Kumman varmoja mielipiteitä täällä!

Se miksi nämä palstat kiinnostavat riippuu tavasta, jolla psyko tai -sosiopaatin leima voidaan 'kehen epäillyttävään tyyppiin' tahansa.
Minusta oli kuohuttavaa kuulla psykopaatin leimanlyöminen 'omasta' alueradiosta. Sanotaan, ettei savua ilman tulta. Äkkipikaisena, kaikki heti mulle nyt tyyppinä käyttäydyin sopimattomasti.

Kyseessä oli naisvirkailija työpaikallaan. Hän toimi annettujen ohjeiden mukaan. Omasta mielestäni tili-asiaani vetkutettiin tahallisesti. Kiukkuni kasvoi päivä päivältä.
Lopulta uhkasin toimipaikkaa muoviräjähteellä. Virkailija säikähti ja maksoi puuttuvan rahan 'omistaan'.

Seuraavana päivänä räjäytetettiin pommi Pasilan poliisitalossa. Saattoi olla, että virkailija yhdisti tämän terroriteon omaan uhkaukseeni. Sehän oli jo rikoslaissakin määriteltävä teko.

Kun erimielisyyden aihe oli pois, käyttäydyin 'muka sovittelevasti'. Virkailijan habitus kertoi: ei mene perille; olet kusipää.
Em. virkailija otti yhteyttä YLE:n alueradioyksikköön, sen vanhimpaan toimittajaan. Yhteyksillään hän kokosi 'asiantuntijaraadin' mukaan erään aamun suoraan lähetykseen.
He käyttivät testausvälineenään Raimo Mäkelän kirjaa Naamiona terve mieli. Raadin tulos esitettiin tunnistettavalla tavalla. Niin, että tunnistin olevani tuo psyko.

En tavoittanut toimittajaa. Kirjoitin äkäisen kirjeen. Toimittaja vastasi siihen. Hän myönsi meikä-äijästä olleen kysymyksen lähetyksessä omalta osalta.
Kertoi myös, paikkakuntamme naisvirkailijan ottaneen hätääntyneenä toimitukseen yhteyttä. No pamisimme miestoimittajan kanssa puhelinkeskustelussa 'isoilla kirjaimilla'.

Näin jälkeenpäin ajatellen virkailijan olisi pitänyt kysyä neuvoa poliisilta miten menetellä tässä tapauksessa. Ehkä hän on tehnytkin niin? Olisisin saanut alioikeudessa sakot laittomasta uhkauksesta.

Palaan märehtimään asiaa myöhemmin.

2

303

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Mirri57

      Itsepä sen sanoit parhaiten:

      "Äkkipikaisena, kaikki heti mulle nyt tyyppinä käyttäydyin sopimattomasti."

    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. S-kauppa nosti hintoja, K-kauppa laski

      Elintarvikkeiden arvonlisävero laski vuodenvaihteessa 13,5 prosenttiin. S-kauppa siirsi alennuksen suoraan katteisiin pi
      Maailman menoa
      67
      5927
    2. Vilma Nissinen pyytää anteeksi rasistisia lausuntojaan

      Nöyrtyi kuten persut yleensäkin. On kyllä noloa tuollainen vätystely, kun ei ole miestä seisoa omien lausuntojensa takan
      Maailman menoa
      349
      5749
    3. Hiihtäjä Vilma Nissisen kommentit aiheutti paniikkia

      ja hernettä vedettiin nenään. Nissinen kertoi torstaina haastattelussa, kun häneltä kysyttiin, että tykkääkö hän hiihtä
      Maailman menoa
      93
      4731
    4. Huuto yltyy persujen piirissä Venezuelan johdosta.

      Kohta kakofonia yltyy kun persut tajuavat mitä Venezuelassa tapahtui. Von den Leydenki jo kipuilee kuten persut EU:ssa y
      Maailman menoa
      12
      2235
    5. Ikävä uutinen uudesta Unelmia Italiassa kaudesta - Iso pettymys tv-katsojille!

      Unelmia Italiassa -sarja kertoo Ellen Jokikunnaksen perheen elämästä Suomessa ja Italiassa. Nyt Ellen on kertonut tuleva
      Tv-sarjat
      18
      2048
    6. Nyt ottaa persua pattiin: sähköauto joulukuun myydyin

      🤣 prööt prööt pakoputkellaan pörisevää persua ottaa nyt saamaristi pattiin, kun paristoilla kulkeva sähköauto on noussu
      Maailman menoa
      52
      1952
    7. Ovatko Perussuomalaiset kommunisteja?

      Toiset sanovat että ovat, toiset sanovat että eivät. Ainakin heillä on paljon sen aatteen piirteitä, koska haluavat kont
      Maailman menoa
      43
      1870
    8. Martina vuokraa yksiötä

      Nyt on tarkka'ampujan yksiö vuokrattavana 800 e. Toivottavasti löytyy hyvä asukas.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      251
      1211
    9. Jokaisella tytöllä on supervoimansa

      Millaisia ajatuksia artikkeli herättää? Mainos: Dove | ”Itsetuntoni oli ihan romuttunut” – Peppina Rosén haastaa tavan
      Sinkut
      203
      1114
    10. Voi kauhiaa: keikkapaikat keikahtavat juopottelun puutteessa!

      Vai ei tule rahaa artistille viinanmyynnin vähennyttyä. Missähän muualla kannattavuus korreloi myrkyn imemismäärän ka
      Maailman menoa
      64
      1061
    Aihe