kasvatin noita tarhaneitoissa kahdessa ruukussa ja nyt on noin parikymmentä isohkoa seimenkotaa jäljellä....
mitä niille pitäs tai voi tehdä?
vai heitänkö mäkeen....
olen aika untuvikko näissä hommissa mut piti jotain kasvei parvekkelle kesäksi saada ja noi siemenet osu sit silmään ja niitä kylvin ruukkuihin.
mitä niille pitäs tai voi tehdä?
vai heitänkö mäkeen....
olen aika untuvikko näissä hommissa mut piti jotain kasvei parvekkelle kesäksi saada ja noi siemenet osu sit silmään ja niitä kylvin ruukkuihin.
Vastaukset 3
Vanhimmat
Hei, älä heitä meneen, ota varsineen päivineen sisälle , ne ovat kauniita kuivakukkia. Joistain tietysti otat jemmaan siemeniä, ensi kesää ajatellen. Ravistele myös maahan niitä siemeniä, ne alkavat keväällä sieltä kasvamaan, saat ensi kesänäkin ihastella niiden kauneutta ;)
mä otan joistakin siemenet pois niistä siemenkodista ja laitanko ne siemenet sitten johonkin kuivaan paikkaan odottaan ensi kesää?
ai kuivakukkia... no täytynee kokeilla.
aika kivoja kun osa niistä tekee vieläkin lisää kukintoja.
Joo, laita ensin jonnekin kunnolla kuivumaan, ettei homehdu talven aikana ja sitten vasta vaikkapa paperipussiin odottamaan kevättä.
Nuo on suosittuja kukkakaupoissa, laittavat niitä kuivakukkaasetelmiin. Jos sinulla on niitä paljon ja kukkakauppa lähellä, tarjoa sinne jospa ostaisivat. Mutta voithan itsellesikin ottaa kuivumaan.
Katso kuinka hieno kuivana :
http://www.pootergeek.com/2006/05/gratuitous-nigella/