Suuret suomalaiset Top 100

Mukana myös Herra Lars Leevi Lestadius!! Kuuluko tähän joukkoon?? Mun mielestä EI!!
5486
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

Me laajakatseiset katsomme suomalaisiksi kaikki suomalais-ugrilaisella kielialueella asuvat sekä ne, joissa virtaa pisarakin suomalaisverta. Suomalaisia ovat näin ollen baltit, Itä-Karjalaiset, Ruijalaiset, oolantilaiset, marit, vienan ja inkerinmaalaiset ym. ja kaikki siirtolaiset jälkeläisineen kautta aikain. Esim Satu-Pekan vaimo oli ja on suomalainen, koska hänen suomalainen esi-isänsä jäi böömiin 1600-l 30-v sodan jälkeen. Willy Brandt oli suomalainen, sillä hänen isänsä oli suomalainen merimies ja sukujuuret Savosta.

Äänestä
  • ajatus kuihtui 60 vuotta sitten. Sinä se vaan meinaat siirtää rajoja edelleen.

    Äänestä

  • peace kirjoitti:

    ajatus kuihtui 60 vuotta sitten. Sinä se vaan meinaat siirtää rajoja edelleen.

    Ainoat pyykit, joita siirtelen, ovat likapyykit.
    Mitä rajapyykkeihin tulee, niin minua kiinnostaa vain Jumalan Valtakunnan ja Maailman Valtakunnan väliset rajapyykit.

    Äänestä

vaan suursuomalainen. Käykäähän äänestämässä. Mukava jos Saamelais-Ruotsalainen olisi kärjessä.

Äskettäin kuollut Kenraali saa varmaan ajankohtaisuus ääniä.


http://www.yle.fi/suuretsuomalaiset/

Äänestä

sen olla pitää! Eikä mikään Mannerheim. Kekkoselle kaikki kunnia.

Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


Aatu kirjoitti:

Mukana myös Herra Lars Leevi Lestadius!! Kuuluko tähän joukkoon?? Mun mielestä EI!!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu