Onanin tarinan ymmärrys?

Ei ole peruteita tulkita, että ehkäisy olisi 1. Moos. 38 mukaan syntiä. Itse asiassa siinä on kyse siitä, että Onanin olisi pitänyt herättää veljensä suku, mutta hän ei niin tehnyt. Kyseinen raamatunkohta ei kuitenkaan anna viitteitä, että Herra olisi vihastunut nimenomaan Onanin ehkäisyyn vaan suvun jatkamattomuuteen.

http://freepathways.wordpress.com/2009/09/08/onanin-tapaus/
498
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

Toki vl-piireissä vääristellään tätäkin asiaa milloin ehkäisyn, milloin itsetyydytyksenkin synnillistämisessä.

Äänestä
  • Maallikkokin käsittää, ettei Onanin tapauksessa synnillistetä ehkäisyä eikä itsetyydytystä, vaan se, ettei Onan jatkanut veljensä sukua. Minkäänlaisten tarkoitushakuisten johtopäätösten tekeminen on Raamatun vääristelyä.

    Äänestä

  • merkkejä! kirjoitti:

    Maallikkokin käsittää, ettei Onanin tapauksessa synnillistetä ehkäisyä eikä itsetyydytystä, vaan se, ettei Onan jatkanut veljensä sukua. Minkäänlaisten tarkoitushakuisten johtopäätösten tekeminen on Raamatun vääristelyä.

    valehtelemme kaiken. Ihan kaiken.

    Äänestä

piti herättää lapsettomana kuolleen veljensä suku.. erikoinen tapaus sinänsä, mutta ei liity millään tavalla ehkäisykieltoon, vaikka SRK näin väittääkin.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Googlaten kirjoitti:

Ei ole peruteita tulkita, että ehkäisy olisi 1. Moos. 38 mukaan syntiä. Itse asiassa siinä on kyse siitä, että Onanin olisi pitänyt herättää veljensä suku, mutta hän ei niin tehnyt. Kyseinen raamatunkohta ei kuitenkaan anna viitteitä, että Herra olisi vihastunut nimenomaan Onanin ehkäisyyn vaan suvun jatkamattomuuteen.

http://freepathways.wordpress.com/2009/09/08/onanin-tapaus/

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu