Elämässä on asioita, joista ei kerrota

kall le

Maalaistaloissa, silloin kun oli asutustilallisten aika, tapahtui murhenäytelmiä, joista vaiettiin.
Itse jouduin kymmenvuotiaana tuijottamaan pistoolin piippuun ja yhäkin näen unia siitä.

11

250

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Kaikilla meillä, tässä iässä, on hyvin paljon erilaisia kokemuksia. Ja jotkut niistä kokemuksista ehkä järkyttäisivät kuulijaa liian paljon.

      Nyky pullamössö sukupolven edustajat voivat vain leikitellä turvavaljaiden avulla "pelkokertoimia" ja hankkia "extreme" harrastuksia, vaikka väripanosammunnasta tai vaikkapa seinäkiipeilystä.

      • nimitykset raivostuttaa

        Mikä ihmeen pullamössö sukupolvi. Tunnen paljon ihmisiä, eri ikäisiä, eikä kukaan ole mielestäni mikään pullamössö. Voi hitsi, tätä yleistämistä.
        Jokaisella sukupolvella on omat harrastuksen, esim. minun äitini ei ole koskaan luistellut (88v), mutta vielä tuo ehtii.


    • .----------...........

      Jossain vaiheessa kaikenlaisista asioista kerrotaan kyllä. Ite olen saanut vasta aikaisemmalla iällä teitää monista jutuista. "Nämä puheet ei sitten mene pirtin ulkopuolelle". Aika rajujakin asioita. Niistä en voi puhua, edes anonyymisti netissä, koska ne ovat muitten asioita, ei mun.

      Tota. Mulla kesti viistoista vuotta, ennenkuin sain kerrottua kellekkään siitä, kun oli Kalasnikovin piippu suussa. En minä siitä toitottele vieläkään, ne oli muutenkin niin raskaita aikoja. Mutta oli ihan helpottavaa joskus kertoa tapaus jollekin.

      Jossain vaiheessa käytännössä kaikista asioista puhutaan, sitten kun aikaa on mennyt tarpeeksi ja yleensä ne ihmiset, joita asiat koskeneet ovat jo kuolleet.'



      =DW=

      • sealed lips

        Olen kuullut aika vakaviakin juttuja menneisyydestä. Täysin vaiettuja rikoksia. Ovat kulkeneet jo kolmekin sukupolvea..jokohan asianosaiset ovat kuolleet. En tiedä. Sitä vaan mietin että kuinka hyvä elämä sellaisen salaisuuden kanssa on elää koko ikänsä.

        Luulin tajuavani että aloittaja tarkoitti jotain tuollaisia juttuja.


      • .--------.............-.....
        sealed lips kirjoitti:

        Olen kuullut aika vakaviakin juttuja menneisyydestä. Täysin vaiettuja rikoksia. Ovat kulkeneet jo kolmekin sukupolvea..jokohan asianosaiset ovat kuolleet. En tiedä. Sitä vaan mietin että kuinka hyvä elämä sellaisen salaisuuden kanssa on elää koko ikänsä.

        Luulin tajuavani että aloittaja tarkoitti jotain tuollaisia juttuja.

        Niistä muuten ei saa pirukaan selvää. Jokainen jokaiselle sukua, virallisesti tai epävirallisesti. Niihin liittyy niin paljon kaikkea, että ei siitä DNA-testilläkään saisi selkoa, kun kaikki ovat kuitenkin sukua toisilleen. Niistä pitäisi haastatella elossa olevat kylän vanhat juoruakat. Niistä kun ei ole mainintaa kirkonkirjoissa, eikä sukukronikoissa.

        Noista henkirikoshommista ei juurikaan huudella, net kun ei vanhene.


        =DW=


    • RIMMIR

      luo murhenäytelmiä aivan samalla tavalla,ja varmasti vielä julmempaakin saavat monet lapset ja nuoret kokea aivan lähiympäristössäkin. Ainakin olen saanut sen käsityksen kun lukee noita paikallislehden otsikoita ja katselee paikallisia uutisia.
      Kyllä monesti aivan itku tulee.

