Olen hieman ulapalla vielä siitä miten kandin tutkinto rakentuu. Eli opintoja on ainakin:
25op perusopinnot
61op aineopinnot
10op kieliopinnot
50op sivuaineopinnot
2op Luk
3op Tvt
5op Tieto ja viestintätekniikan opinnot
Näistä tulee yhteensä 156op , mistä tuo loppu 24op tulee? Saanko valita vapaasti muista tiedekunnista kiinnostavia kursseja täyttääkseni tämän raon? Esim kieliopintoja. Vai kuuluuko minun ottaa oman alan muita kursseja?
Olisin todella kiitollinen jos joku osaisi avartaa minua tässä asiassa.
Kandin tutkinto tietojenkäsittelytiede
1
567
Vastaukset
- Voluta
Näyttää kovasti Helsingin yliopiston kyseisen laitoksen tutkintovaatimuksilta. Siinä tapauksessa oikea lista näyttäisi tältä:
25 op perusopinnot
61 op aineopinnot
10 op kieliopinnot
50 op sivuaineopinnot
1–3 op työelämään orientoituminen (1 op, jos suorittaa vain ohjelmistotuotatoprojektin)
2 op LuK-HOPS
2 op Opiskelutekniikka
5 op Tieto ja viestintätekniikan opinnot (sisältää tvt-ajokortin)
Eli tosiaan 24-22 op jää tutkintoon tilaa. Nämä pisteet voi kerätä kasaan vaikka elefantteja piirtelemällä tai naistutkimukseen perehtymällä. Mitään velvoitetta oman linjan kurssien suoritukselle ei siis ole. Mikään ei kuitenkaan estä suorittamasta oman laitoksesi kursseja tai esimerkiksi minimiä laajempia sivuaineopintoja. Ehkä 74 op laajuiset sivuaineopinnot matematiikasta tekevät työnantajaankin vaikutuksen, tai sitten eivät.
Tarkemmat ohjeet saat kuitenkin omalta opettajatuutoriltasi tai vaikka ensialkuun lukemalla tutkinnon rakenteesta täältä: http://cs.helsinki.fi/opiskelu/tutkvaat_0810.pdf . "Vapaasti valittavia opintoja niin, että tutkinnon laajuus 180 op täyttyy. Nämä voivat olla pääaineen tai sivuaineen tai muita opintoja"
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ihanasti alkoi aamu: SDP:n kaula kokoomukseen jo 6,9 %-yks
Lindtmanin I hallitus on tukevasti jytkyttämässä laittamaan Suomi kuntoon Orvon täystuhohallituksen jäljiltä, jonka kann2561832Olen niin kesken
Omien asioiden suhteen etkä voi odottaa loputtomiin. Mun on muutenkin niin vaikea suhun luottaa vaikka joku ihme syvyys151348Tietääkö joku ylläpidosta?
Miten näillä palstoilla tomii tuo ylläpito, onko sitä yli päätään olemassa vai ovatko huhut totta että on palstan kirjoi2091249Auttaja paikalla. Kerro huolesi. (Osa 2)
Voin auttaa sinua näkemään tilanteesi uudesta näkökulmasta. Voin antaa lohtua, toivoa ja rohkeutta. Olen elänyt maan pä1851115- 65913
Nainen olet ensimmäinen tarpeeksi vahva
joka kestää tämän kokonaisuuden, minut. Persoonani, tunteeni, kipuni, pelkoni. Olen aina pidätellyt itseäni ja antanut v60913TTK:sta tippunut Sara Siipola rehellisenä Jurza-open kanssa: "Että jaa, siinäkö..."
Tippuiko oikea TTK-pari ensimmäisenä? Joka tapauksessa iso kiitos tansseistanne Sara ja Jurza Tanssii Tähtien Kanssa -p18884- 51836
Mä tuun aina rakastamaan sua J
Mutta en pysty kertomaan, että mikä mulla on hätänä. Mä en kertakaikkiaan pysty. Joskus naureskelit muiden ihmisten vai61793Martina ei mennyt naimisiin
IS 17.9: Martinan häät peruuntui, tajusi, ettei ollut oikea aika. Rahat meni hevosiin. On edelleen parisuhteessa Yhdysva126790