Lapsi ei synny ateistina

Roskapostirobo

19

489

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • xg,.

      lapset syntyvät ateisteina. Ihan älytöntä muuta väittää. Todistas nyt älykkö sitten, että mitä jumalaa ja millä tavalla vastasyntynyt palvoo. Ja mihin jumalaan ylipäätään uskoo.

      • 1

        Ymmärrätkö sinä reppana mitä eroa on järkevällä argumentoinnilla ja puisevalla retoriikalla?


    • Huhahhhei

      siinä mielessä, että lapsilla on tapana keksiä itselleen mielikuvitusystäviä. Mutta se, että niitä kutsuu jumaliksi, vaatiikin aikuisen. Ja tietynlaisen sellaisen. Jotkut noista tietynlaisista aikuisista saavat lapsensa uskomaan mielikuvitusystäviensä olevan todellisia.

    • e.k.v

      Lainaus; "Our brains effortlessly conjure up an imaginary world of spirits, gods and monsters, and the more insecure we feel, the harder it is to resist the pull of this supernatural world."

      Eli siis tutkimus osoittaa sen, että lapsen vielä suht kehittymättömät aivot alkavat luomaan mörköjä, jumalia ja muistakin mörököllejä? Eihän tuossa ole mitään ihmeellistä? Mitä tuosta et muka tiennyt? Luulitko ettei ateistien tai vaikkapa hindujen lapset pelkää mörköjä, ja kehitä mitä erikoisempia yliolentoja turvaksi?

      Lapset eivät synny leikki-ikäisiksi, vaikka on väistämättä selvää, että he leikkivät jossain vaiheessa, vaikka heile ei leikkimisestä mitään kerrottaisi. Tästä huolimatta, he eivät synny leikki-ikäisinä, tai edes leikkimään vaan täysin neutraaleina leikkimisen suhteen.

      Aivan turhaa otsikoiden revittelyä, turhasta tutkimuksesta.

      Toinen kiva maininta tutkimuksista; "Koeryhmän lapset sanoivat esimerkiksi, että linnut ovat olemassa, jotta ne laulaisivat kauniisti, ja että jotkin kivet ovat teräväsärmäisiä, jotta eläimet voisivat rapsuttaa itseään niihin."

      Niinpä niin, lapsen mielikuvitus on vallan verraton asia ;)

    • asdfasd

      ns. "uutisen" tuottajana oli Ristin Kilta Ry. Se siitä.

      • Tiskirätti ..

        """"ns. "uutisen" tuottajana oli Ristin Kilta Ry. Se siitä. """"
        -Mitä vainoharhaiset uskikset ei tekisi sairaan uskontonsa eteen. PUAAAAHHHHHH HEH HEH HEH ....

        ONNEKSI EN OLE USKIS ....


    • Todella nihkeä olo tulee, kun ajattelee omahyväisesti virnistelevää saivartelijaa tuon kirjoituksen takana. Hänen omien todistelujensa mukaisesti eivät hihhulit saati muutkaan "tiedemiehet" onnistuneet todistamaan myöskään sitä, että lapset alkaisivat uskoa jumalien olemassaoloon jos kasvavat tynnyrissä...

      Eihän siihen tarvita kuin yksi fiksumpi mukula, joka keksii jumalan ja muut heti lampaana perässä. Sellaisia te vajakit olette. Lasta pitää opettaa ajattelemaan kriittisesti. Muuten ne pölvästit uskovat kaiken, mitä joku niille syöttää ja aina on joku vallanhimoinen paskiainen uskottelemassa. Se on ihmisluonto vaan sellainen.

      Tuollaiseen sitä on sitten taas käytetty resursseja, kun ei itse osaa mitään luovaa luoda.

    • e.k.v
    • No mitähän tämä lainaus tekstistä sitten tarkoittaa: "On totta, että ihminen syntyy vailla tietoista käsitystä jumalista"? Tarkoittaako tämä, että ihmisellä on usko jumalaan, vai sitä, että ihmisellä EI OLE uskoa jumalaan?

