Kotkan Perussuomalaiset uhosivat valtuustokauden alkajaisik

WeeCee

Lähde/lainaus Kymen Sanomat
Valtuustoaloite syyttää Kotkan johtoa asiakirjaväärennöksistä
29.1.2009 4:00
http://www.kymensanomat.fi/page.php?page_id=4&news_id=200936535499

Kotkan kaupunki sanoi irti museomestari Asko Kervisen vuonna 2005. Kerviselle oli tarjottu siirtoa museosta nuorisotoimeen, mihin hän ei suostunut. Irtisanomista edelsi museon työilmapiiriongelmien selvittely.
Kervinen haastoi ammattiliittonsa rakennusliiton tukemana Kotkan kaupungin oikeuteen laittomasta irtisanomisesta. Kotkan käräjäoikeus totesi irtisanomisen perustelluksi ja määräsi Kervisen korvaamaan Kotkan kaupungin oikeudenkäyntikulut. Hovioikeus vahvisti tammikuussa 2007 käräjäoikeuden tuomion. Korkein oikeus ei antanut Kerviselle valituslupaa.
Tuomion jälkeen Kervinen on lähettänyt Kotkan kaupungille useita vahingonkorvausvaatimuksia, jotka kaupunginhallitus on perusteettomina torjunut.
Kervinen on tehnyt tapauksen käsittelystä ja sen sivujuonteista kymmeniä kanteluja, hallintovalituksia ja tutkintapyyntöjä. Tutkintapyyntöjä on kohdistettu myös asian kanssa tekemisiin joutuneihin luottamushenkilöpäättäjiin. Viime vaiheessa Kervinen on syyttänyt Kotkan virkamiehiä salassa pidettävien terveystietojen tulosta julki. Yksikään kantelu, valitus tai tutkintapyyntö ei ole johtanut Kervisen esittämään lopputulokseen. Osa asioista on edelleen kesken.
Kiista on poikinut yhden kunnianloukkausjutun. Kotkan käräjäoikeus tuomitsi viime vuoden helmikuussa Asko Kervisen Kotkan kaupungin virkamieheen kohdistuneesta kunnianloukkauksesta sakkoihin ja korvauksiin.

Lähde/lainaus Kymen Sanomat
Kotkan virkamiehet jättivät tutkintapyynnön valtuustoaloitteesta
29.1.2009 14:47
http://www.kymensanomat.fi/page.php?page_id=4&news_id=200936542285

KOTKA. Kotkan kaupunginjohtaja Henry Lindelöf, kansliapäällikkö Jarmo Koivisto ja kaupunginlakimies Marianna Ruonala jättivät torstaina iltapäivällä yhteisen tutkintapyynnön Kymenlaakson poliisilaitokselle perussuomalaisten valtuustoryhmän valtuustoaloitteesta.

Virkamiehet kokevat kunniansa tulleen loukatuksi aloitteessa, jossa heidän nimetään vastuulliseksi työntekijän mielivaltaiseen kohteluun ja valheellisten asiakirjojen käyttöön päätöksenteossa.

Aloitteessa perussuomalaisten valtuutetut Arto Hirvonen, Juho Eerola, Jorma Kalevi Merivirta ja Freddy van Wonterghem vaativat Kotkan kaupunkia tunnustamaan irtisanotun Asko Kervisen mielivaltaisen kohtelun ja maksamaan hänelle korvauksia. Itse irtisanomiskiista on käräjäoikeudessa ja hovioikeudessa ratkaistu Kotkan kaupungin eduksi.

Lähde/lainaus Kymen Sanomat

Myös Kotkan kaupunginhallitus pistää perussuomalaiset poliisille
2.3.2009 21:00
http://www.kymensanomat.fi/page.php?page_id=5&news_id=200936714546
Poliisitutkinnalla halutaan saada lopullinen piste kaupungin palveluksesta irtisanotun Asko Kervisen tapaukseen. KOTKA. Perussuomalaisiin kuuluvalla Jorma-Kalevi Merivirralla oli maanantaina Kotkan kaupunginhallituksen muita jäseniä liikunnallisempi kokousilta. Merivirta jäävättiin kokouksesta kahteen otteeseen siinä vaiheessa, kun muut hallituksen jäsenet ryhtyivät käsittelemään Asko Kervisen tapaukseen liittyvää lisälistaa. Sillä aikaa, kun Merivirta odotteli kaupungintalon aulan sohvalla pääsyä takaisin kokoukseen, kaupunginhallituksen jäsenet kahta vasemmistoliiton ja yhtä vihreiden jäsentä lukuunottamatta päättivät tehdä hänestä ja kolmesta muusta perussuomalaisten kaupunginvaluutetusta poliisille tutkintapyynnön.
Pyyntö koskee ryhmän toimintaa luottamustehtävässä. Kaupunginhallitus haluaa selvityttää, ovatko perussuomalaiset rikkoneet lakia vaatimalla korvausten maksamista ja hyötyä kolmannelle osapuolelle, vaikka vaatimukset on torpattu jo aiemmin kaikissa oikeusasteissa.
Perussuomalaiset päätyvät poliisitutkintaan samassa asiassa jo toistamiseen, sillä tammikuun lopussa heistä teki tutkintapyynnön kolme kaupungin virkamiestä.
Kaupunginhallituksen puheenjohtajan Vesa Salmisen (sd.) mukaan vastaavanlaista ei ole tapahtunut hänen pitkän poliittisen uransa aikana kertaakaan aiemmin.