      • Meriläinen

        tänä aikana monet asiat ei jää salaisuuksiksi vaan juuri kuten sanoit lehtien palstoilla koko kansan tietoon.
        Julmaa, todella julmaa on tämäkin aika.


    • on aina tapahtunut ja tulee tapahtumaan mitä uskomattomampia asioita. Vaan kaikesta on selvitty tähän asti. Lapsia haluaisin suojella että eivät joutuisi kovia kokemaan.

      • vertaa vaikka ois

        melkein kaikki elämästä on kaupan ja tarjolla.

        "onneksi ei ole mun lapseni siellä nolaamassa sukuaan, mua ja itseään!"

        Tuon kirjoitin 60 palstalle jossa ihan oikeasti joku IHAILI ko sheisse-ohjelmaa!


    • mikähänseoli

      onkaan ihmisiä, joilla synkkä salaisuus kannettavanaan. Joko oma tai toisen, nähty tai kuultu. Miten ne vaikuttaa ihmiseen?

    • on kammotuksia

      menneisyydessä, joista ei voi, osaakaan kellekään puhua. Monia asioita jäi tietämättä omista vanhemmistaankin.
      Mutta lie hyväkin niin?

      .

    Ketjusta on poistettu 5 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. IL - Patteriauto syttyi parkkihallissa Tampereella - 50 autoa LUNASTUKSEEN!

      "Palon aikaan parkkihallissa oli 90 autoa, joista noin 50 tuhoutui palossa korjauskelvottomiksi. Lisäksi palo vaurioitti
      Maailman menoa
      280
      45914
    2. Kristillisistä Siionisteista asiallista tietoa Hesarissa.

      KD ja Persut ovat kaiken takana avoimesti!
      Maailman menoa
      52
      11473
    3. Persut JYTKYTTÄÄ ylös, ohi kepun! +2,1 %

      Persut palasi kolmen suurimman joukkoon ja on matkalla kohti kevään 2027 eduskuntavaalivoittoa. Sosialistit ovat syöksy
      Maailman menoa
      236
      11067
    4. Sanna Marin saa ylistystä Hillary Clintonilta

      Jos joku ei tiedä kuka tämä rouva Hillary Clinton on, niin kerrottakoon "fun fact", eli hän on se keneltä Donald Trump
      Maailman menoa
      39
      9850
    5. Ja jälleen uusi latauksessa olleen sähköauton palo! Nyt Keravan Prisman parkkihallissa.

      IS 3.10.2025 Latauksessa ollut sähköauto syttyi yöllä tuleen Keravan Prisman parkkihallissa, Keski-Uudenmaan pelastusla
      Maailman menoa
      90
      8688
    6. Gallup, PS:lle JÄRISYTTÄVÄ nousu, SDP suurin laskija

      https://yle.fi/a/74-20186114 PS kovaa vauhtia nousemassa ennen 2027 vaaleja suurimmaksi puolueeksi. Nyt mennään jo etua
      Maailman menoa
      289
      6751
    7. Borat ärhäkkänä, syyttelee kokoomusta vilpin suojelusta

      Hänen mukaansa kokoomus seuraa ”toimettomana vierestä, kun vilpilliset firmat vievät urakat rehellisten nenän edestä”, j
      Maailman menoa
      2
      3549
    8. Kalja-Kristus Kutsuu Luokseen

      Nyt on Oikea Hetki Ottaa Ryppyys Vastaan! Lue Pelastusryyppy ja tee Promillista elämäsi Herra! Pelastusryyppy on teksti
      Maailman menoa
      3
      3450
    9. Perussuomalaisiin minä luotan

      Bensaa raaskii taas tankata ja ensi vuonna laskee ruoan verotus. Nämä muutokset parantavat pienituloisten asemaa.
      Maailman menoa
      25
      3173
    10. Persut on SYYLLISIÄ KAIKKEEN NEGATIIVISEEN SUOMESSA

      , ne haluaa neuvostoliiton putinin kanssa takaisin, shit voi valvoa kaikkea ja kaikkia, no tietty makeeta mannaa itselle
      Perussuomalaiset
      4
      3023
    Aihe