Kiinteistön hinnan huima nousu

osituksen jälkeen

En tiedä, mihin tästä olisi pitänyt kirjoittaa.
Mutta tilanne.
Olin avioliitossa, erosimme.
Mieheni jäi asumaan yhdessä ostettuun taloon.
Tuolloin arvioitutimme talon, arvoksi tuli 60000 euroa.
Nyt, viisi vuotta myöhemmin sama kiinteistövälittäjä arvioi talon uudelleen 115000 euron arvoiseksi.
Ei siinä mitään.
Mutta kun talossa ei olla tehty mitään remonttia tms, joka olisi nostanut sen arvoa puolella.
Tulee väkisinkin mieleen, että toimiko tämä kiinteistövälittäjä ihan rehellisesti uolloin viisi vuotta sitten, kun oli kysymys ositustilanteesta.

4

471

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • eipä tiiä

      Missäköhän tuo talonne sijaitsee? Ja onko paikkakunnalla sattunut jotain maata kääntävää?

      Periaatteessahan se on mahdollista, kupla on kasvanut semmoiseksi että hinnat ovat nousseet aika kyytiä, ei siihen mitään rempontteja ole tarvittu. Mutta silti 100 % / 5 v. on aika kova. Etenkin kun 5 v. sitten 60 donan talo ei varmaan kutenkaan ollut missään kovin halutussa paikassa. Nythän hinnat ovat taas kiikunkaakun että laskeako vai ei.

      Toinen vaihtoehto on että välittäjänne on pahasti ajastaan jäljessä ja ihan pihalla. Jos se 60 donan arvio olis annettu vaikka jossain vuoden 2000 paikkeilla tai sitä ennen niin tuo hinnan nousu olisi ihan OK.

      Tietysti jos paikkakunnalle on pärähtänyt joku uusi tehdas tms. niin kyllähän silloin pikkukylässäkin voi hinnat pamahtaa taivaisiin hetkessä.

      Ja mitä tämä 115 tonttua nyt siis oikeesti meinaa? Aikooko exä myydä ja tehdä rahaa? Siinä tapauksessa se 115 000 ei ole mikään kiveen hakattu summa, sehän on vain välittäjän arvio. Sadalla tonnilla se varmaan lähtee ja silloin arvonnousu olisi jotenkin synkassa sen 5v./60 000 kanssa.

      Onhan se tietysti mahdollista että talonne on arvioitu alikanttiin sillon 5 v., eli se on ollut silloin halpa, verrattuna muihin paikkakunnan vastaavin kohteisii. Joten jos se on ollut silloin halpa niin mikset itse ole ehdottanut siipalle että eikun sinä ostat sen itelles ja maksanut vaikka kymppitonnin ylihintaa.

      Mutta semmosta se elämä on; kannattaa myydä kalliilla ja ostaa halvalla. Ja ihan olisi ollut mahdollista että tämä taantuma olisi iskenyt päälle silloin 5 v. sitten ja talon arvo olisikin nyt 40 000.

      • aloittaja!!!

        pienehkössä kuolevassa kaupungissa on tämä talo.
        Välittäjä perusteli minulle asiaa, kun kysyin, että asuntojen hinnat on nousemassa (minun mielestäni kyllä yleisesti laskussa)
        Eksä tekee kaupalla itselleen myyntivoittoa noin 70000 euroa, joten ei ole mikään pikkusumma.


      • Vähän ennenaikaista kyllä..
        aloittaja!!! kirjoitti:

        pienehkössä kuolevassa kaupungissa on tämä talo.
        Välittäjä perusteli minulle asiaa, kun kysyin, että asuntojen hinnat on nousemassa (minun mielestäni kyllä yleisesti laskussa)
        Eksä tekee kaupalla itselleen myyntivoittoa noin 70000 euroa, joten ei ole mikään pikkusumma.

        Mitä tarkoittaa: "Eksä tekee kaupalla itselleen myyntivoittoa noin 70000 euroa, joten ei ole mikään pikkusumma."

        Onko talo jo myyty tuolla 115 00 eurolla? Sanot ekassa viestissäsi että kiinteistönvälittäjä on arvioinut sen tuon arvoiseksi.

        Mistä päättelet että se menee kaupaksi tuolla hinnalla? Tai lähellekään? Jos kerran on pieni kuoleva kaupunki vielä! Eihän välittäjän määrittelemällä arvolla ole mitään tekemistä sen kanssa, mitä ostaja siitä oikeasti suostuu maksamaan!

        Odota nyt ihan ensin että kaupat syntyvät. Sitten otat sen myyntihinnan ja katsot rahanarvon laskurista mitä se on viiden vuoden takaisena summana (onhan tässä ollut jonkin verran inflaatiota).

        Jos edelleen tuntuu maksettu hinta liian suurelta, niin sitten on aika tutkia, mihin hintaan vastaavia taloja saatiin kaupaksi viisi vuotta sitten. Jos ne on kaikki myyty esim. 100 000 eurolla (ja olivat vastaavan kuntoisia kuin teidän talonne viisi vuotta sitten), niin katsotaan siinä vaiheessa uudelleen.


    • mutta nyt...

      Olet osituksen allekirjoituksellasi hyväksynyt 5 vuotta sitten. Myöhäistä on polttaa kynttilää-

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Orpo räyhää: kansan on muututtava

      Orpon mukaan kansa ei elä kokoomuksen kanssa samassa todellisuudessa, ja sen vuoksi kansan on muututtava. Kas kun ei san
      Maailman menoa
      266
      3323
    2. Muovikassikartelli

      Kauppaketjut ovat yhdessä sopineet muovikassin yksikköhinnaksi 59 senttiä. Milloin viranomaiset puuttuvat tähän kartell
      Talousrikokset
      21
      1843
    3. Aidon persun tunnistaa Marinin palvonnasta

      Oli kyse sitten Halla-ahosta tai Putinista. Ensimmäisenä aidolle persulle tulee mieleen Marin.
      Maailman menoa
      24
      1499
    4. Mikä tekee sen

      Vetovoiman kaivatussasi?
      Ikävä
      82
      1349
    5. Harmittaako joku

      Harmittaako joku asia tai asiat, mitä on tapahtunut tai jäänyt tapahtumatta?
      Ikävä
      137
      1038
    6. Miksi et vain uskalla!?

      On niin ikävä...
      Ikävä
      81
      994
    7. Hallintooikeus..

      "Asemakaavapäätös pysyy voimassa.Poikkeamista ja rakentamista koskevat luvat hylättiin" kertoo Pyhäjärven Sanomat netti.
      Pyhäjärvi
      62
      809
    8. Olen rakastunut

      varattuun joka ei eroa. Miten tunteista eroon? Tämä ei ole tavanomaista. On elämäni suuri rakkaus.
      Ikävä
      86
      756
    9. Jos se joskus oli molemminpuolista

      niin hyvin me molemmat onnistuttiin pitämään toinen epätietoisena.
      Ikävä
      61
      687
    10. Laita nyt se viesti

      Tiedän että haluat tavata. Kirjoitat, pyyhit, kirjoitat... Lähetä se viesti 😗
      Ikävä
      51
      656
    Aihe