The Abyss (1989)

Veteranfan

James Cameron on pian ajankohtainen ohjaamallaan "Avatar" scifiteoksellaan.Elokuvamaailmaa muuttava avatar elokuva on jo Cameronin 6. scifiaiheinen elokuva,ainoastaan "True Lies" Ja "Titanic" leffat ovat poikkeuksia hänen ohjaajan urallaan.Elokuvamaailmaa James Cameron muutti jo hieman 20.vuotta sitten "The Abyss" scifitrillerillään.Digitaaliset kuvaefektit löivät lopullisesti läpi,tehden tehoste tekniikasta uskottavampaa ja loi elokuvien tekemisen uutta uskoa.
Kylmänsodan ajankohdan loppuvaiheessa valmistunut Abyss-syvyys on asenteeltaan tuttu James Cameron elokuva.Nimittäin teknologian vastaisia elokuvia työstäneellä Cameronilla on ollut ydinsodanvastainen aate lähes kaikissa tekemissään elokuvissa.

Abyss elokuvan alussa eräs amerikkalainen ydinsukellus vene törmää Kuuban merialueella johonkin vieraaseen alukseen,jonka seurauksena jenkkipaatti törmää kallioon upoten pohjaan.Alkuasetelma elokuvassa pohjustaa ydinsodan uhkaa maailmassa,johon vedenalainen tutkimusasema ryhtyy toimeen estämällä konfliktin syntymistä Usa:n ja Neuvostoliiton välillä.Mutta veden alla lymyää muutakin kuin pelkkä ydinsodan uhka.Ystävällismieliset (järkevät)olennot jostakin kaukaa avaruudesta hämmentävät entisestään jo kriittistä tilannetta maailmassa.Elokuvassa ohjaaja Cameron kuvaa ihmisen olotilaa kovan paineenalaisena: -ainoastaan myötätunto toisia kohtaan meidät voi pelastaa.Scifiaiheinen idea antaa elokuvalle draamallisesti lämminhenkisen ajatuksen löytää ihmisestä selviytyjän,joka tekee kaikkensa rakkaansa puolesta kuolemanvaaraa uhaten.
Abyss elokuvan nähtyäni olin vaakuttunut Cameronin kyvyistä tehdä myös draamatajuisia elokuvia.Elokuvassa tunteet ovat vahvasti esillä,jollaisia ei välttämättä löydy edes yleensä ns. draamaelokuvista millään.Abyss elokuvaa sanotaan kuvatun vedenalla yli puolet kuvatusta materiaalista,joka tekee siitä varsin erikoislaatuisen katsomiskokemuksen.Elokuvassa ei ollut tuolloin mahdollisuuksia kuvata erikoistehosteisia vedenalaisia näkymiä kuin nykyään vosi tehdä.Loppuratkaisua jotkin arvoit pitävät vaisuna.Tämä johtuu elokuvan leikkauspöydälle jäänestä materiaalin puuttumisesta lopullisesta teatteriversiosta.Onneksi elokuva julkaistiin DVD:nä sekä teatteri ja alkuperäinen versio.Tuossa pidemmässä versiossa on selkeämpi ja komeampi loppuratkaisu,jonka olisi kuulunut olla jo teatteriversiossa.

3

1250

    Vastaukset 3

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • HraHöpö

      Meillä katsotaan aina jouluna The Abyss elokuva.
      Älä unohda Pako New Yorkista ja The Thing.

    • Anonyymi

      KATOIN ÄSKEN 20MIN MUSTA EI OLLU HUONO

    • Anonyymi

      Abyss on sikäli mielenkiintoinen elokuva, että sillä on tosipohjaa. Meriufoja on yleisölle avattujen ufoarkistotietojen mukaan todella havaittu. "Merenneitojakin" ehkä, mutta se on kiistanalaisempaa tietoa.

      Olen ehkä nähnyt kaksi erilaista loppua Abyss -elokuvassa. Toisessa näytettiin merenalainen kaupunki ja muistaakseni toisessa taas ei. Kumpikohan versio nähtiin elokuvateattereissa?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Naiset ymmärtävät ettei talous lähde nousuun

      Miten paljon järjellisempi olento nainen onkaan kuin tilastollisestikin paremmin tienaava mies. Kun kaikkialla puskuroid
      Maailman menoa
      135
      855
    2. En jaksa

      Enää pelleillä ja paljastan J naisen nimen. Se on Jonna ja hän ei koskaan, edes luultavasti ollut täällä. Silti piene
      Ikävä
      43
      619
    3. Minkälainen nainen

      Minkälainen kaipaamasi nainen on luonteeltaan? Kaikki hassun hauskat antava ja helppo on sallittuja, jos poikien on kovi
      Ikävä
      21
      568
    4. Kissa eli kivuissa useita viikkoja

      Ei vienyt lääkäriin vaikka kissa parka maukui ja moni seuraajakin (minäkin) näin että kissa on sairas.
      Tuusniemi
      110
      533
    5. Jos meillä olisi yhteinen koti

      Niin haittaisiko sinua pitää se vähä tavaraisena? Ajattelin tänään että jos joskus asuttaisiin yhdessä ja haluaisit pal
      Ikävä
      50
      525
    6. Yksi asia sen esti

      Etten antanut meille mahdollisuutta
      Ikävä
      36
      522
    7. Okei, eli olet rakastunut

      Hyvä sinä, niin minäkin.
      Ikävä
      46
      471
    8. Tuntuu pahalta meidän molempien puolesta

      Anteeksi, että olen tällainen pelkuri. En vaan usko rakkauteen enää miehen ja naisen välillä omalla kohdalla. Tiedän, et
      Ikävä
      33
      461
    9. Martinan mauton tyyli

      Voi hyvää päivää 🤣 nyt ollaan oltu Muhiksen kanssa Kultareservin avajaisissa suorat housut jalassa ja 500€ korsetti pää
      Kotimaiset julkkisjuorut
      119
      442
    10. Arvaako kukaan?

      "Humalojalla metalliromun keräyspaikalla on kulkenut pitkin kevättä ja kesää joku henkilö, joka on vienyt sieltä kymmeni
      Haapavesi
      22
      407
    Aihe