2 euron kolikko.

Hlauau

Elikkä mulla on vuoden 2008, 2 euron kolikko, ja siinä on vääränlainen kartta.

tuommoinen mikä tuossa ekana on http://www.kolikot.com/uutiset/11

Onko arvokaskin?

7

644

    Vastaukset 7

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Jos vuoden 2008 2 euron kolikossasi on sellainen kartta kuin llinkissä mainitussa virheellisessä vuoden 2006 kolikossa, silloin kartta on täysin oikeanlainen. Tuossa linkissä mainittu virhe koskee vain vuotta 2006, jolloin muutamia kymmeniä tuhansia kaksieuroisia lyötiin vahingossa vuoden uudistetulla 2007 kartalla. Vuodesta 2007 alkaen lyödyissä suomalaisissa kaksieuroisissa pitääkin olla tuollainen täydennetympi Euroopan kartta. Edellä mainitun perusteella, kolikollasi on valitettavasti arvoa tasan nimellisarvon eli 2 euron verran.

      • HAHHAA

        Suurta ihmisten kusetusta koko juttu!


      • Harjazze

        Mistä noita virhelyöntejä saa ostaa, onko niitä jossain numismaattisessa putiikissa myytävänä parempaakin valikoimaa kun niitä tuntuu riittävän laidasta laitaan? Vai pitääkö etsiä Saksan Ebaista?


      • Harjazze kirjoitti:

        Mistä noita virhelyöntejä saa ostaa, onko niitä jossain numismaattisessa putiikissa myytävänä parempaakin valikoimaa kun niitä tuntuu riittävän laidasta laitaan? Vai pitääkö etsiä Saksan Ebaista?

        Numismaattisista liikkeistä tietysti voi yrittää etsiä, mutta varmuutta löytymisestä tuskin on. Kotimaisessa Huuto.net:ssä noita näkee ainakin silloin tällöin. Ebay:sta (saksanlaisesta tai muista) en osaa sanoa, mutta onhan se tietysti mahdollista. Noista kyseessä olevista virhelyönneistä varmaan osa on palautunut pankkeihin ja sitä kautta kierrosta poistettaviksi ja lopuista suurin osa on todennäköisesti yksityisten keräilijöiden tai kaupustelijoiden hallussa.


    • Keräilijä
    • juppe3

      Trjolla kahdeneuron kolikko f.e. sillanpää :Hintaarvio 66 euroa, tiedustella voi sähköpostios, [email protected]

      • silakkanaama

        Hah hah juppe3 , noitahan saa kaupoista vaihtorahoina tosi usein


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Tässä ovat Elämäni biisi vieraat lauantai 19.9. - Yksi vieras on kohuttu TTK-juontajaehdokas

      Elämäni biisi vieraslista on harvinaisen mielenkiintoinen lauantaina. Mukana myös kohuttu TTK-juontajaehdokas, josta ei
      Tv-sarjat
      17
      1224
    2. Mies joka on oikeasti kiinnostunut

      Ja näkee sut pitkäaikaisena kumppanina, siirtää vaikka vuoria selvittääkseen asiat eikä ota pienintäkään riskiä menettää
      Ikävä
      133
      1151
    3. 64
      1140
    4. Onko nyt kaikki asiat käyty läpi?

      Mun mielestä on👍
      Ikävä
      109
      979
    5. Mikä sun salaisuus on,kun näytät niin nuorelta..

      Vaikka oot jo noin vanha!?
      Ikävä
      86
      977
    6. Kunnanhallitus

      Miten käy täällä vuosia tuomioita jakaneelle valittajalle, hovioikeus hylännyt kaikki syytteet.
      Puolanka
      62
      969
    7. Rauha, sopiiko

      Ei häiritä enää toisiamme. Annetaan molemmille rauha unohtaa, pyydän tätä todella. Kiitos. Miehelle.
      Ikävä
      94
      927
    8. Miesten (epä)viehättävyydestä kysymys

      Mieltä askarruttava asia, liki dilemma. Palstallahan jotkut miesoletetut usein toteavat, että kaikki naiset tavoittelev
      Sinkut
      180
      874
    9. Minkä kappaleen

      haluaisit soivan, kun astellaan alttarille?
      Ikävä
      80
      801
    10. Ei siitä pääse yli, eikä ympäri!

      Pakko se on myöntää ja tunnustaa. Olisin halunnut p*nna sinua sydämeni kyllyydestä. Itseäni vanhemmalle naiselle
      Ikävä
      66
      761
    11. MiltäKaivattusi

      Näyttää? !
      Ikävä
      40
      723
    12. Mitä meidän välillämme

      On käynyt näiden vuosien aikana?
      Ikävä
      70
      616
    13. Tykkäätkö minusta

      Mies vai et? -nainen
      Ikävä
      57
      614
    14. Olit hyödytön.

      Mulle hyödytön..
      Ikävä
      98
      608
    15. Myönnetään, tunnen lämpimiä tunteita kohtaasi

      Vaikutat tosin liian hyvältä ollaksesi totta. Komeita miehiä on maailma pullollaan mutta sinussa on jotain.....
      Ikävä
      46
      586
    16. Vieläkö tykkäät

      Minusta niin paljon että olisit valmis?
      Ikävä
      40
      582
    17. Humppila korvasi johtajia tekoälyllä

      https://yle.fi/a/74-20215155 Humppilassa on lakkautettu teknisen ja hallintojohtajan virat. Säästöä tuli hetkessä 150
      Maailman menoa
      83
      558
    18. Kumpi tästä nyt

      Teki niin vaikeaa?
      Ikävä
      60
      534
    19. Olen tavattavissa

      tänään klo 17-02 siinä ravintolassa. Tulethan sinäkin?
      Ikävä
      51
      509
    20. Mnot, miksi sinulle on tärkeää solvata uskovia?

      Onko sinulla joku katkeruus tai peräti viha heitä kohtaan? Kirjoituksesi nimittäin tihkuvat katkeruutta ja vihaa uskovi
      Luterilaisuus
      294
      503
    Aihe