Joskus silloin tällöin pidän jonkun viikon, etten ota alkoholia yhtään. Ja alkoholiksi lasken kaikki ykkösoluen vahvuiset ja siitä ylöspäin.
Kuitenkin olutta tekee mieli silloinkin, joten vaihtoehtona on alkoholiton olut. Mikä vaan siinä, että alkoholittomien maku vaihtelee huonon ja keskinkertaisen välillä, ainoa poikkeus on Sinebrychoffin tumma lager. Joskus 1990-luvun alussa muistan olleen myynnissä jotain alkoholitonta, jonka väitettiin maistuvan keskioluelta. Vai voiko sellaista ylipäätään tehdä, jos tiedätte hyvän alkoholittoman oluen (max 0.5 %) niin kertokaa ihmeessä!
Toinen kumma juttu on hinta, samanhintaista kuin keskiolut, joskus kalliimpaakin. Ainoa poikkeus saksalainen ketju, joka ymmärtää myydä ykkösoluen hinnalla.
Kuitenkin olutta tekee mieli silloinkin, joten vaihtoehtona on alkoholiton olut. Mikä vaan siinä, että alkoholittomien maku vaihtelee huonon ja keskinkertaisen välillä, ainoa poikkeus on Sinebrychoffin tumma lager. Joskus 1990-luvun alussa muistan olleen myynnissä jotain alkoholitonta, jonka väitettiin maistuvan keskioluelta. Vai voiko sellaista ylipäätään tehdä, jos tiedätte hyvän alkoholittoman oluen (max 0.5 %) niin kertokaa ihmeessä!
Toinen kumma juttu on hinta, samanhintaista kuin keskiolut, joskus kalliimpaakin. Ainoa poikkeus saksalainen ketju, joka ymmärtää myydä ykkösoluen hinnalla.
Vastaukset 15
Vanhimmat
Alkoholitonta olutta, sillä alkoholi antaa oluelle tietyn ominaismaun ja jos se jätetään pois, ei tuloksena ole olut vaan jokin aivan muu. Suosittelenkin sijaan kotikaljaa, joko itse tehtynä tai pullossa ostettuna.
Mutta eikö kotikaljassahan oo ainakin 2% alkoholia, eikä käy oikein alkoholittomasta..
tuolla on joitain arvosteluja..
http://olutopas.info/selaa.php?class=style&id=32
Ihmetyttää tosiaan, eikö maailmasta löydy muka parempia alkoholittomia oluita,
joita vois tuoda tänne Suomeenkin..
Monissa kaupan kotikaljoissa on alkoholia siinä 2,2 %, itse jos tekee niin enemmänkin. Hyvä tuo linkki, kotimainen Ukko-Pekka on saanut hyvät arvostelut. Olen maistanut joskus, pitänee kai ostaa taas lähiaikoina.
http://www.viisitahtea.fi/olutkulttuuri/tuotetietoa/2764
Aika suppeat on valikoimat kaupoissa. Se saksalaisen ketjun myymä on hinta/maku -suhteessa ihan kohtuullista, hieman saman makuista kuin ao. kaupan myymä Nobelaner. Johtuneeko, että kumpaisenkin valmistusraaka-aineina on käytetty pelkästään vettä, mallasta ja humalaa, alkoholittomassa tosin humalauutetta.
Tässä mies testaa alkoholitonta olutta, ei tyrmää täysyin:
http://www.youtube.com/watch?v=dao45cFo0wI
En viitsi odottaa linkin aukeamista. Voisitko kertoa omin sanoin mitä siinä tapahtuu?
...muillakin näemmä. Eipä tuossa muuta, mies maistelee nollaolutta ja sanoo muistuttavan kotikaljaa ja olevan ihan hyvää. Eipä siihen sitten lisäämistä. :)
Meinasin aloittaa kuuden keskustelun melkein samalla otsikolla, mutta löytyihän täämöinen kun vanhempia juttuja katseli.
Itselle maistuu alkoholiton esimerkiksi päiväsaikaan tai työn ohessa, kun ei viitsi sitä ykköstäkään ottaa. Onneksi viime vuosina on kaupoissa valikoima lisääntynyt. Ennen sai hakemalla hake, nykyisin melkein joka kaupasta löytyy jotain.
Suosikkini on Bavarian 0,0% olut, myynnissä ainakin S-ryhmän kaupoissa. Oiva täyteläinen maku, hakkaa vaikkapa Lapin Kullan kolmosen ihan kevyesti.
Onko tuotteissa uutuuksia? Olisi kiva kuulla mitä löytyy ja mistä.
...se aika vuodesta, että on alkoholiton olut maistunut. Edelleenkin suosittelen samoja, Finkbraü, Nikolain tumma lager ja Ukkopekka. Onko tuo Bavarian sitä vehnäolutta? Se oikein minulle maistu. :/
Kirjoitin huolimattomasti. Oikea nimi on Bavaria Malt. Valmistaja löytyy googlettamalla Bavaria beer.
Ei ole vehnäolutta, lageria taitaa olla. En ole itsekään vehnäoluiden ystävä, aina on jäänyt suuhun sellainen tunne että maku puuttuu.
Niin se hinta, S-ryhmän kaupoissa n. 1.15 € / 0.5 l purkki kun viimeksi heinäkuussa ostin. Kohtuuhintaista mielestäni
Tässä linkki tekemääni alkoholittomien oluiden testiin:
http://maissipussinmatkassa.blogspot.fi/2013/04/alkoholittomat-oluet-testissa.html
Käykäähän poimimassa omat suosikkinne.
Kiitoksia tästä. :)
Sutaisen+tänne+pari+testiä.
BrewDog+Nanny+State+(0,5%)+on+tähän+asti+paras+alkoholittomista+oluista.+Siinä+ei+tule+tunnetta,+että+joisi+alkoholitonta+olutta,+vaan+olutta.+Maku+osittain+korvaa+puuttuvan+alkoholin.+Päiväjuomaksi,+janojuomaksi,+ruokajuomaksi+jos+keskaria/nelosta+ei+halua+ottaa.
Alkoholia+tosiaan+tuossa+0,5+%.+Voisin+ostaa+Nanny+Statea+toistekin,+tämä+yllätti.
Ostopaikka:+Prisma
5/5
A.+Le+Coq+alkoholiton+olut+(0,0%)+oli+huono.+Ei+täysin+huono,+mutta+tämä+ei+vienyt+edes+janoa+pois.+Tiskivettä,+normikaljaa+vielä+kalliimpaakin.+Tölkin+aukaisun+jälkeen+maistui+metalliselle+ihan+ok+oluelle,+mutta+mitä+enemmän+tätä+joi+niin+maistui+tiskivedelle.+Pientä+yritystä+oli,+mutta+se+ei+riittänyt+kuin+antamaan+yhden+pisteen+viidestä.+Yllätys+oli,+että+tämä+on+tehty+Virossa.
Ostopaikka:+K-Market
1/5