Olen lopen kyllästynyt. Ostin tuotteita erämaksuilla.
Maksoin pienehköt summat (vähän toista kymppiä, n 13e kukin) pari viikkoa myöhässä. Sen jälkeen tulee vielä karhulaskut, joissa se 5 euroa jokaisessa huomautusmaksua. Eli siis 15e tyhjästä, koska maksut oli jo mennyt. Maksettu 31.7. ja 1.8. Nyt he sitten pyytävät sitä viittä euroa jokaisesta korot eli nyt jokaisesta kolmesta jo ajat sitten maksetusta laskusta pitäisi maksaa vielä yhteensä yli 30e , siis edellinen huomautusmaksu ja nykyinen huomautusmaksu ja korot!!. En tajua. Ja uhkaukset päälle, eräännytämme kaikki loputkin kerralla.
Onko tuo edes laillista? Onko muilla vastaavia? Mikään muu firma ei toimi vastaavasti. Pienestä viivästyksestä ei välitetä, eikä mistään ole tullut sen koommin karhua, ei lisämaksuja.
Maksanko??
Maksoin pienehköt summat (vähän toista kymppiä, n 13e kukin) pari viikkoa myöhässä. Sen jälkeen tulee vielä karhulaskut, joissa se 5 euroa jokaisessa huomautusmaksua. Eli siis 15e tyhjästä, koska maksut oli jo mennyt. Maksettu 31.7. ja 1.8. Nyt he sitten pyytävät sitä viittä euroa jokaisesta korot eli nyt jokaisesta kolmesta jo ajat sitten maksetusta laskusta pitäisi maksaa vielä yhteensä yli 30e , siis edellinen huomautusmaksu ja nykyinen huomautusmaksu ja korot!!. En tajua. Ja uhkaukset päälle, eräännytämme kaikki loputkin kerralla.
Onko tuo edes laillista? Onko muilla vastaavia? Mikään muu firma ei toimi vastaavasti. Pienestä viivästyksestä ei välitetä, eikä mistään ole tullut sen koommin karhua, ei lisämaksuja.
Maksanko??
Vastaukset 14
Vanhimmat
Annoitkin kaikki tärkeimmät tiedot jo aikaisessa vaiheessa:
"Maksoin pienehköt summat (vähän toista kymppiä, n 13e kukin) pari viikkoa myöhässä. "
Kun kerran olet maksanut et yhtä, et kahta, vaan KOLME laskua jokaisen pari viikkoa myöhässä, niin mitä enää itket??
Siinä vaiheessa kun ovat ehtineet karhulaskun lähettää, niin eri riitä että maksat sen alkuperäisen laskun, joudut maksamaan myös huomautusmaksun.
Kyllä olet muuten todella säälittävä pelle ja luuseri! Vai että oikein "boycottiin Hopihool :(((" ja "Hobby Hall kiskoo!!!". No ehkä ne eivät kiskoisi, jos MAKSAISIT NE LASKUSI AJOISSA!!
Miten vitussa voi jollain olla niin surkeasti raha-asioiden hoito hallinassa että ei muista maksaa edes 13 euron laskua?
Ja jos olet sinä "lopen kyllästynyt", niin kyllä varmaan on Hobby Hallkin kyllästynyt sinuun!
Ja mitä hittoa ne laittaa joka nyssäkän eri paketissa ja laskulla. Postikin sitä ihmettelee. Viivästys voi johtua myös järkisyistä, sairaana sairaalassa tms. Siinä se POINTTI!!
Sitähän minä vaan, että miksi jossain firmassa osataan asiakaspalvelu, jossain ei.
Luulit kai vastaavasi jollekin keskenkasvuiselle huithapelille. Asioista et taida tietää sen enempiä.
Maksut on maksettava eräpäivänä. Piste.
Jos et maksa, sinulle on kaikki oikeus lähettää karhukirje ja perintätoimiston kirje ja lisäkulut.
Eli tässä tapauksessa Hobby Hall on menetellyt täysin oikein ja laillisesti.
Sinä asiakkaana olet rikkonut tekemäsi sopimuksen, eli et ole maksanut laskuja ajoissa.
Se, että olet ollut vaikka sairaana, ei valitettavasti vapauta sinua laskujen maksun vastuusta.
Joten valitettavasti et ole vahvoilla, vaikka yrittäisit kuinka saada hintaan alennusta Hobbyhallilta.
