Miten ihmeessä saan pensasaidan leikattua tien puolelta, kun on oja välissä??
Pensasaidan leikkaus
konsteja
5973
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
Joku teline tai taso siihen pitää laittaa. Ojan koosta ja kotoa löytyvistä tarpeista riippuen ihan vaikka pari kuormalavaa siihen ojan päälle, tai sitten kakkosnelosta ojan yli ja lautaa tasoksi. Pitäähän noita toki siirrellä mukana. Sitten on monitoimitikkaita yms. Jotain jämäpuuta itse siihen laittasin. Kuinkas korkea se pensasaita on?
Kyllähän se melko korkea on, en yletä toiseltakaan puolelta maasta käsin leikkaamaan. Ehkä 2,5m.
Sitten voisi niiden kakkosneloskoolinkien päälle rakentaa matalan a-pukin jonka päälle laudoitus. Painoa alkaa rakennelmalle kertyä sen verran että sitä saa naama irvessä kiskoa pitkin ojaa/purkaa ja rakentaa, ei siis enää se paras vaihtoehto. Monesti noissa isommissa leikkuuhommissa käytetään a-pukkeja lautojen kanssa. Mittaa tuolla telineellä olisi kuitenkin hyvä olla mittaa päälle kaksi metriä jotta työskentely olisi luontevaa.
Hussella on sellainen pensasleikkuri jossa on pitkä taittuva varsi. Sillä saa juuri tuohon 2,5 metriin leikattua maanpinnasta ja taittuvan varren ansiosta sillä voi leikata esim kuusiaidalle tyypillisen harjakaton myös maasta. "Tasakattoiseen" ei tuolla enää yllä. Alkuun hieman outo käyttää mutta totettulun jälkeen erittäin näppärä.
Havuaitoja olen joskus yrittänyt vaihtelevalla onnella leikata kevättalvella hankikannolla kun aura on työntänyt ojan täyteen lunta.
Tehokkain tyyli jolla minä olen leikannut on kuin suoraan työturvallisuuskurssin esimerkeistä; Aitaa oli jo kilometritolkulla mutta onneksi tasaisella maalla. Itse hyppäsin puutarhatraktorin peräkärryyn leikkurin kanssa ja kesäpojan laitoin että ajamaan tasaista tahtia siinä aidan vierellä. Parin viikon homma parissa päivässä.
Laita levy tai lankut ojan päälle.
http://www.helsinki.fi/~pjojala/Pensaiden_leikkausta.htm
Varo, ettet jää auton alle maantien puolella. Autosta varoituskolmiot.
http://www.pensasaita-leikkaus.fi/