      Toki yleistietoa on, että ihminen hakee yliluonnollisia selityksiä, ja tekstissä mainitut teleologiset luonnonkäsitykset ovat tyypillisiä kaikille lapsille. Se on eri asia sitten, pitäytyykö näissä mystisissä käsityksissä, vai kuunteleeko tiedettä. Toiset haluavat olla lasten kaltaisia, toiset haluavat kasvaa ja kehittyä ihmisinä. Minä kuulun ainakin jälkimmäiseen porukkaan.

    • "Lapset keksivät uskon jumaliin aikuisten opetuksesta riippumatta"

      Miten et voi tajuta tuon olevan aivan VITUN ERI ASIA kuin "lapset syntyvät ateisteina". OIkeesti, ootko jotenkin tahallisen yksinkertainen?

    • afafasfafafa

      Lapsi ei synny ateistina.. On siis otettava kovemmat keinot käyttöön ja pakottaa se ateistiksi ennen kuin on liian myöhäistä ja saadaan raamattuja sekä väkivallatonta, seksitöntä, puhdas kielistä, päihteetöntä leffoja (elikkä teletappeja)

      • afafasfafafa

        ...päihteetöntä leffoja (elikkä teletappeja) JOULULAHJAKSI!


    • "Yksi ateistien suosimista perusteluista maailmankuvalleen on vetoaminen siihen, että ihminen syntyy ateistina."

      En ole missään nähnyt ateistien käyttävän tuota ateismin perusteluna. Taas vaihteeksi hihhulit valehtelevat.

      Taas kerran hihut hakkaavat olkiukkoja, kuten tuossa kirjoituksessa tulee selvästi ilmi. He luovat ateisteille muka argumentteja, kun eivät ole selvästikään ymmärtäneet, mitä nämä ateistit ovat kirjoittaneet.

      "Lapsi ei synny ateistina"
      "Kokeelliset havainnot kumoavat ateistien retoriikan"

      Kerrohan, missä noissa tutkimuksissa osoitettiin, että lapsi ei synny ateistina vai pitääkö meidän taas vaihteeksi olettaa, että turvaudut valehteluun.

    • Todelliseen elämään liittyy tuo teksti?
      Uskovainen kun sen on säveltänyt niin se on puolueelinen ja näin ollen arvoton.
      Mutta jos näytät miten 20 vuotias joka on syntymästään ollut eristettynä kaikesta vaikutuksesta puolin ja toisin alkaa keromaan jostakin jumalasta niin sitten sinulla olisi todiste väittämällesi.
      Nyt sinulla vaain ei ole mitään muuta kuin jonkun hihulin väitetty tutkimus.

    • Atte Ateisti

      Ja artikkelin takana oli, yllätys yllätys, "Ristin kilta", teekkarien kristillinen yhdistys - jolta varmasti löytyy hirveästi ymmärtämystä ateisteille?

      Ja sitten siteeratun proffan tosi tieteellisestä kokeesta:

      "Tutkimuksissaan Petrovich on tarkastellut muun muassa brittiläisten ja japanilaisten tarhaikäisten lasten käsityksiä siitä, mikä on luonnossa esiintyvien asioiden, kuten eläinten ja kasvien, alkuperä. Vapaiden vastausten lisäksi koehenkilöt saivat valita vaihtoehdoista "Jumala", "kukaan ei tiedä" tai "ihmiset".

      Vastaus "Jumala" oli kaikkein suosituin ja noin 7 kertaa yleisempi kuin "ihmiset". "

      BUAHAHAHAHAHAHH!

      Oletan, että tarhaikään mennessä lapsille oli sanavarastoon jostain jo ilmestynyt sana "Jumala" ja vahva aavistus mitä se pitää sisällään.

      Lapsella jos kenellä on taipumus panna aikuista enemmänkin asioita joita hän ei ymmärrä Jumalan piikkiin.
      Sähkövalo? - Jumalan tekosia. Ukkonen? - Jumalan tekosia. Ruohon kasvaminen? - Jumalan tekosia. Teekkarin älykkyys? - Jumalan tekosia.

      Totisesti uskovat ovat lapsen kaltaisia: jos jotain ilmiötä ei ymmärrä, on se ilmiö Jumalan tekosia. Mitä vähemmän ymmärtää, sitä enemmän näkee ympärillään Jumalan töitä.

