Hei,
Opiskelen java ohjelmoinnin perusteita tällä hetkellä ja kaipailisin pientä neuvoa seuraavaan tehtävään. En siis toivo suoraa vastausta, lähinnä vinkkiä jotta oppiminen olisi taattua. Toivoisin myös tulevissa vastauksissa, ettei ne olisi liian ammattimaisia, kuitenkin tosiaan kyseessä vasta perusteet.
Tässä siis tehtävä:
Kirjoita ohjelma, joka pyytää käyttäjältä desimaaliluvun. Talleta luku ensin double- tyyppiseen muuttujaan a, ja sen jälkeen talleta a:n arvo int- tyyppiseen muuttujaan b. Tee tarvittava tyyppimuunnos. Talleta lopuksi vielä muuttujan b arvo String- tyyppiseen muuttujaan (tee tarvittava muunnos). Tulosta näytölle muuttujien a, b ja c arvot.
Tiedän kyllä noin pääpiirteittäin miten tuo kuuluu mennä. Nyt vain jokin jumittaa tänään, tiedä onko koko yön valvomisella sitten osuutensa asiaan, ehkäpä. Olen kyllä sijoittamista tehnyt aiemmin, esim tässä yksi esimerkki:
muuttujaX = muuttujaA;
muuttujaA = muuttujaB;
muuttujaB = muuttujaC;
muuttujaC = muuttujaX;
Tuo nyt oli melko helppo esimerkki.
Tosiaan ei valmiita vastauksia tuohon hakemaani ongelmaan, vain vinkkejä. Vastaavia tehtäviä olisi aika paljon, joten jos pääsen tästä ongelmastani eroon niin helpottaisi kummasti.
Toivoisin saavani vastauksia tämän päivän aikana.
Kiitos paljon jo etukäteen kaikille vastanneille!
Pikaista apua pieneen tyyppimuunnos/sijoitusongelmaan
3
1101
Vastaukset 3
- hki84
Unohtui aloitusviestistä liittää mukaan tähän asti tehty koodaus. Eipä tuossa ole kuin nuo perusjutut ja niistäkin varmaan nyt jokin sekaisin:
import java.util.Scanner;
public class Muunnoksia1 {
public void aja() {
Scanner syote = new Scanner(System.in);
double muuttujaA;
int muuttujaB;
String muuttujaC;
// Kysytään käyttäjältä desimaaliluku
System.out.println("Syötä desimaaliluku: ");
muuttujaA = syote.nextDouble();
}
public static void main(String[] args) {
Muunnoksia1 olio = new Muunnoksia1();
olio.aja();
}
}- keksa1
eipä se kauheena vaadi pistää se double int muttujaan.
tuolla löytyy valmis muunnos
http://myy.haaga-helia.fi/~ict1td002/OSIO_1/Luennot/osio1_viikko3_k2008.pdf
Stringiksi varmaan helpoin muuntaa näin
int b = 3;
String merkkijono = "" b; - hki84
keksa1 kirjoitti:
eipä se kauheena vaadi pistää se double int muttujaan.
tuolla löytyy valmis muunnos
http://myy.haaga-helia.fi/~ict1td002/OSIO_1/Luennot/osio1_viikko3_k2008.pdf
Stringiksi varmaan helpoin muuntaa näin
int b = 3;
String merkkijono = "" b;Kiitos!
juu ei siis tuo double/int tuossa nyt jumittanut, lähinnä vain String. Tosin nyt sekin tuon katsottua tuntuu aivan liian helpolta.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mikä on totta mikä ei?
Onko juoru vai ei että nimeltä mainitsematon henkilö on tehnyt naiselle/naisille jotain joka on väärin?251935- 128875
Just saying
Mies joka antaa naiselle turvallisen olon, on seksikäs. Ei kieroja kikkoja ja haluaa olla vain sen yhden naisen mies.126665- 54598
Löytyikö syy miksi Martina on Muhiksen kanssa
Saipa naurut Gekkosen kuvasta, missä ovat ravintola Hookissa Immu fight night ottelun jälkeen, Muhoksella pullottaa hirv90575- 65541
Jos selviäisi että kaivattusi
Olisi savant asperger? Rakastaisitko vielä? Savant-lahjakkuus olisi kapea-alaista neroutta liittyen mekanisiin ja tilan88540- 42525
Päivän aivopieru Trumpilta
Trump julisti sodan hyttysiä vastaan. Myös punkit ovat Trumpin sodan kohteena. Eikö vieläkään USA:n kansa tajua tuon uko64520Jokin ei täsmää
Joskus yksi vuosiluku saa katsomaan koko tarinaa uudestaan. Löysin gradun. Matematiikka ei oikein täsmää siihen, mitä mi299512- 12497
Jorma Uotinen läväytti härskin heiton - Paljastus uudesta TTK-romanssista?
Tuomari Jorma Uotisen linja on välillä hyvinkin rohkea TTK:ssa. Hän näpäytti Jaakko Parkkalille ja Kastanja Rauhalalle v9483Oliko Jani Halmeen aika jo tippua TTK:sta?
Jani Halme ja Claudia Ketonen joutuivat jättämään TTK:n. Halme ja Ketonen saivat viimeiseksi jäänestä tanssista, sambas26474Toivotko vielä viestiä
Minulta? En rohkene enää ottaa yhteyttä, kun varmasti jo uusia naisia elämässä. Nolaisin vain itseni.36472Kuka kaipaa T m?
Kerro nainen kirjaimesi vaan... Haluan miettiä kuka tulee ekana mieleeni.. kuin kurkistus tunteiden meren pinnalle, jota32451Miksi jotku naiset on niin tyhmiä
Että elättelevät turhaa toivoa toisen kustannuksella. Onko ne kaikki kaappilesboja vai mikä niitä vaivaa? Sitten itketä51425- 58422
- 41416
S-ryhmän vastuullisuuden kaksoisstandardi
Vastuullisuuspuhe on helppoa. Vaikeampaa on selittää, miksi S-ryhmän omien merkkien tuotteita ja raaka-aineita hankitaan9407Jätä jo se puolisosi, mun kanssa kilpa-asetelma on tuhoisa.
Eikä hän tule sitä voittamaan. Myöskään missään vanhassa ei kannata roikkua, koska ei uskalla kohdata muutosta, hyvät as27406