Maksuhäiriömerkintä

Olen jostain kuullut villin huhun, että maksuhäiriömerkinnät saisi piiloon muutamaksi päiväksi jollakin vippaskonstilla.
Onko joku muu kuullut samaa tai jopa tehnytkin niin? Vaiko onko tämä taas vaan jokin urbaani kaupunkilegenda, joka elää...?
1234
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 1

Vanhimmat

Mietys nyt ihan itse, miten tuo olisi mahdollista.

Katkaiset kaikki yhteydet Asiakastietoon, ettei kukaan voisi sinne soittaa tai sähköisesti tilata tietoja?
Hakkeroimalla Asiakstiedon tietokannat?

Eli täyttä urbaanilegendaa.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


mie vaan kirjoitti:

Olen jostain kuullut villin huhun, että maksuhäiriömerkinnät saisi piiloon muutamaksi päiväksi jollakin vippaskonstilla.
Onko joku muu kuullut samaa tai jopa tehnytkin niin? Vaiko onko tämä taas vaan jokin urbaani kaupunkilegenda, joka elää...?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu