eikä eläkeläisiä. Olettaisin, että työttömyyskorvauksista ehkä 1 % saa enemmän kuin tuon 3.000 euroa niin ikään eläkkeistä samoin ehkä 1 %.


      • keskitulonen ei kannata olla

        Voisi olla näkemyksiä asiasta. Nettotuloilla eletään, tulipa ne miten vaan. Perheellisellä x tulosella on ihan eri menot kun samantulosella sinkulla tai lapsettomalla. Tulo- ja elämänlaatu ei todellakaan ole sama kuin bruttopalkka. Lapsia kannattaa kai tehdä vaan tosi pientuloset (monta mieluummin sit) tai sitten ne vähän paremmin ansaitsevat.


      • lfdhlvflö
        keskitulonen ei kannata olla kirjoitti:

        Voisi olla näkemyksiä asiasta. Nettotuloilla eletään, tulipa ne miten vaan. Perheellisellä x tulosella on ihan eri menot kun samantulosella sinkulla tai lapsettomalla. Tulo- ja elämänlaatu ei todellakaan ole sama kuin bruttopalkka. Lapsia kannattaa kai tehdä vaan tosi pientuloset (monta mieluummin sit) tai sitten ne vähän paremmin ansaitsevat.

        ei ainakaan meillä..


    • Nyt meni pieleen

      Onkohan Urpilaisella mitään muuta tietoa kuin SAK:n suurituloiset jäsenet kuten paperimiehet ,metallimiehet ym. joista niin huutava pula vuosi sitten , että piti hakea oikein Baltiasta saakka. Millä Urpilainne luulee että työmarkkinatuella 520 bruttoeurao, pieneläkkeellä 750 euroa ym elävät.

      Onpahan ainakin etääntynyt kansasta. Ei kyllä sossuille ole tulossa ääniä ainakaan lisää. Tuntuu olevan tiedot sosiaaliturvan varassa olevien tuloista yhtä vieraat kuin aikoinaan Lipposella.

      • köyhälistö

        hyvä kun on tuollainen "asiantuntija". Todella hunajaa muiden puolueiden kannattajille. Sitten vielä ihmetellään kun ei kannatus nouse. Verotusta pitäisi laskea niin, että verotus nousee??? 3000 €.


      • Suuri tuloist löytyvät kokoomusta äänestäneistä ja kansan edustajista . Olisi aika saneerata eduskunta puolet pois kansan edustajista ja avustajat pois. Kansan edustajat voi hoitaa hommansa itse,eikä teettää hommia avustajilla PAPERI JA METALLI TYÖLÄISET OVAT AINAKIN OSAKSI VUOROTYÖSSÄ JOSTA OSAKSI PALKKA MUODOSTUU JA VUOROTYÖ AIHEUTTAA MM.SYÖPÄÄ TUTKIMUSTEN MUKAAN.JOS NE SINUN MIELESTÄ ON SUURITULOISIA SILLOIN AY-LIIKE ON HOITANUT HOMMANSA HYVIN :SITTEN VIELÄ KYSYTÄÄN MIHIN AY LIIKETTÄ TARVITAAN ,TOISIN KUIN LOIMAAN KASSALAISET JOTKA MENEVÄT VALMIISEEN RUOKAPÖTÄÄN


    • sänkykammarissako..

      urpille että se väenväkisin vie sdp:n suohon...

    • jokunoistaonoikea

      yksinkertaiesti perseestä.
      tai sitten, onko vaalit tulossa kun urpilla on noin hätä...

      Kolmas vaihtoehto on että urpilla on korkeintaa kananaivot..

      • Demarit katsovat peruutuspeiliin

        Urpin johdolla menevät komeasti ek-vaaleihin ja saavat siinä savotassa takkiinsa ennen kuulumattomalla tavalla. Jokohan sitten mieli muuttuisi, kun uusi oppossitiokausi jälleen alkaa.
        Demarit oppositiossa, Vasemmistoliitto oppositiossa ja olisiko vielä joku muukin ? PerSut Timo Soini johdolla ovat todennäköisesti hallituksessa.


    • /Tutkain

      Huomaa kyllä, miksi SDP:tä nimitetään valtionhoitajapuolueeksi. Jos perusteet on näin pahasti pielessä, niin ihmisläheisen politiikan teko on täysin mahdotonta.

    • kysytäänpäs?

