Tarviiko tilitoimistolla käydä paikanpäällä? Siis voidaanko tositteet ja muut lähettää sinne että ei tarvitse käydä viemässä? Entä pitääkö käydä silloin kuin on aloittamassa toimintaa? Eli periaatteessa voiko tilitoimisto olla ihan eri puolella suomea vai pitääkö olla lähellä omaa toimipaikkaa?
Tarviiko tilitoimistolla käydä?
paikanpäällä
10265
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 10
Vanhimmat
Kukaan ei pakota sinua käymään tilitoimistossa paikanpäällä, vaan paperit kulkee ihan hyvin postitse tai mahdollisuuksien mukaan sähköisesti. Etsi tilitoimisto hyvän palvelun/haluamiesi ominaisuuksien perusteella, maantieteellinen sijainti on toisarvoinen asia.
Minä en ainakaan tekisi sopimusta luottamuksellisesta palvelusta käymättä ainakin sen tekemistä varten paikan päällä. Muuten ei kai ole väliä missä päin tilitoimisto sijaitsee.
Tositteet voi lähettää postissa. Paikanpäällä ei tarvitse käydä jos ei halua. Minulla on muutama asiakas eri puolilla suomea ja näen heitä vain noin pari kertaa vuodessa, muutoin asiat hoidetaan puhelimella ja sähköpostilla. Eräskin asiakas asuu samalla paikkakunnalla mutta olen nähnyt hänen tänä vuonna vain kerran.
Toiset taas käy vähän väliä juttelemassa ja kyselemässä kuulumisia vaikkei mitään varsinaista asiaa olekaan. Kukin tyylillään, kaikki käy.
Ei ole mulla ainakaan aikaa ihan huvikseen käydä paskaa juttelemassa tilitoimistossa, jos on asiaa niin on puhelin, harvemmin soitan. Paperit vien tilitoimiston postilootan töiden jälkeen kerran kuussa.
en ole käynyt ikinä tilitoimistolla, puhelimitse ja e-maililla homma hoituu vaikka toiselle puolelle suomea asti.
Ja oikeesti se on hyvä vaa kun tilitoimisto ei ole samalla kylällä...usko pois =)
Voisitko kertoa mitä haittaa siitä on jos tilitoimisto on samalla kylällä, tai päinvastoin mitä hyvää on siinä että toimisto on jossain muualla?
Minun mielestä toimiston sijainnilla ei ole mitään merkitystä. Jos on samalla kylällä niin sitten on ja jos on jossain muualla niin sitten on, mitä väliä missä se on?
esim. kun ostat "työkaluvaraston" pihallesi firman rahoilla ja alvin vähentäen, naapurissa asuva kirjanpitäjäsi näkee kun Grillaat ja pidät pieniä illan istujaisia Grillikatok... eikun työkaluvarastossa jne... päättele itse mitä hyötyä on jos ei ole aivan nurkilla.
No eihän se kirjanpitäjä mikään viranomainen ole. Vaihda kirjanpitäjää jos se kyttää mitä ostelet, ei se sille kuulu. Jos tositteet on oikeat ja ostetun tavaran voi verotuksessa perustella on kirjanpitäjän kannalta ihan sama mitä sillä tavaralla jatkossa teet. Sinä itse vastaat kirjanpitosi ja tositteiden oikeellisuudesta, ei kirjanpitäjä.
urpo, eihän se mikään viranomainen olekkaan mut sulla on varmaan kirjanpitäjänä anoppisi ja tilintarkastajana äitisi = varma verotarkastus.Jos kirjanpito on hyvä maineisessa(verottajan silmissä) tilitoimistossa ei verottajakaan ahdistele ja näissä toimistoissa eivät suostu kirjaamaan mitä tahansa kuitteja.
vittuilun puolelle, urpo. En kyllä edelleenkään ymmärrä että sun pitää kirjanpitäjältä peitellä tekemisiäsi. Kirjanpitäjä on yrittäjän kumppani, ei vahtija. Jos tosite on kirjanpitokelpoinen, ei kirjanpitäjä voi jättää sitä kirjaamattakaan ja vaikka epäilisikin sinun käyttävän tuotetta yksityiskäyttöön. Kirjanpitäjän tehtävä ei ole toimia moraalinvartijana.