4

197

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Oikea meininki

      Perussuomalaisten kanssa ei koskaan pelleillä.

      • Pellet Pelaa

        Kymen PeruSS piiripäällikkö Eerola ja Kotkan varavaltuutettu Taipale nokittavat toisiaan Suomi24 foorumilla.
        Piiripäällikkö vastailee;

        Juho Eerola 18.8.2009 14:11
        Onko kysymykset aiheettomia?
        - Osittain kyllä. Tai ei aiheettomia välttämättä, mutta foorumi on. Vaarana on, että meitä aletaan pitää vielä entistäkin enemmän pelleinä, kun tällä tavoin jo toisiammekin varomme.
        - Hyvänä vinkkinä voin sanoa, että laita jäitä hattuun, seuraile mm-kisoja, käy lenkillä, lue paljon ja mieti muutama päivä jotain ihan muuta kuin tätä Kervisen tapausta.


    • - huomioitsija

      Alueet/Kymenlaakso

      top-menu

      *
      o Etusivu
      o Tuoreimmat
      o Luetuimmat
      o Haku

      text-menu

      block

      Tappouhkaus kiristää turvatoimia Kotkassa

      julkaistu 22.09. klo 16:17, päivitetty 22.09. klo 16:19

      Kaupungin työntekijään kohdistunut uhkaviesti lopettaa vapaan liikkumisen kaupungintalossa.

      Tiistai-aamusta lähtien kaupungintaloon pyrkijöiden on todistettava henkilöllisyytensä vartijalle. Aulaa pidemmälle ei pääse ilman nimettyä vastuuhenkilöä tai isäntää.

      Tilapalvelupäällikkö Osmo Pehkonen sanoo, että järjestely on voimassa toistaiseksi ja vähintään useita kuukausia. Kaupungintalon vartiointia on hänen mukaansa haluttu kiristää jo aikaisemmin, mutta viesti nopeutti toimenpiteitä. Kulunvalvontaa on tarkoitus tehostaa myös kaupungin rahatoimistossa.

      Kaupungille tehostettu kulunvalvonta tuo muutaman tuhannen euron lisälaskun kuukaudessa.
      Kommentit
      Kommentit
      Kirjoita kommentti
      Asko Kervinen, 28.09. klo 10:39

      Syyllinen on jo leimattu ja tappouhkaaja tiedossa, mutta missä piileskelee tappouhkauksen saanut asianomistaja?
      Kirjoita kommentti

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kumpi vetoaa enemmän sinuun

      Kaivatun ulkonäkö vai persoonallisuus? Ulkonäössä kasvot vai vartalo? Mikä luonteessa viehättää eniten? Mikä ulkonäössä?
      Ikävä
      92
      1846
    2. Ei se mene ohi ajan kanssa

      Näin se vaan on.
      Ikävä
      85
      1292
    3. Tavoitteeni onkin ärsyttää

      Sua niin turhaudut ja unohdat koko homman
      Ikävä
      110
      1133
    4. Tunnistebiisi

      Laita joku tunnistebiisi, niin tiedän ett oot täällä ja kaipaat ehkä mua
      Ikävä
      76
      1017
    5. Taidat tykätä linnuista paljon

      Mikä on sun lemppari ☺️😉🥹🦢🐦‍⬛🦉🦜🦚
      Ikävä
      111
      952
    6. Okei nyt mä ymmärrän

      Olet siis noin rakastunut, se selittää. Onneksesi tunne on molemminpuolinen 😘
      Ikävä
      57
      853
    7. Ei sun tarvi jännittää enää

      en yritä enää mitään. Tiedän että olin mauton ja sössin kaiken.
      Ikävä
      36
      772
    8. Miks käyttäydyt noin?

      Välttelet kaikkia kohtaamisia...
      Ikävä
      47
      771
    9. Olen huolissani

      Että joku päivä ihastut/rakastut siskooni. Ja itseasiassa haluaisin, ettei hän olisi mitenkään sinun tyyppiäsi ja pitäis
      Ikävä
      48
      731
    10. Minkälainen ääni mulla on mies

      Sinun mielestä?
      Ikävä
      33
      693
    Aihe