      Mitäs Jutta Urpilainen sitten tekee tätä mainostamaansa 3000 euron kuukaustuloa pienempää tuloa saaville? Suomessa on niitä 700 000 ja rapiat ja tämä porukka maksaa veronsa viimeisen päälle, siitä hallituksemme ja SDP on pitänyt huolen. Tämä kaunaisuudestaan tunnettu Lipponen ei antanut, vaan leikkasi ja leikkasi Liisa Jaakonsaaaren listan mukaan ja SDP:n kansanedustajat hyväksyivät kaiken. Miksi SDP:n politiikot muuttuvat kameliontin tapaan sosiaalisista ja tasa-arvoisista asenteistaan aivan päinvastaiseksi hallitukseen joutuessaan? Miten tämä Tuula Haatainen ollessaan sosiaali- ja terveysministeri kehtasi Eduskuntatalon kyselytunnilla kehua, että eläkeläisille on annettu, vaikka eläkeläisten tuloja oli näillä Esko Ahon ja Iiro Viinasen väliaikaiseksi tarkoitetun taitetun eläkeindeksileikkurin mukaan alennettu. Tämä kaunaisuudestaan tunnettu Lipponen ei poistanut tätä väliaikaiseksi tarkoitettua taitettua eläkeindeksiä ja ei sitä ole poistanut muutkaan hallituksemme. SDP on yhtä syyllinen eläkeläisten ahdinkoon, kuin muutkin ja turha on hehkuttaa sosiaalisuudellaan ja tasa-arvollaan.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Persujen mukaan rasismi on huumoria

      Vaan kun koomikko kutsui Halla-ahoa fasistiksi, niin piti haastaa oikeuteen. Mihin se huumorinitaju yhtäkkiä hävisi? ⠀
      Maailman menoa
      259
      6576
    2. Rasismia kaikkialla näkevät ovat Suomen tyhmimpiä ihmisiä

      ja monillahan kuluu myös mielialalääkkeitä, eli päässä on ongelmia. Mutta he eivät tajua kuinka paljon ja ihan todellis
      Maailman menoa
      210
      6138
    3. Ei kahta sanaa etteikö Petteri Orpo hyväksy rasismia

      Koska jatkaa hallituksessa rasistisen perussuomalaisiksi itseään kutsuvan puolueen kanssa. Se on Petteri Orpon arvomaai
      Maailman menoa
      38
      5630
    4. Mitkäs nuorisoporukat ovat toisia nuoria ryöstelleet (selvää rassismia)

      No poliisi kertoo, että maahanmuuttajataustaisia ovat, ja isot porukat sillä yhden suomalaisen uhrin kimpussa on ollut j
      Maailman menoa
      144
      4937
    5. Pitkän linjan yritysjohtaja: Suomen tapahtumat eivät ole Aasian kärkiuutinen

      Viimeaikaista kohua on käytetty sisäpoliittisena lyömäaseena, Thomas Zilliacus sanoo. – Koska asiaa kuitenkin kommentoi
      Maailman menoa
      22
      3738
    6. Hallitus on kaadettava ja Orpon on erottava

      Mikään muu hallitus ei ole oman elämäni aikana tuhonnut näin paljon tämän maan taloutta ja työllisyyttä sekä suomen main
      Maailman menoa
      182
      3671
    7. Lasse Lehtonen vaatii persuja pyytämään anteeksi aasialaisilta

      Persut ova romahduttaneet Suomen maakuvan parissa päivässä negatiiviseksi rasismillaan ja se alkaa vaikuttamaan jo Suome
      Maailman menoa
      131
      3435
    8. HS 12/25 kysely: persut romahti, demarit raketoi

      Kyyti on kylmää persuleirissä, saattaa vetää siellä silmätkin viirulleen. Sen sijaan SDP:n puoluetoimistolla voidaan pok
      Maailman menoa
      33
      3123
    9. Rasismi rapauttaa Suomen mainetta ja hallituksen hiljaisuus pahentaa vahinkoa

      Finnairin viesti Japanista on pysäyttävä: suomalaisen politiikan rasismikohut heijastuvat suoraan matkustuspäätöksiin ja
      Maailman menoa
      317
      2730
    10. Töppö-persut ovat todella tyhmiä

      sen kertoo tämäkin avaus: "Persujen suosio vain laskee" Töppö-persu vaan unohtaa, että ennen tätä galluppia persujen kan
      Maailman menoa
      27
      2585
    Aihe