maistraatista suoraan häämatkalle

misosaaa

Ajattelin kysäistä täältäkin, kun olemme menossa naimisiin maaliskuussa ja lähdössä häämatkalle suoraan maistraatista. Otan mieheni sukunimen. Olemme varanneet matkan, jossa tiedoissa on nykyinen sukunimeni, mikä on passissakin. Nyt minua on alkanut askarruttaa, että pitääkö sukunimi kuitenkin vaihtaa ennen häitä, jotta ehtisi hankkia uuden passin ja ilmoittaa matkatoimistoon nimen muutoksesta. (ja olisihan se mukavaa, jos hotellissakin tietäisi olevamme häämatkalaisia). Vai tuleeko ongelmia jos matkustan vanhoilla tiedoillani?

7

1676

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • yks, jolla myös on puolison sukunimi

      Suomi on siitä poikkeuksellinen maa, että naiset vieläkin ottavat puolisonsa sukunimen mennessään naimisiin. Muualla maailmassa sitä tapahtuu paljon vähemmän.

      Kyllä siellä hotellissa tuo häämatka-asiat selviää jostakin ihan muusta kuin yhteisistä sukunimistä, ja vältät nyt nuo nimisotkut kun sulla on
      a) passi
      b) matkaliput
      c) visat ja muut kortit kaikki samalla nimellä siellä häämatkalla.
      Vaihda sitten nuo kaikki kortit uusiin paremmalla ajalla ja nauti häämatkasta. Laita vaikka meiliä
      hotelliin etukäteen ja pyydä heitä huomioimaan teidät häämatkalaisina.

      Ei kai se hotellin väki tunne sua ennestään vanhalla nimellä??? vai miksi kuvittelit, että pitää
      olla sama sukunimi??

    • 17+4

      Et voi vaihtaa sukunimeäsi miehesi tulevan miehesi sukunimeksi ennen häitä. Vaihto onnistuu vain, mikäli miehesi sukunimi on ollut sinun esivanhemmillasi eli mikäli yleiset nimen vaihtamisen edellytykset täyttyvät.

      Jos lähdette häämatkalle suoraan (kirjaimellisesti) maistraatista, niin ei voi tehdä muuta kuin matkustaa vanhalla sukunimellä. Se on sitä paitsi täysin laillista ja normaali käytäntö. Seuraavalla matkalla on sitten uusi nimi.

      Häämatkalla myös kortit ovat vanhalla nimellä.

    • Kysy poliisilta

      Meillä oli jokin vuosi sitten vastaava tilanne. Poliisilaitokselta suositeltiin, että tein passihakemuksen jo ennen häitä. Koska meidän häät olivat lauantaina kun poliisilaitos oli kiinni, niin sain uudella nimellä olevan passin jo perjantaina. Tämä ei käsittääkseni ole kuitenkaan mikään automaattinen käytäntö, vaikka viranomaisen harkinnan mukaa voidaan näin toimia. Matkustin siis uudella nimellä olevalla passilla. Olisin joka tapauksessa joutunut hankkimaan passin, sillä minulla ei ollut voimassa olevaa passia sillä hetkellä, ja näin oli järkevintä, että ei tarvinnut enää hankkia sitä vanhalla nimellä.

      Suomesta varmaan pääset pois vanhallakin passilla, mutta passeissa on viivakoodit, ja jos tietokannassa on eri nimi kuin passissa niin joissakin paikoissa voi tulla ongelmia paluumatkalla. Väärästä nimestä aiheutuvia ongelmia tai niistä aiheutuneita kuluja tuskin mikään matkavakuutus suostuu korvaamaan. Pahimmassa tapauksessa se vanha passi ei kelpaa ja joudut anomaan uuden passin paikallisesta (tai lähimmästä) Suomen suurlähetystöstä. Se voi aiheuttaa lennolta myöhästymisen, ja riippuen lipputyypistä voit joutua ostamaan uuden paluulipun seuraavaan koneeseen, jossa on paikkoja. Tämä voi aiheuttaa, että joudut olemään yhden tai useamman ylimääräisen yön siellä kohteessa, sillä Suomeen ei välttämättä joka paikasta pääse samana päivänä montaa kertaa, ja joskus voi joutua odottamaan myös lenemmän, jos koneet ovat täynnä. En siis usko, että missään maassa joutuisit tyttönimellä matkustamisen yrityksen vuoksi pidätetyksi tai että saisit mitään muitakaan sakko- tai karkotusrangaistuksia, mutta ei sekään mahdotonta ole. Riippuu, minne olette menossa?

