toiset synttärit tulossa ja äitinsä soitti eilen ja kertoi lahjalistasta
.... kääk, toiveet ei käy yksiin mun rahojen kaa!!
En kehanu sanoo
että oon jo päättäny mitä ostan (jamitä pieni budjettini sallii). eikä se
kyllä oleläheskään niin kallista kun mitä
lueteltiin. sain myös tilinumeron jos en pääse synttäreille niin voin
kuitenkin laittaa rahaa sit tilille :-( ..???...
Sinne voi laittaa vaikka 35e kerralla, sano äiti.
onko teillä kelläään kokemuksia tällaisesta?
kummilapsen
5
309
Vastaukset
- Marjo27
Miusta lahjan tuoja saa ite päättää mitä tuo, mut on tietty hyvä kysyy et mitä lapsi tarvii. Noin pien ko ei viel osaa ite sanoo et mistä tykkää tai mitä haluaa. Ei keltää voi vaatia tiettyä lahjaa tai et sen pitäs olla tietyn hintanen. Aika monesta asiasta löytyy niitä halvempia versioita.
Mien laittas rahaa tilille, jos en paikalle pääsis. Kyllä sen lahjan voi viiä myöhemminki vaikka ei kyseisenä päivänä pääsis.
Kokemusta miulla ei moisesta oo, kun ei oo kummilapsiakaan. - --------
Itellä on kummilapsia ja olen tiedustellut ite lapsen äidiltä tarvetta esim. vaatteisiin tai muuhun hyödylliseen, kun olen miettinyt mitä ostaa lahjaksi. Olen saanut rehellisen vastauksen aina kun olen kysynyt. Olen sitten ostanut esim. puseroita, hameita, yövaatteita aina tarpeen mukaan eikä ne ole olleet kalliita. Aina ovat olleet mieluisia ja kovassa käytössä. Mä en kyllä kehtais vaatia kummia ostamaan jotain hirmukallista tai antamaan jotain tiettyä rahasummaa.
- Kummitus2
Ja toivottavsati kummilapsesi ei tule äitiinsä :)
Mutta kun lusikalla on annettu, ei kauhalla voi vaatia.
Eli annat oman budjettisi mukaan, jos ei äitylille kelpaa niin oma vikansa. - .T.
Onpas kauhean kuuloista. Minulla on kummilapsi, jolle ostan lahjan sen mukaan, mitä budjettini sallii. Ei siis kovin kallista. Koskaan ei ole tullut valituksia niin lapsen kuin vanhempienkaan taholta. Käske ko. äidin suksia suolle ja ostaa itse kalliit lahjansa (tosin tuon voi muotoilla vähän kohteliaammaksi...).
Lapsen kannalta katsottuna lahjan ei tarvitse olla kallis kunhan se on kiinnostava. Itse kieltäydyn olemasta tylsä kummi, joka antaa aina hyödyllisiä lahjoja kuten vaatteita. Jännät lelut ja kirjat ovat paljon hauskempia, ja kummi jää lapsen mieleen tosi coolina. ;) - onpas se nyt hankalaa!
olen itse keksinyt jotain kivaa kummilapselle - en ole minäkään
halunnut olla "käytänöllisiä lahjoja" - kummi. Jotkut
synttäreille tulleet on kysellyt toivomuksia mutta lähinnä
sen takia etteivät ole keksineet muuten mitä hankkia.
Jos joku kummeista ei pääse synttäreille tai synttäreitä ei
"pidetä", niin ei meillä lahjaa ole tapana silloin ostaa. Tämä
koskee kyllä muitakin juhlia. En kyllä itse kehtaisi rahamääriä
sanoa. Rahananto on aina yleensä kalliimpi vaihtoehto.
Alennuksista saa halvemmalla lahjoja, joista lapsi tykkää.
35e yksivuotiaalle on meilläpäin liikaa. SInuna en suostuisi
moiseen järjestelmään!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Tukalaa kuumuutta
Tietäisitpä vaan kuinka kuumana olen käynyt viime päivät. Eikä johdu helteestä, vaan sinusta. Mitäköhän taikoja olet teh422482Mansikkatiloilla hyväksikäytetään ukrainalaisia
Työolot ovat surkeita ja palkka kelvoton. https://yle.fi/a/74-201729423012084- 231872
- 241615
Okei, myönnetään,
Oisit sä saanut ottaa ne housutkin pois, mutta ehkä joskus jossain toisaalla. 😘241475- 441366
- 1001339
Ensi kesänä
Näin kesän viimeisenä minuutteina ajattelen sinua. Olisiko seuraava kesä "meidän" kesä? Tänä vuonna ei onnistuttu, mutta381315En ymmärrä käytöstäsi
Se on ollut eräänlaista hyväksikäyttöä. Että seura kyllä kelpaa palstan välityksellä silloin kun ei ole parempaakaan tek1391295- 361076