Mulla on 2 aikuista kiinankääpiötuliliskoa "ukko" ja "akka". Olen jatkanut eläinkaupan ruokintatyyliä; 2x/viikko 2-3kärpästä/sirkkaa/matoa ym per nenä. Liskot ovat olleet minulla kuukauden päivät. Alku sujui hyvin, mutta nyt akka on ollut syömättä jo 8 päivää, ukko paastonnut 4 päivää. Missä vika? Jokapäivä olen yrittänyt tarjota ruokaa, mutta liskot kääntyvät hetken möllöteltyään toiseen suuntaan, tai sitten eivät ole huomaavinaankaan sapuskaa.
Tarjoilen aina elävää ruokaa pinseteillä suoraan eteen, pohjalta eivät ole osanneet syödä.
Akvaterraarion tilavuus on 75 litraa, vedestä olen puolet vaihtanut 1-2 kertaa viikossa. Vedenparannus- tai mitään muitakaan aineita en ole veteen lisännyt. Lämmitintä ei ole, eli huoneenlämpöinen vesi. Akva on tosin ikkunan edessä ja sain vinkin nostaa veden lämpötilaa asteella,parilla. Kokeilin. Ei ruvennut ruoka maittamaan.
Molemmat ovat aktiivisia liikkujia, joten vielä ei syömättömyys näy "heikentymisenä". Miten saan liskot syömään? Kiitos vastauksista!
Tulilisko ei syö.APUA
tepsukka
0
301
Vastaukset
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Haluan sinut, kuuletko minua.
Haluan sinut. Toivon, että voisimme olla yhdessä. Mietin pystynkö täyttämään toiveesi, olemaan arvoisesi. Voisitko saad611179- 42891
- 51651
Alastomat miehet seksikeinussa lasten nähden PRIDEssä!
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/adf62289-a0b6-4b4c-9672-9e19c01beb51 Eikö nyt muka mene jo aivan liian pitkälle että325647Anteeksipyynnöstä
Uskotko anteeksipyynnön voimaan? Mikä tekee anteeksipyynnöstä vaikeaa? Onko se mielestäsi joskus turhaa, joko pyytäjän116626- 51618
Naiselle Kuuleppa Tämä
Tämä ei ole mikään vitsi. Minulla on ikävä sinua nainen! Naiselle mieheltä38605- 93600
- 75566
- 56564