      Jumala on aina siinä huoneen pimeässä nurkassa. Kun sinne tuo valoa, Jumala karkaa seuraavaan pimeään nurkkaan.

    • catha

      Syntyykö islamin uskoisen lapsetkin kristin uskon jumalaan uskovana, kunnes heidät aivopestään uskomaan allahiin jeesuksen sijaan? Uskooko hindunkin lapsi ensin jeesukseen, kunnes vanhemmat aivo pesevät lapsen hinduksi? Vai uskooko ne sittenkin ensin allahiin, kunnes aivopestään uskomaan jeesukseen?

      Eli siis miten päin nämä nyt menevät? Kerrotko samalla että kenen vasta syntynyt on kertonut uskostaan heti syntämän jälkeen ja mielellään vielä linkki edes epäluotettavaan lähteeseen, jossa kerrotaan uskon asioista puhuvasta vasta syntyneestä.

      Tiesitkö että lapsi aloittaa oppimisensa jo kohdussa ja viimeistään syntymänsä jälkeen hän alkaa kasvaa vanhempiensa uskon tai maailmankatsomuksen mukaan. Ei hän synnynnäisesti usko jeesus kristukseen ja neitsys mariaan.

    • !!!

      kertoo siitä, miten ihminen ei syntyessään usko jumaliin. Miksi siis otsikoit valheellisesti?

      Toki linkissäsi oli jännittävästi tulkittu, että tämä jumaliin uskomattomuus ei kuitenkaan tarkoita ateismia, mutta sehän nyt on vain pyrkimystä määritellä sana uudelleen.

    • ....

      Eikä ne lapset muutenkaan jumalia keksi. Kyllä niistä on joku heille puhunut.

    • Kun sille antaa ravintoa ja aurinkoa, se kehittyy.

      Kun sille antaa tietoa, se saa osakseen tietoisuuden maan.

      Kun sille antaa avaimet mihin vain, siitä tulee kaitsija maan, minkä vaan.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kysymys muille miehille

      Onko teille varattu nainen ongelma? Mikään muu naisessa ei töki kun se että hän on varattu. Kamppailen houkutuksen kanss
      Ikävä
      141
      7988
    2. Kaipaisin nyt kosketusta

      jota ei koskaan ole ollut. Saisinpa tuntea kätesi niskallani ja silittelemässä päätäni. Sulaisin varmasti siihen.
      Ikävä
      32
      3170
    3. Imaami kysyy, miksi pojat uivat ilman valvontaa

      Kalajoen särkät ovat usean kilometrin pituiset. Siellä on kylttejä, joissa varoitetaan rannan vaaroista. Siellä ei ole
      Maailman menoa
      389
      2254
    4. Mansikkatiloilla hyväksikäytetään ukrainalaisia

      Työolot ovat surkeita ja palkka kelvoton. https://yle.fi/a/74-20172942
      Maailman menoa
      284
      1780
    5. Kerrostaloihin ilmalämpöpumput

      Ulkomailla näkee paljon ilmalämpöpumppuja kerrostalojen ulkoseinissä. Mikä estää taloyhtiötä hankkimasta niitä asuntoih
      Sinkut
      150
      1644
    6. Tukalaa kuumuutta

      Tietäisitpä vaan kuinka kuumana olen käynyt viime päivät. Eikä johdu helteestä, vaan sinusta. Mitäköhän taikoja olet teh
      Ikävä
      21
      1481
    7. Sinä, ihastukseni

      Mitä haluaisit tehdä kanssani ensimmäisenä?
      Ihastuminen
      15
      1248
    8. Sokea "ystävälle"

      Oletko oikeasti noin sokea?
      Ikävä
      100
      1239
    9. En ymmärrä käytöstäsi

      Se on ollut eräänlaista hyväksikäyttöä. Että seura kyllä kelpaa palstan välityksellä silloin kun ei ole parempaakaan tek
      Ikävä
      137
      1162
    10. Tiedät ettei tule toimimaan.

      Mielenterveys ei kummallakaan kestä.
      Ikävä
      18
      1142
    Aihe