      Et kuitenkaan käytännössä voi vaihtaa sukunimeäsi etukäteen, (en ehkä oikein tajunnut mitä tarkoitit) mutta voit ehkä saada passin uudelle nimellesi, jos se on järkevää. Kannattaa kuitenkin mieluummin jutella paikallisen poliisiviranomaisen kanssa kuin kysellä nettipalstalta.

      • fvly

        Vaikka niissä passeissa viivakoodit onkin, ei ulkomailta ole mitään yhteyksiä Suomen väestörekisterin tietokantaan tms.


    • passianssi

      mutta kysy sieltä mistä haet passiakin.

      • häämatkalla

        Itse matkustin vanhalla nimellä, matkalle lähdettiin häiden jälkeen maanantaina kun häät olivat lauantaina. Kaikissa asiakirjoissa oli sama (vanha) nimi; lipuissa, passissa ja luottokortissa, jolla hotelli oli varattu ja maksettiin. Yhdysvalloissa kysyivät maahan tullessa olemmeko naimisissa (naimisissa olevat parit voivat mennä maahantulohaastatteluun yhdessä, avoparit erikseeen), johon totesin vain että olemme.

        Uusia henkilöpapereita aloin hakea vasta Suomeen palattuani.


      • nw
        häämatkalla kirjoitti:

        Itse matkustin vanhalla nimellä, matkalle lähdettiin häiden jälkeen maanantaina kun häät olivat lauantaina. Kaikissa asiakirjoissa oli sama (vanha) nimi; lipuissa, passissa ja luottokortissa, jolla hotelli oli varattu ja maksettiin. Yhdysvalloissa kysyivät maahan tullessa olemmeko naimisissa (naimisissa olevat parit voivat mennä maahantulohaastatteluun yhdessä, avoparit erikseeen), johon totesin vain että olemme.

        Uusia henkilöpapereita aloin hakea vasta Suomeen palattuani.

        Minä reissasin 1,5v vanhalla nimellä kun en heti viitsinyt hankkia uutta passia ja visaa.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Persut = far-right Finns Party?

      Eikös tuo tarkoita, että persut ovat äärioikeistoa? "In 2023, Petteri Orpo, of the National Coalition Party, unseated M
      Maailman menoa
      28
      6994
    2. Sdp on esittänyt maatalous- ja yritystuista leikkaamista

      Joihin menee 10 miljardia euroa vuosittain. Minkä vuoksi äärioikeisto änkyttää jostain vuodesta 2026, kun ei demareiden
      Maailman menoa
      161
      4715
    3. Sanna Marin pitäisi palauttaa pääministeriksi

      Oikeisto "voitti" vaalit valehtelemalla äänistäjille päin naamaa, joten heidät tulisi tuomita menettämään vaalitulos ja
      Maailman menoa
      105
      3741
    4. Ei me olla sielunkumppaneita

      jos sellaisia edes on. En tiedä miksi niin kovasti pidin sinusta, varmaan olisi paljonkin hyviä syitä, mutta ehkä olit v
      Ikävä
      45
      3713
    5. Kokoomus kannatti aiemmin rahoitusmarkkinaveroa - kanta nyt muuttunut

      Kokoomuksen linjanmuutos rahoitusmarkkinaveron suhteen on herättänyt kysymyksiä. Vielä aiemmin puolue antoi ymmärtää kan
      Maailman menoa
      1
      2483
    6. KÄVELYTREFFIT ?

      Mikä on tuo konsepti. Ei kävely ole mitkään treffit. Se on hengailua, ilman mitään panostamista toiseen, go with the flo
      Ikävä
      250
      1931
    7. Mies pelkää mahdollista raskautta

      Millaisia ajatuksia seuraava herättää teissä? Olemme tunteneet miehen kanssa vuosikausia, seurustelleetkin jo pitkään j
      Sinkut
      353
      1823
    8. Hevosmies kylän kunnioitettu herra

      Hei, eikö olis aika pistää "nuoriso" kuriin? Tiedämme miten teidän "yhteisö" toimii sekä kylän vanhin herra, olet poruka
      Hyrynsalmi
      33
      1800
    9. Porno-ope?

      Kaikenlaisia sitä nykyään Suomessakin on. Tai onhan niitä voinut olla aiemminkin, mutta ehkä paperilehtin aikakaudella e
      Maailman menoa
      37
      1771
    10. Kiikkustuoli

      Sunnuntai aamun hiljaisuutta ja rauhaisaa oloa. Aloitan taas uuden alustan, jospa edellisessä asiat tulee pohdittu ja sa
      80 plus
      183
      1426
    Aihe