Riepulan teesit

Housut kintuissa...

Julkisoideuden emeritusprofessori Riepula löi viimeiset naulat kepun ja kokoomuksen edesmennneen uskottavuuden arkkuun. Pääministeri on nolattu housut kintuissa eikä pysty palauttamaan uskottavuuttaan. Tämä on kansallinen häpeä.

Jos kepulaisilla olisi nyt jäljellä kunniantuntoa, he erottaisivat puoluejohdon ja esittäisivät uusia vaaleja.

Mikään muu ei palauta tavallisten kepujen uskottavuutta edes heidän omassa mielessään.

7

237

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • haloo,haloo,,,

      Akateemiseen kaapuun käärityneellä prof Riepulalla (sdp) on oma
      kaapu paskassa.Hassua kun hän ei näe mitään ihmettä siinä että
      sdp-tä rahoittaa vuosikymmenestä toiseen amattiyhdisysliike jäsenistöltä
      kerätyillä varoilla jotka saa vielä vähentää verotuksessa.

      • qweqwe

        tukee kepulaisia. Ja MTK:n jäsenmaksut ovat maajusseille verovähennyskelpoisia.

        Samoin kepu & MTK:n poliittisen äänenkannattajan Maaseudun Tulevaisuuden tilausmaksu on maajusseille verovähennyskelpoinen, "ammattilehtenä".


    • Vallan varjo

      "NÄIN VALTA OSTETAAN"

      Petri Koikkalainen ja Esko Riepula ovat koonneet vaalirahaskandaalin vaiheet ja yhteydet tiukaksi pamfletiksi, joka jännityskertomuksen lailla johdattaa lukijan suomalaisen poliittisen kulttuurin mätään ytimeen.
      Kirjasta selviää, ettei Suomessa enää tarvitse vaivautua äänestämään, kun poliitikot voi yksinkertaisesti ostaa.

      ---

      Matti Vanhanen - joka otti vaalirahaa KMS:lta joka toimitti vaalirahaa Meri-Kukka Forsikselle, joka loikkasi Kokoomukseen... kielsi tietäneensä mitään KMS:n touhuiluista vaalirahoittajana, ei tiennyt, ei muistanut... Kehittyvien Maakuntien Suomi perustettiin Kepun puoluesihteeri Korhosen työhuoneessa jakamaan vaalirahaa "suopeille edustajille, joilla on vaikutusvaltaa kuntapäättäjinä". Juhlia pidettiin Kesärannassa ja risteilyillä esieltiin Novan toiveita päätöksentekijöille.

      Matti Vanhanen "pröystäilee" sillä, että on päässyt korruptiota arvostelevaan kirjaan ja ilmoittaa lukevansa kirjan ennen kesää toisin kuin Tervon kirjan "Lahnasesta", jonka lukee kesällä.

      Eihän pääministerin tarvitse lukea kirjaa, tietää lukemattakin mitä on tapahtunut - kun on juuri itse ollut vaikuttamassa tapahtumien kulkuun - vai eikö muista?

      Me äänestäjät voimme vain sanoa, että valta on ostettu ja pysyy ostetuilla!

      Nyt kaikki politiikasta kiinnostuneet lukemaan kirjaa NÄIN VALTA OSTETAAN, kirja maksaa 15 euroa.

      • Riepulan riepu

        Täällä Lapissa tiedämme kyllä tämänkin kirjan tarkoituksen. SDP:n kansanedustajaehdokas Riepula tekee politiikkaa minkä ehtii. Ei mene läpi täällä. Täällä sana riepu tarkoittaa rassukkaa ja raukkaa. Onko nimi enne?


      • 0101001
        Riepulan riepu kirjoitti:

        Täällä Lapissa tiedämme kyllä tämänkin kirjan tarkoituksen. SDP:n kansanedustajaehdokas Riepula tekee politiikkaa minkä ehtii. Ei mene läpi täällä. Täällä sana riepu tarkoittaa rassukkaa ja raukkaa. Onko nimi enne?

        siellä Lapissa jotakin sisällöllistä kommenttia Riepulan kirjasta? Aiheena siis ostettu valta - ei siis kommenttia pelkästään Riepulasta.

