Elämässä on asioita, joista ei kerrota

kall le

Maalaistaloissa, silloin kun oli asutustilallisten aika, tapahtui murhenäytelmiä, joista vaiettiin.
Itse jouduin kymmenvuotiaana tuijottamaan pistoolin piippuun ja yhäkin näen unia siitä.

11

301

    Vastaukset 11

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Kaikilla meillä, tässä iässä, on hyvin paljon erilaisia kokemuksia. Ja jotkut niistä kokemuksista ehkä järkyttäisivät kuulijaa liian paljon.

      Nyky pullamössö sukupolven edustajat voivat vain leikitellä turvavaljaiden avulla "pelkokertoimia" ja hankkia "extreme" harrastuksia, vaikka väripanosammunnasta tai vaikkapa seinäkiipeilystä.

      • nimitykset raivostuttaa

        Mikä ihmeen pullamössö sukupolvi. Tunnen paljon ihmisiä, eri ikäisiä, eikä kukaan ole mielestäni mikään pullamössö. Voi hitsi, tätä yleistämistä.
        Jokaisella sukupolvella on omat harrastuksen, esim. minun äitini ei ole koskaan luistellut (88v), mutta vielä tuo ehtii.


    • .----------...........

      Jossain vaiheessa kaikenlaisista asioista kerrotaan kyllä. Ite olen saanut vasta aikaisemmalla iällä teitää monista jutuista. "Nämä puheet ei sitten mene pirtin ulkopuolelle". Aika rajujakin asioita. Niistä en voi puhua, edes anonyymisti netissä, koska ne ovat muitten asioita, ei mun.

      Tota. Mulla kesti viistoista vuotta, ennenkuin sain kerrottua kellekkään siitä, kun oli Kalasnikovin piippu suussa. En minä siitä toitottele vieläkään, ne oli muutenkin niin raskaita aikoja. Mutta oli ihan helpottavaa joskus kertoa tapaus jollekin.

      Jossain vaiheessa käytännössä kaikista asioista puhutaan, sitten kun aikaa on mennyt tarpeeksi ja yleensä ne ihmiset, joita asiat koskeneet ovat jo kuolleet.'



      =DW=

      • sealed lips

        Olen kuullut aika vakaviakin juttuja menneisyydestä. Täysin vaiettuja rikoksia. Ovat kulkeneet jo kolmekin sukupolvea..jokohan asianosaiset ovat kuolleet. En tiedä. Sitä vaan mietin että kuinka hyvä elämä sellaisen salaisuuden kanssa on elää koko ikänsä.

        Luulin tajuavani että aloittaja tarkoitti jotain tuollaisia juttuja.


      • .--------.............-.....
        sealed lips kirjoitti:

        Olen kuullut aika vakaviakin juttuja menneisyydestä. Täysin vaiettuja rikoksia. Ovat kulkeneet jo kolmekin sukupolvea..jokohan asianosaiset ovat kuolleet. En tiedä. Sitä vaan mietin että kuinka hyvä elämä sellaisen salaisuuden kanssa on elää koko ikänsä.

        Luulin tajuavani että aloittaja tarkoitti jotain tuollaisia juttuja.

        Niistä muuten ei saa pirukaan selvää. Jokainen jokaiselle sukua, virallisesti tai epävirallisesti. Niihin liittyy niin paljon kaikkea, että ei siitä DNA-testilläkään saisi selkoa, kun kaikki ovat kuitenkin sukua toisilleen. Niistä pitäisi haastatella elossa olevat kylän vanhat juoruakat. Niistä kun ei ole mainintaa kirkonkirjoissa, eikä sukukronikoissa.

        Noista henkirikoshommista ei juurikaan huudella, net kun ei vanhene.


        =DW=


    • RIMMIR

      luo murhenäytelmiä aivan samalla tavalla,ja varmasti vielä julmempaakin saavat monet lapset ja nuoret kokea aivan lähiympäristössäkin. Ainakin olen saanut sen käsityksen kun lukee noita paikallislehden otsikoita ja katselee paikallisia uutisia.
      Kyllä monesti aivan itku tulee.

      • Meriläinen

        tänä aikana monet asiat ei jää salaisuuksiksi vaan juuri kuten sanoit lehtien palstoilla koko kansan tietoon.
        Julmaa, todella julmaa on tämäkin aika.


    • on aina tapahtunut ja tulee tapahtumaan mitä uskomattomampia asioita. Vaan kaikesta on selvitty tähän asti. Lapsia haluaisin suojella että eivät joutuisi kovia kokemaan.

      • vertaa vaikka ois

        melkein kaikki elämästä on kaupan ja tarjolla.

        "onneksi ei ole mun lapseni siellä nolaamassa sukuaan, mua ja itseään!"

        Tuon kirjoitin 60 palstalle jossa ihan oikeasti joku IHAILI ko sheisse-ohjelmaa!


    • mikähänseoli

      onkaan ihmisiä, joilla synkkä salaisuus kannettavanaan. Joko oma tai toisen, nähty tai kuultu. Miten ne vaikuttaa ihmiseen?

    • on kammotuksia

      menneisyydessä, joista ei voi, osaakaan kellekään puhua. Monia asioita jäi tietämättä omista vanhemmistaankin.
      Mutta lie hyväkin niin?

      .

    Ketjusta on poistettu 5 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä tapahtuu?

      Mitä tapahtuu Humalojalla? Poliiseja talon ympärillä ja paljon ihmisiä pitkin pihoja???
      Haapavesi
      40
      1872
    2. Suomi on viittä vaille sodassa Venäjän kanssa...

      ...syynä tähän on kokoomuslainen presidenttimme Stubb. Hän on ainoa eurooppalaisen maan johtaja, joka kärkkäästi ja taha
      Maailman menoa
      710
      1270
    3. Miksi et lähesty minua

      Jos kerran kaipaat, mies? Mitä pelkäät?
      Ikävä
      99
      1011
    4. Mitä nyt haluaisit kysyä kaivatultasi?

      Tässä hetkessä tai menneestä?
      Ikävä
      102
      888
    5. Olen vähän epävarma siitä, oletko kiltti

      Nainen, ensivaikutelma oli, että olet tosi hyväsydäminen eli siinä mielessä harvinaisuus. Eli et mene virran mukana, etk
      Ikävä
      88
      884
    6. Mikä hänessä

      Saa sut kuumaksi?
      Ikävä
      62
      716
    7. Taidan olla pelkuri

      Kun en uskalla edes kysyä sulta 😳
      Ikävä
      32
      612
    8. Olinko yhden viestin arvoinen?

      Sen verran olit valmis panostamaan ja selvittämään umpisolmuja. Kukkuluuruu vaan sinullekin mies.
      Ikävä
      68
      508
    9. Kuka om uusi kylän mies?

      Ajelee polkupyörällä. Vaalea, melkein kalju. Ilmestyi katukuvaan tänä kesänä. Viettää aikaa kauppojen tuulikaapeissa. Ku
      Suomussalmi
      12
      495
    10. oot mun silmissä

      Vain äärettömän nolo. Anna olla jo 😂
      Ikävä
      78
      491
    Aihe