Julkisoideuden emeritusprofessori Riepula löi viimeiset naulat kepun ja kokoomuksen edesmennneen uskottavuuden arkkuun. Pääministeri on nolattu housut kintuissa eikä pysty palauttamaan uskottavuuttaan. Tämä on kansallinen häpeä.
Jos kepulaisilla olisi nyt jäljellä kunniantuntoa, he erottaisivat puoluejohdon ja esittäisivät uusia vaaleja.
Mikään muu ei palauta tavallisten kepujen uskottavuutta edes heidän omassa mielessään.
Riepulan teesit
7
263
Vastaukset
- haloo,haloo,,,
Akateemiseen kaapuun käärityneellä prof Riepulalla (sdp) on oma
kaapu paskassa.Hassua kun hän ei näe mitään ihmettä siinä että
sdp-tä rahoittaa vuosikymmenestä toiseen amattiyhdisysliike jäsenistöltä
kerätyillä varoilla jotka saa vielä vähentää verotuksessa.- qweqwe
tukee kepulaisia. Ja MTK:n jäsenmaksut ovat maajusseille verovähennyskelpoisia.
Samoin kepu & MTK:n poliittisen äänenkannattajan Maaseudun Tulevaisuuden tilausmaksu on maajusseille verovähennyskelpoinen, "ammattilehtenä".
- Vallan varjo
"NÄIN VALTA OSTETAAN"
Petri Koikkalainen ja Esko Riepula ovat koonneet vaalirahaskandaalin vaiheet ja yhteydet tiukaksi pamfletiksi, joka jännityskertomuksen lailla johdattaa lukijan suomalaisen poliittisen kulttuurin mätään ytimeen.
Kirjasta selviää, ettei Suomessa enää tarvitse vaivautua äänestämään, kun poliitikot voi yksinkertaisesti ostaa.
---
Matti Vanhanen - joka otti vaalirahaa KMS:lta joka toimitti vaalirahaa Meri-Kukka Forsikselle, joka loikkasi Kokoomukseen... kielsi tietäneensä mitään KMS:n touhuiluista vaalirahoittajana, ei tiennyt, ei muistanut... Kehittyvien Maakuntien Suomi perustettiin Kepun puoluesihteeri Korhosen työhuoneessa jakamaan vaalirahaa "suopeille edustajille, joilla on vaikutusvaltaa kuntapäättäjinä". Juhlia pidettiin Kesärannassa ja risteilyillä esieltiin Novan toiveita päätöksentekijöille.
Matti Vanhanen "pröystäilee" sillä, että on päässyt korruptiota arvostelevaan kirjaan ja ilmoittaa lukevansa kirjan ennen kesää toisin kuin Tervon kirjan "Lahnasesta", jonka lukee kesällä.
Eihän pääministerin tarvitse lukea kirjaa, tietää lukemattakin mitä on tapahtunut - kun on juuri itse ollut vaikuttamassa tapahtumien kulkuun - vai eikö muista?
Me äänestäjät voimme vain sanoa, että valta on ostettu ja pysyy ostetuilla!
Nyt kaikki politiikasta kiinnostuneet lukemaan kirjaa NÄIN VALTA OSTETAAN, kirja maksaa 15 euroa.- Riepulan riepu
Täällä Lapissa tiedämme kyllä tämänkin kirjan tarkoituksen. SDP:n kansanedustajaehdokas Riepula tekee politiikkaa minkä ehtii. Ei mene läpi täällä. Täällä sana riepu tarkoittaa rassukkaa ja raukkaa. Onko nimi enne?
- 0101001
Riepulan riepu kirjoitti:
Täällä Lapissa tiedämme kyllä tämänkin kirjan tarkoituksen. SDP:n kansanedustajaehdokas Riepula tekee politiikkaa minkä ehtii. Ei mene läpi täällä. Täällä sana riepu tarkoittaa rassukkaa ja raukkaa. Onko nimi enne?
siellä Lapissa jotakin sisällöllistä kommenttia Riepulan kirjasta? Aiheena siis ostettu valta - ei siis kommenttia pelkästään Riepulasta.
Ei mene läpi tuokaan, että tuomitaan viestintuoja - ja ohitetaan viesti täysin. Epä-älyllistä. Riepulan riepu kirjoitti:
Täällä Lapissa tiedämme kyllä tämänkin kirjan tarkoituksen. SDP:n kansanedustajaehdokas Riepula tekee politiikkaa minkä ehtii. Ei mene läpi täällä. Täällä sana riepu tarkoittaa rassukkaa ja raukkaa. Onko nimi enne?
mutta eikö kirjan väittämät pidä paikkaansa? Polittinenjärjestelmä tuntuu olevan läpensä mätä. Ei demarit ole sen parempia, mutta kaikki tuntuu tulevan näille nykyajan poliitikoille yllätyksenä ja pyytämättä. Mistäköhän pitäisi pääministerin jäädä kiinni, että vetäisi oikeat johtopäätelmät ja eroaisi?
Tämä ei ole demarin kommentti vaan tavallisen kansalaisen joka lopetti äänestämisen EU jäsenyyden vuoksi.
- -Jäbä
Tällaisissa tapauksissa on aina hyvä muistaa, että kirjoittajilla on omia tavoitteitaan.
Ts. tilanne on vähän sama lähdekriittisessä mielessä kuin siinä, että uskotaanko Juhani Suomen vai hannu Rautkallion tekstejä Kekkosesta, vai kenties jopa Lasse Lehtistä. Korkeasti oppineita tohtoreitä hekin ovat kaikki.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ketkä haukkuu suomalaisten ÄO:tä?
Siinä on kaksi vaihtoehtoa, joko siis rutiköyhä vajaaälyinen vasuri tai venäläinen. Kyllähän täällä käy suomenvenäläisi1453669Henkirikos kiuruvedellä
Poliisi tutkii maaliskuussa tapahtunutta 50 luvulla syntyneen kuolemaa henkirikoksena. Missä päin tälläinen sattunut1063493Diesel-ammattilainen kehuu Sanna Marinia
"Sanna Marinin (sd) hallitus loi neljä vuotta sitten väliaikaisen polttoainetukijärjestelmän, kun energianhinnat nousi202462Pitkänperjantain kunniaksi tekoälyn analyysi Riikka Purran kirjoituksesta
🧠 Mitä se kertoo "riikka"-nimimerkin lähijunassa tapahtuneesta? 1. Asenteellinen ja epäasiallinen sävy: Kirjoitus purs42275100 prosentin perintövero korjaisi myös Hitas-ongelman
Moni ei uskalla kieltäytyä perinnöstä maineen menettämisen uhalla, joten sitten tulee näitä tilanteita, joissa joutuu es282113Olen aika varma
että meidän tiemme risteäminen oli ainutkertainen tapahtuma elämässäni. En tule koskaan kohtaamaan ketään muuta, joka sa331153Läpäiseekö Martina Aitolehti Erikoisjoukot - kyllä vai ei?
Martina Aitolehti on pärjännyt mainiosti Erikoisjoukoissa. Yrittäjä on mielipiteiltään napakka ja hän sivaltaakin koulut171021- 134823
Ei ne päivät ole samanlaisia...
Toisena hymyillään ja katsellaan silmiin, toisena taas tuntuu ettei edes tunneta toisiamme, vältellään ja katseet ei vah28820Oikea syy siihen
miksi toivon ettei enää törmätä on se, että olen ihan tavattoman ihastunut sinuun. Paljon helpompi itselle kun ei saa pä34744