Ihan semmosta vaan kyselen tässä nopsaan, kun on niin suuret pelot tästä toivotusta raskaudesta. Meillä oli tämän viikon tiistaina ultra (rv 11 5) ja kaikki oli ok, sikiön syke ja liikettäkin näkyi, oli oikean kokoinen, niskaturvotus normaali, lapsivettä oikea määrä jne. Sitten kuitenkin saman viikon perjantaina eli eilen (rv 12 1) kun neuvolassa kuunneltiin sydänääniä dopplerilla, niin hoitaja hoitoalan harjoittelija eivät kummatkaan löytäneet mitään sydänääniä vaikka kovasti pyörittelivät laitetta.
Mikähän riski tai todennäköisyys on, että sikiö on kuollut jostain syystä tietämttäni siitä mitään? En tietenkään toivo mitään tällaista vaan olen tosi peloissani ja hysteerinen, että kannankin kuollutta lasta sisälläni. Seuraava neuvola on vasta kolmen viikon päästä, enkä ilkeä kuitenkaan sinne soitella, koska hoitajat eivät vaikuttaneet mitenkään huolestuneilta. Selittivät vain, että ei ne äänet vielä välttämättä kuulu 12 viikolla. Kaverini kertoi, että hänellä kuului jo kymppiviikolla. Onko kellään kokemuksia vastaavasta?
Onnea kuitenkin kaikille muille odotajille!!!
Mikähän riski tai todennäköisyys on, että sikiö on kuollut jostain syystä tietämttäni siitä mitään? En tietenkään toivo mitään tällaista vaan olen tosi peloissani ja hysteerinen, että kannankin kuollutta lasta sisälläni. Seuraava neuvola on vasta kolmen viikon päästä, enkä ilkeä kuitenkaan sinne soitella, koska hoitajat eivät vaikuttaneet mitenkään huolestuneilta. Selittivät vain, että ei ne äänet vielä välttämättä kuulu 12 viikolla. Kaverini kertoi, että hänellä kuului jo kymppiviikolla. Onko kellään kokemuksia vastaavasta?
Onnea kuitenkin kaikille muille odotajille!!!
Vastaukset 6
Vanhimmat
Mielestäni terkkareiden ei pitäisi yrittää kuunnella liian aikaisin sydänääniä, kun aiheuttaa vaan turhaa murhetta. Mun terkkari sanoi, ettei ennen viikkoa 13 kannata kuunella heidän laitteillaan, kun eivät ole tarpeeksi hyviä. Mulla taidettiin kuunnella ekan kerran viikolla 15, silloin kuului. Ystäväsi neuvolassa saattaa olla paremmat laitteet kuin teillä.
Meillä kuunneltiin ekan kerran sydänäänet vasta viikolla 15 tai 16 , koska on kuulemma todella vaikea saada niitä kuulumaan ennen noita viikkoja. Ja silloinkin ennen ekaa kuuntelu kertaa neukkutäti sanoi, että sydänäänten etsiminen vie varmasti kauan aikaa eikä ole varmaa kuuluuko vielä noilla viikoillakaan.
Minulla on toinen lapsi siis tulossa..eivät kyllä mielestäni esikoisenkaan aikaan kuunneleet ennen kuin viikolla 15 ..joten en siis usko että on syytä hätääntyä :)
ultrassa, jossa kaikki oli kunnossa, siis vajaa kuukausi sitten. No pari päivää sitten kävin normaalilla neuvolakäynnillä, jolloin rv oli 13 6. Neuvolatäti ei suostunut kuuntelemaan sydänääniä, koska ei heidän laitteellaan kuitenkaan kuulu, koska se on huono ja vanha, yms yms. Ja sanoi, että just sen takia hän ei edes suostu kuuntelemaan, koska jos sillä laitteella ei kuulu, niin se aiheuttaa turhaa paniikkia ja murhetta odottajalla. Eli todennäköisesti teillä on kans huonot vehkeet siellä.
Hei, mulla oli rv 14 neuvola ja sitte heti perään neuvolalääkäri. Neuvolatäti koetti kuunnella pikkuisen sydänääniä, mutta ei saanut mitään kuuluviin, sanoi johtuvan heidän laitteista.
No sitte lääkäri puolisen tuntia myöhemmin sisätutkimuksen tehtyään sanoi, että koetetaan vielä jos saatais kumminkin ne sydänäänetkin kuuluviin ja hetken aikaa haettuaan, alkoi suloista pikku "tikitystä" kuulua. Lääkäri vielä sanoi, ettäs heidän laitteillaan se yleesä onnistuu vasta tässä viikkojen 14 -15 paikkeilla, joten tuskin mitään aihetta pelkoon.
Hyvää odotusta sinulle:)
Kirjoitat sydänäänten "kuuntelusta" dopplerilla. Dopplerilla verenvirtaus näkyy ruudulla kuvana ja joissain laitteissa kuuluu myös veren suhistelu edes takaisin. Doppler on ultraäänilaite (joko erillinen laite tai sitten tavallisen ultraäänikoneen lisätöiminto) ja dopplerilla pitäisi sykkeen näkyä lähes alusta lähtien (minulla näkyi ensimmäisen kerran viikolla 6). Tavallinen sydänäänten kuuntelu on asia erikseen ja minusta on ihan turha edes yrittää kuunnella niitä kovin alussa, kun ne kuuluvat tai eivät kuulu vaikka lapsi olisi ihan kunnossa. Itse olen nyt raskausviikolla 14, eikä lapsen sydänääniä ole kertaakaan kuunneltu neuvolassa tai missään muuallakaan, ainoastaan katsottu dopplerilla.
mulla kävi ihan samalla tavalla kun sinulla,eli ultrassa kaikki ok,ja sitten viikolla 12 jotain neuvolassa kuunneltiin sydänääniä joita ei kuulunut.huoli oli minullakin silloin,mutta kaikki oli kuitenkin ok.ostin kotidopplerin ja sain sitten kotona sydänäänet kuulumaan.kaikki on varmasti sinullakin hyvin.onnea odotukseen:)