The Abyss (1989)

Veteranfan

James Cameron on pian ajankohtainen ohjaamallaan "Avatar" scifiteoksellaan.Elokuvamaailmaa muuttava avatar elokuva on jo Cameronin 6. scifiaiheinen elokuva,ainoastaan "True Lies" Ja "Titanic" leffat ovat poikkeuksia hänen ohjaajan urallaan.Elokuvamaailmaa James Cameron muutti jo hieman 20.vuotta sitten "The Abyss" scifitrillerillään.Digitaaliset kuvaefektit löivät lopullisesti läpi,tehden tehoste tekniikasta uskottavampaa ja loi elokuvien tekemisen uutta uskoa.
Kylmänsodan ajankohdan loppuvaiheessa valmistunut Abyss-syvyys on asenteeltaan tuttu James Cameron elokuva.Nimittäin teknologian vastaisia elokuvia työstäneellä Cameronilla on ollut ydinsodanvastainen aate lähes kaikissa tekemissään elokuvissa.

Abyss elokuvan alussa eräs amerikkalainen ydinsukellus vene törmää Kuuban merialueella johonkin vieraaseen alukseen,jonka seurauksena jenkkipaatti törmää kallioon upoten pohjaan.Alkuasetelma elokuvassa pohjustaa ydinsodan uhkaa maailmassa,johon vedenalainen tutkimusasema ryhtyy toimeen estämällä konfliktin syntymistä Usa:n ja Neuvostoliiton välillä.Mutta veden alla lymyää muutakin kuin pelkkä ydinsodan uhka.Ystävällismieliset (järkevät)olennot jostakin kaukaa avaruudesta hämmentävät entisestään jo kriittistä tilannetta maailmassa.Elokuvassa ohjaaja Cameron kuvaa ihmisen olotilaa kovan paineenalaisena: -ainoastaan myötätunto toisia kohtaan meidät voi pelastaa.Scifiaiheinen idea antaa elokuvalle draamallisesti lämminhenkisen ajatuksen löytää ihmisestä selviytyjän,joka tekee kaikkensa rakkaansa puolesta kuolemanvaaraa uhaten.
Abyss elokuvan nähtyäni olin vaakuttunut Cameronin kyvyistä tehdä myös draamatajuisia elokuvia.Elokuvassa tunteet ovat vahvasti esillä,jollaisia ei välttämättä löydy edes yleensä ns. draamaelokuvista millään.Abyss elokuvaa sanotaan kuvatun vedenalla yli puolet kuvatusta materiaalista,joka tekee siitä varsin erikoislaatuisen katsomiskokemuksen.Elokuvassa ei ollut tuolloin mahdollisuuksia kuvata erikoistehosteisia vedenalaisia näkymiä kuin nykyään vosi tehdä.Loppuratkaisua jotkin arvoit pitävät vaisuna.Tämä johtuu elokuvan leikkauspöydälle jäänestä materiaalin puuttumisesta lopullisesta teatteriversiosta.Onneksi elokuva julkaistiin DVD:nä sekä teatteri ja alkuperäinen versio.Tuossa pidemmässä versiossa on selkeämpi ja komeampi loppuratkaisu,jonka olisi kuulunut olla jo teatteriversiossa.

3

1221

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • HraHöpö

      Meillä katsotaan aina jouluna The Abyss elokuva.
      Älä unohda Pako New Yorkista ja The Thing.

    • Anonyymi

      KATOIN ÄSKEN 20MIN MUSTA EI OLLU HUONO

    • Anonyymi

      Abyss on sikäli mielenkiintoinen elokuva, että sillä on tosipohjaa. Meriufoja on yleisölle avattujen ufoarkistotietojen mukaan todella havaittu. "Merenneitojakin" ehkä, mutta se on kiistanalaisempaa tietoa.

      Olen ehkä nähnyt kaksi erilaista loppua Abyss -elokuvassa. Toisessa näytettiin merenalainen kaupunki ja muistaakseni toisessa taas ei. Kumpikohan versio nähtiin elokuvateattereissa?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi

      Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit
      Maailman menoa
      98
      6118
    2. KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!

      STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti
      Maailman menoa
      349
      5555
    3. Huono päivä

      Tänään on ollut tosi raskas päivä töissä. Tekis mieli itkeä ja huutaa. En jaksa just nyt mitään. Minä niin haluaisin ja
      Ikävä
      22
      2757
    4. Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?

      On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei
      Maailman menoa
      52
      2639
    5. Lääppijä Lindtman jäi kiinni itse teosta

      Lindtman kyselemättä ja epäasiallisesti koskettelee viestintäpäällikköä. https://www.is.fi/politiikka/art-2000011780852
      Maailman menoa
      104
      2026
    6. Juuri nyt! Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti

      Ai että mä nautin, Tytti erot vireille! "Käytös on kohdistunut avustajia ja toisia kansanedustajia kohtaan, uutisoi STT
      Maailman menoa
      107
      1758
    7. Onko kaivattusi

      liian vetovoimainen seksuaalisesti?
      Ikävä
      114
      1621
    8. Puolen vuoden koeaika

      Voisi toimia meillä. Ensin pitäis selvittää "vaatimukset" puolin ja toisin, ennen kuin mitään aloittaa. Ja matalalla pro
      Ikävä
      18
      1583
    9. seurakunnan talouspäällikön valinta meni perseelleen

      Nyt on ihan pakko kyseenalaistaa tuo Kemijärven seurakunnan päätös talouspäälliköstä. Valitulla ei ole talouspuolen osaa
      Kemijärvi
      124
      1494
    10. Olen ihmetellyt yhtä asiaa

      Eli miksi naiset ovat niin pelokkaan tai vaitonaisen oloisia minun seurassani. Se sai minut ajattelemaan, että olen epäm
      Ikävä
      136
      1459
    Aihe