        Ei mene läpi tuokaan, että tuomitaan viestintuoja - ja ohitetaan viesti täysin. Epä-älyllistä.


      • Riepulan riepu kirjoitti:

        Täällä Lapissa tiedämme kyllä tämänkin kirjan tarkoituksen. SDP:n kansanedustajaehdokas Riepula tekee politiikkaa minkä ehtii. Ei mene läpi täällä. Täällä sana riepu tarkoittaa rassukkaa ja raukkaa. Onko nimi enne?

        mutta eikö kirjan väittämät pidä paikkaansa? Polittinenjärjestelmä tuntuu olevan läpensä mätä. Ei demarit ole sen parempia, mutta kaikki tuntuu tulevan näille nykyajan poliitikoille yllätyksenä ja pyytämättä. Mistäköhän pitäisi pääministerin jäädä kiinni, että vetäisi oikeat johtopäätelmät ja eroaisi?
        Tämä ei ole demarin kommentti vaan tavallisen kansalaisen joka lopetti äänestämisen EU jäsenyyden vuoksi.


    • -Jäbä

      Tällaisissa tapauksissa on aina hyvä muistaa, että kirjoittajilla on omia tavoitteitaan.

      Ts. tilanne on vähän sama lähdekriittisessä mielessä kuin siinä, että uskotaanko Juhani Suomen vai hannu Rautkallion tekstejä Kekkosesta, vai kenties jopa Lasse Lehtistä. Korkeasti oppineita tohtoreitä hekin ovat kaikki.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä yhteistä on sulla ja kaivatulla?

      Onko teillä samantyyppinen olemus tai luonne? Vai muistuttaako vartalonne toisiaan? Tai kasvot? Entä pukeutuminen? Onko
      Ikävä
      99
      1546
    2. Kerran oltiin mekin kahdestaan

      Saanko sanoa, että minua kyllä vähän huvitti jälkeenpäin? Olit kuin vapiseva jänis ketun vieressä valmis loikkimaan paik
      Ikävä
      13
      1216
    3. Ozzy Osbourne on kuollut

      Kevyet mullat ja R.I.P. Ei soi enää Paranoid.
      Maailman menoa
      231
      1210
    4. Persut yritti estää somalinaista väittelemästä lääketieteen tohtoriksi

      Yrittivät saada hänet lähihoitajakouluun, vaikka pärjäsi hyvin koulussa. Nyt hän on yliopistossa väitellyt lääketieteen
      Maailman menoa
      267
      1078
    5. Oikeasti, voitais mennä kahville

      ja jutella niin kuin normi-ihmiset. Kyllä toivon sitä. En pelkää kohdata enkä istua sun kanssa samassa pöydässä. Miten o
      Ikävä
      81
      989
    6. Naiset, naiset

      Älkää antako painonne nousta. Naisella ylipaino ei ole hyvä.💝
      Ikävä
      141
      970
    7. Jos nainen harrastaa seksiä

      Useiden kanssa, miten se eroaa miesten mielestä siitä, jos miehellä on ollut useita s kumppaneita? Oletan että kaikki mi
      Ikävä
      179
      963
    8. Pihlaja-puulle

      Illat on mulle pahimpia. En tiiä miks se olis vaan parasta yöstä toiseen nukkua sun kanssa ja herätä sun kasvoihin. Jos
      Ikävä
      15
      949
    9. No mitä nyt

      Ollaanko vaiko eikö olla? Miehelle.
      Ikävä
      74
      819
    10. Yritin keväällä unohtaa sinut nainen

      mutta siinä kävi niin, että ikävä tuli korkoineen takaisin. Niin että mikä taikavoima sinulla on minuun, sitä joutuu mie
      Ikävä
      33
      812
    Aihe