miljoonakalasta äiti

mistä tietää milloin miljoonakala naaras pitää/kannattaa siirtää poikimisaltaaseen jotta poikaset selviäisi toisten kalojen syömisinnosta hengissä? Naaraat ovat pulskia ja takamus tumma, mutta....milloin saattaa olla se hetki? ja voiko emoa pitää poikimisaltaassa kuinka kauan "turhan"takia=
2277
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

Toivottavasti se poikimisallas on ainakin 10-litrainen. Ne pienet kelluvat muovihäkit saisi lailla kieltää. Olen kokeillut mokomaan jonkun kymmenisen kertaa ja 2-3 kertaa näistä on emo stressaantunut kuoliaaksi. Toisekseen, millisemoa ei kannata nostella haavilla juuri ennen synnytystä. Olisi parempi siirtää se synnytysaltaaseen (huom. ei häkkiin) jo viikoa ennen synnytystä (millisten kantoaika on n. 4 viikkoa joten oikean ajankohdan laskeminen ei liene vaikeaa).

Milliksestä tietää, että synnytys on lähellä, kun se vetäytyy jonnekin tihen puskan siimekseen. Pusikkoa se puolustaa muilta milliksiltä, ajaa ne pois jos tulevat lähelle.

Paras suoja vastasyntyneille milliksille on pintaan asti ulottuvat tiheä kasvi. Karvalehteä suosittelen itse, koska sen lehdet ovat aikuisista miljoonakaloista turhan piikikkäät eivätkä ne mielellään ui sen lomassa. Poikaset sen sijaan mahtuvat hyvin uimaan lehtien välissä ja kasvin sisuksissa. Toinen on sitten tiheäjuuriset pintakasvit tai esim. konnanputki pintakasvina. Poikaset pääsevät joko uimaan kelluvien lehtien päälle tai ovat turvassa juurien seassa.

Äänestä

Hei!

Milliksen poikasia tulee kuin sieniä sateella. Se on hieno juttu. Mullakin on joskus ollut niitä. Mielestäni ei kannata siirtää mihinkään, koska kun poikaset kasvaa luonnossa niistä tulee vahvempia ja terveempiä. Apuja voi antaa, esim. kivikasoja, tiheä lehtisiä kasveja, ym, piiloja mihin isot ei mahdu.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


johanna kirjoitti:

mistä tietää milloin miljoonakala naaras pitää/kannattaa siirtää poikimisaltaaseen jotta poikaset selviäisi toisten kalojen syömisinnosta hengissä? Naaraat ovat pulskia ja takamus tumma, mutta....milloin saattaa olla se hetki? ja voiko emoa pitää poikimisaltaassa kuinka kauan "turhan"takia=

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu