Tuurilla mennään....

Asennevammainen??

Kolme vuotta sitten pyöräillessäni koulusta kotiin lähdin ylittämään suojatietä jonka viereen oli pysäköity iso paketti auto joka esti näkyvyyden tielle se on viimeinen asia jonka tapahtumasta muistan.
Sairaalassa kerrottiin että olin ajanut yhteen auton kanssa, auto oli iskeytynyt kylkeeni yli seitsemänkympin vauhdilla, pöyrästäni ei ollut jäljellä muita ehjiä osia kuin soitto kello ja minä olin iskeytynyt auton konepeltiin siitä lentänyt päin tuulilasia joko oli sirpaloitunut pääni osuttua siihen, sitten olin jatkanut lentoani auton katon yli ja lopulta pudonnut viiden metrin päähän törmäys paikasta ja vielä kolauttanut kalloni kadun reuna kiveen. Kaksi päivää myöhemmin pääsin sairaalasta, ainoa ruhje/vaurio jonka olin saanut oli asfaltin aiheuttama hiertymä selässäni muuten olin täysin kunnossa ja mikä parasta vuosia vaivannut mikreenini oli poissa ja on edelleen.
En ole uskovainen ihminen, en kiitä Jumalaa selviytymisestäni, en pidä sitä ihmeenä. Vanhemmat, sukulaiset ja kaverit kauhistelevat sitä että minähän olisin voinut kuolla. Minä en. Minkään laista kammoa/pelkoa ei ole tapauksesta jäänyt, ajan pöyrälläni edelleen ja ilman kypärää.

Siksi minä oikeastaan kysynkin, pitäisikö minun muuttaa asennettani? Muistaa se kuinka onnekas minä olin? Kunnioittaa sitä että selvisin noin vähällä?
Ajattelen että se mitä tapahtuu niin tapahtuu ,meidän on turha pelätä. Ja se mitä on tapahtunut sitä on turha muistella ja murehtia.

3

670

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • DiuDauDuu

      Kuuleppas, kannattaa vielä selvittää, kävikö siinä onnettomuudessa oikeasti pahasti.
      Jos pää on kopsahtanut, siitä harvoin selviää todella ilman mitään jälkiseurauksia.

      Onko numerot laskeneet onnettomuuden jälkeen, onko asiat yhtä hanskassa kuin ennen onnettomuutta?

      Ainakin minä olen muutama vuosi onnettomuudesta kävellyt pinkki-silmälasit ja korkkarit jalassa kuvainnollisesti, etten huomannut ongelmia enkä varsinkaan mitään vikaa itsessäni. Muut kyllä huomasivat, mutta olivat onnellisia siitä, että selvisin kolarista hengissä.

      Asenne sinulla on oikea, sitä älä vaihda, mutta selvitä kuitenkin itsesi takia, että onhan kaikki kunnossa?

      Mulla on mm. muistiongelmia, ajatteluongelmia (en näe puulta metsää = kokonaisuuksien hallinta kadonnut), tunne-elämä hävinnyt (kaikki on tasapaksua, mikään ei sävähdytä), koordinaatio-ongelmia (tanssijaksi ei ole, en oikein osaa käyttää vasenta jalkaa), maku- ja hajuaisti heikentynyt, en oikein saa selvää, ellen " näe" puhujaa.. fillaroidessa pitää pysähtyä, jotta voi mennä tien toiselle puolelle, koska en kuule enkä osaa hahmottaa, miten kaukana auto on..

      Kypärää minäkään en käytä, kun en muista sitä ottaa :)

      • Asennevammainen???

        Tuo "kaikki on tasapaksua, mikään ei sävähdytä." pitää itseasiassa kohdallani paikkansa.


    • Läyww

      ....Kävi ihan samoin ..

      Paitsi että ystäväni ( jolle ei käynyt mitään ) kyyditti minua yli suojatien ..

      Auto tulee n. 70 pahki .. pyörästä ei mitään joljellää ja jouduin sairaalaan..

      En käytä kypärää.. mutta pelkään nyt autoja... Pimeänpelko kyllä lähti ^^,

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Päivän Riikka: polttoöljyn hinta räjähti

      Näyttää tuo putinismi ilmenevän persuissa myös Suomen yrittäjien kampittamisena. Polttoöljy on se katalyytti, joka pitää
      Maailman menoa
      38
      2181
    2. Mökkejä ostellaan nyt ihan hulluna!

      Tyypilliset lainamäärät on yli 500 000€ mökkejä ostellessa eli erityisesti tuollaiset miljoonamökit on nyt suomalaisten
      Maailman menoa
      64
      2032
    3. Helsingin yllä valopalloja

      https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/1508be00-28c9-4156-83dc-0be5e7aa3066 "Helsingin taivaalla lensi lauantaina puolen yön
      Sinkut
      121
      1930
    4. HÄLYYTYS!!

      Ukraina se hyökkää jo Suomen maaperälle. https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/645b83ce-e074-4f00-8b99-245d01b38a36
      NATO
      388
      1670
    5. Kovasti on hävittäjiä ilmassa. Nytkö se alkoi?

      Onko nyt sota ?? `Vai harjoituksiako vain? Hävittäjät pörrää kovasti.
      Kouvola
      103
      1641
    6. Helsingin yllä lensi yöllä jotain outoa puolen yön aikaan valopalloja

      Poliisi on saanut tapauksesta yhden havaintoilmoituksen. Valopalloja oli noin parikymmentä ILtalehdessä on video tapah
      Maailman menoa
      124
      1464
    7. Millainen on naisellinen nainen

      Nyt kun taas mennään keikkuen kesään, niin millainen nainen on naisellinen? Pukeutuminen, olemus, puhetapa, jne. Vilma n
      Sinkut
      182
      1092
    8. Raamatullinen kaste

      Seurakunnassamme kastettiin mm eräs muslimi, joka oli tullut uskoon. Hän oli ollut Suomessa viitisen vuotta. Hän oli lu
      Kaste
      53
      967
    9. Mitkä asiat kaivatun ajattelussa

      Ihmetyttävät? Mikä on tullut yllätyksenä?
      Ikävä
      75
      915
    10. Mitkä olisivat kolme tärkeintä

      vihjettä kaivatustasi?
      Ikävä
      27
      899
    Aihe