Evandan talviominaisuudet

Kiinnostunut

Moi,

Kävin vilkaisemassa Daewoo Evandaa ja yllätyin positiiviseti. Ohjaamo oli tosi tilavan tuntuinen, paljon väljemmän oloinen kuin esim. uudessa Vectrassa.

Olisiko jollain jo jotain käyttökokemuksia autosta - varsinkin talven osalta, kesällähän nykyautot yleensä ovat kaikki hyviä?

Joku sanoi aikaisemmassa ketjussa että hänen autostaan oli hajonnut ABS ja TCS. Onko muilla ollut samanlaisia ongelmia? Entä muita?

t. Kiinnostunut

3

1587

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kiinnostunut

      Mua kiinnostaisi myös noi talviominaisuudet. TM haukkui Daewoon tila-auton ihan pystyyn. Evanda on kuitenkin eri auto.

      • kärry

        Automaattiversion parin päivän koeajon perusteella erittäin positiivinen kokemus!!
        Uusilla kitkarenkailla oli hyvä ajaa ja hiljainenkin (paitsi kiihdytyksissä, joissa moottorin ääni kuuluu sisälle varsin voimakkaana). Kuskin paikalta kuunnellen hiljaisempi kuin automaattivaihteinen Toyota Avensis.

        ABS ja TRC toimivat liukkaalla mallikkaasti (ilman niitä meno oli mutkaista), mutta "käsijarrukäännöksessä" joku pyöristä ilmeisesti pyörähti taaksepäin ja ABS ja TRC "putosivat pois päältä": merkkivalot syttyivät palamaan ja sammuivat vasta kun moottori sammutettiin ja käynnistettiin uudelleen. Kun käyttöohjetta ei ollut saatavilla, en osaa sanoa, onko tämä vika vai tunnettu "ominaisuus". Hiukan arveluttava kuitenkin, jollaiseen törmäsin myös Citroen C5'n koeajossa!!

        Automaattiasennossa ilmastointilaite ei pakkasella jaksanut pitää sisälämpötilaa asetetussa arvossa, mutta manuaaliasennossa puhtia löytyi.

        Valojen, (erityisesti kauko-) teho tuntui heikolta, vaikken omassa kotterossani ole kovin hyviin valoihin tottunut. Lyhyiden valojen kanssa paloi samanaikaisesti sumuvalojen näköiset, joille en löytänyt erillistä kytkintä.

        Erittäin paljon autoa pyydettyyn hintaan nähden!


    • jps

      Evandan ominaisuudet yllättivät positiivisesti.Tänä talvenahan noita lumi/jääkelejä riitti,joten noi sipoon tiet kävi hyvästä talviharjoituksesta.Muuten ehkä vähän liikaakin toi luistonesto rajoitteli paksussa hangessa,(piti aika moista rutinaa.)Ihmettelen miten yleensäkkään näillä uudemmilla autoilla voi ylipäätäkään ajaa ojaan/kolaria? sen verran yritystä itsellänikin välillä löytyi.
      Muuten toi sama juttu kävi kaksi kertaa itseni kohdalle(luistonesto ja abs lähtivät pois päältä,uudelleen käynnistys palauttivat taas toimimaan.)
      Loistavaa hallintaa Evandalta.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomen kansa haluaa Antti Lindtmanista pääministerin

      Lindtman on miltei tuplasti suositumpi kuin etunimikaimansa Kaikkonen. Näin kertoo porvarimedian teettämä kysely. http
      Maailman menoa
      277
      4722
    2. Vain 21% kannattaa Lindtmania pääministeriksi

      se on selvästi vähemmän kuin puolueen kannatus, mites nyt noin?
      Maailman menoa
      134
      3050
    3. Miten löydän sinut

      Ja saan sanottua kaiken mitä haluan sinulle kertoa? Ja kuinka kuuntelisit minua sen hetken? Kuinka voin ilmaista sen mit
      Ikävä
      45
      2931
    4. Miksei Björn Wahlroos jaa rahaa köyhille?

      Esimerkiksi Nordean tiloissa? Vai tuovatko ne köyhät hiekkaa marmorilattioille ja siksi ei pysty mursunviiksi pystyyn k
      Maailman menoa
      37
      2899
    5. Yöllinen autolla kaahari Heinolan seudulla

      Asukkaita häiriköivän nuoren herran autokaahaus keskustelu poistettu, onko jokin hyvävelijärjestelmä käytössä ?
      Heinola
      77
      1826
    6. Vaikea tilanne

      Hieman kolkuttaa omatuntoa, kun on osoittanut kiinnostusta väärää naista kohtaan. En ymmärrä miten toinen on voinut te
      Ikävä
      106
      1694
    7. Jouluksi miettimistä: kuka tai mikä valmistaa rahan?

      Nyt kun on ollut vääntöä rahasta ja eritoten sen vähyydestä, niin olisi syytä uida rahan alkulähteille, eli mistä se syn
      Maailman menoa
      28
      1531
    8. Milloin kaivatullasi

      .. on nimipäivä?
      Ikävä
      62
      1459
    9. Kehtaisitko näyttäytyä

      kaivattusi seurassa?
      Ikävä
      97
      1322
    10. Julkinen sektori on elänyt aivan liian leveästi yli varojensa!

      Viimeisen 15 vuoden aikana julkisen puolen palkat ovat nousseet n. 40%, kun taas yksitysellä sektorilla vain n. 20%. En
      Maailman menoa
      227
      1222
    Aihe