Iloisia uutisia

kämmekkä

Viikon sisällä olen havainnut kahdessa perhosorkideassani pikkiriikkisen kukkavanan, toisen juuri tänä aamuna. Toinen on jo parisenttinen. Osaatteko sanoa, kuinka kauan suunnilleen kestää kukkavanan ilmaantumisesta ensimmäisen kukan puhkeamiseen? Itse en sitä nyt muista.
Minulla on siis 6 perhosorkideaa. Aniliininpunainen kukkii parhaillaan kahden vanan voimalla, vaaleanpunertava esikoinen päätti juuri huhtikuusta asti kestäneen kukintansa, samoin jättiläismäinen lumivalkoinen. Erikoisin on lähes puhtaan valkoinen, jonka pelastin säälistä kaupasta. Se kasvatti tänä kesänä lehtiä, joista viimeisin oli oudon vaalea. Aikanaan siitä kehkeytyi kukka - ilman mitään vanaa tai vartta lehtiruusukkeen keskellä kököttävä. Yksi kasvattaa vain lehtiä.
Tuntuu hauskalta, että luvassa on orkidealoistoa talveenkin.

1

665

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • 1947

      Itselläni on viisi orkideaa. Neljä phaleonopsista ja yksi sellainen haarova, kuin paksuja sormia ja pienehköjä lehtiä rungossa. Sen runkoon kukatkin tulevat, jos tulevat.
      Yksi on anopilta hoitoon tuotu. Siinä on tullut uusi kukkavana ja on isoilla nupuilla. Kahdessa on kukat. Toinen on valkopohjainen ja liiloja läikkiä, hede kellertävä. Toinen valkoinen ja lila keskeltä. Ensimmäinen meille tullut on lilakukkainen, mutta on pitänyt taukoa pian vuoden.
      Olen huomannut niiden pitävän vanhan talon ilmastosta ja aamupäivän auringosta. Muita kukkia olenkin jo vähentänyt antamalla pois. Orkideat on aika helppoja, kun hoitaa noin kerran viikossa kunnollisella kastelulla. Mitään lannoitteita en ole käyttänyt ja silti kukkia tulee.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikaela Nylander: Jos pakkoruotsi poistetaan, niin ruotsin kielen asema romahtaa

      (Nylander on vanha RKP:nen) Mutta niin heikossa vedossa muumiruotsi siis on Suomessa, että vain tekohengityksellä se pys
      Maailman menoa
      65
      2572
    2. Nainen aion pilata elämäsi täysin, opetus sulle, että pelasit väärän ihmisen sydämellä.

      Empatiani sua kohtaan katosi siinä kohtaan, kun teit tietoisen valinnan leikkiä mun sydämellä. Luulet olevas joku älykäs
      Ikävä
      241
      1585
    3. Kaivattusi nimi vol.3

      Kaipaajankin nimi olisi kiva. 🥰
      Ikävä
      94
      1380
    4. 6 vkoa kulunut ilman sua

      …ihme että olen vielä hengissä. 😔 Kyynelillä pessyt lattioita. Rakastan ja odotan sua ikuisesti❤️Projekti jäi kesken jo
      Ikävä
      8
      901
    5. Viestisi kaipaamallesi ihmiselle

      Mitä ajattelet tilanteestanne tänään?
      Ikävä
      65
      882
    6. Jotenkin se harmittaa

      Etten voinut antaa itselleni mahdollisuutta tutustua. Tulit vain liian lähelle ja syvälle kemia oli alusta alkaen liian
      Ikävä
      46
      700
    7. Olen yrittänyt tavoittaa sinut kolmesti

      Elämän aikana. Kahdesti hakenut numeroa ja lähettänyt jollekkin nimisellesi viestin. Kerran aivan summassa keksimääni os
      Ikävä
      2
      652
    8. Haluan kysyä vain yhden asian

      Miksi et koskaan halunnut kohdata minua kasvotusten silloin, kun molemmilla oli tunteita? Kaiken muun olen jo hyväksymäs
      Ikävä
      39
      579
    9. Mies aion pilata elämäsi

      Ole hyvä vaan, olet ansainnut sen.
      Ikävä
      73
      562
    10. Kauneus on katsojan silmissä

      Mitä kaunista sun silmät näkevät?
      Ikävä
      22
      512
    Aihe