"Viivästys voi johtua myös järkisyistä, sairaana sairaalassa tms. Siinä se POINTTI!!"
Kolme laskua ja kaikki maksat myöhässä ja tuo on selityksesi? Jep jep...
En tiedä tuleeko ne laskut erikseen vai saako ne jo kaikki tuotteen mukana, mutta joka tapauksessa
vaikka ne laskut tulisivat erikseen postissa niin SILTIKIN ne tulevat 2 viikkoa ENNEN eräpäivää, joten olet sitten ilmeisesti ollut 3kk sairaana sairaalassa, mutta kuitenkin käynyt kuukauden välein maksamassa YHDEN laskun, mutta et ole voinut niitä muita laittaa samalla maksuun?
Kyseessä todellakin on "keskenkasvuinen huithapeli"
Kummaa laskutapaa 'pankinsedällä' :))))
Oletteko olleet kaupoissa kys. firman kanssa?
Sama tilaus, laskut samoille päiville, eri laskuilla. Siis monta pakettia samasta tilauksesta. Samoin monta laskua. Ei se vaadi kolmea kuukautta ja maksan toki laskuja isoissa erissä etukäteenkin. Osaan toki.
Mm. Anttila toimii täysin toisin. Ei mitään ongelmia koskaan näissä. Ei Ellosin kanssa, ei Jotexin, ei minkään enjoyn, Suomalaisen, lehtien, kirjakaerhojen. Vuosien kokemuksella saatan näin sanoa.
Fakta oli, jonka myönsin, että maksoin myöhässä.
Asiakas on kunkku, eiköhän tuokin firma sen huomaa.
Turha selitellä enää, ei näy menevän jakeluun pääpointti..
Katso vaan peiliin. äläkä syytä laskuttajaa.
Samasta tilauksesta saa laittaa vain sen lähetysnumerolla olevat tuotteet ja siitä aiheutuvan postimaksun.
Hobby Hall on ollut kuluttajaviraston kanssa napit vastakkain näiden huomautuslaskujen ja -maksujen ajoittamisen kanssa.
Myös palautuksista kannattaa olla tarkkana. Asiakkaalla on 14 vrk:n tutustumis-ja palautusoikeus tuotteeseen,sitä ennen maksua tilauksesta ei voi vaatia.
ensimmäinen asiallinen kommentti. Ihan arkijärjestä tässä on kysymys. Ei sen kummempaa. Olen varma, etten ole ainut näitä kokenut.
En aina jaksa taistella heidän kanssaan. Maksoin laskut, mutta siihen loppui asiointi heidän kanssaan.
sekin että jos palauttaa just sen paketin, jossa postimaksuosio on, niin sama souvi noiden 5e 5e ...jos et oo älynny katsoa paljonko postimaksu on ja maksaa sitä erillisellä omalla laskulla. Palautin kerran suoraan postista avaaamatta kun viipyi liian kauna ja olinn ostanu muualta jo samanmoisen ja halvemmalla. Ei mikään postimyyntiliike toimi noin.
Käymättömiä on niiden käytännöt minustakin.
että justiin tuosta syystä en tilaa HH:sta yhtään mitään.
minulla aivan vastaava kokemus.
Miksi ihmeessä joku ylipäänsä tilaa mitään Hobby Hallista tai mistään muusta postimyyntifirmasta? Ei tajua! Samaa kamaa saa mistä tahansa Anttilasta tai S-marketista.
No voi hyvä ihminen, maksa seuraavan kerran ajoissa tai soita ENNEN eräpäivää, että haluat siirtää sitä.
Ei voi olla noin vaikeeta. Kai kipeänäkin voi soittaa, jopa sairaaloissa on käsittääkseni puhelimet.
Kun se muistutuslasku on lähtenyt, niin se on maksettava. Sorry.
Käsittääkseni huomautuslaskusta ei tarvi välittää jos lasku on maksettu ennen huomautuksen päiväystä, esim maksettu 1.9 ja huomautus päivätty 2.9. Huomautuslaskun saa tietääkseni lähettää vasta 7 tai 14 pv kuluttua eräpäivästä, jokin tuollainen sääntö siitä on.
te nuoret, riskit ja rikkaat. On sairauksia jolloin ei soiteta mihinkään. Ei edes ajattelu mahdollista. Eikä tule mieleenkään maailman tärkeimpänä asian joku 10e lasku.