SAVIMAA

esteri

Savimaalla ei sitten ilmeisesti kasva ihan mikä tahansa. Olisiko jossain luettelo savimaan puutarhakasveista, tai osaisiko joku ystävällinen savimaapihan omistaja kertoa, mikä kasvi siellä viihtyy?

7

7989

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • pirkko

      No, ainakin kultapallo viihtyy ja kasvaa meillä parimetriseksi savimaalla, eikä pahemmin kärsi edes härmästä. Tuoksuvadelma voisi viihtyä myös, mutta sehän leviää aika kivasti. Akileijat tuntuvat kasvavan maassa kuin maassa, ja varmaan päivänliljatkin voisivat aika hyvin savisemmassakin paikassa. Ai niin, ja syysasteriakin voisi kokeilla.

      • viherpihassa

        Ostappa uusi Viherpiha. Siellä oli hyviä vinkkejä savisen maan vehreyttämiseen.


      • Kotipuutarhuri

        Itse olen myös suuren ja savisen tontin omistaja. Välillä tuntuu ettei mikään kasva tällä tontilla(paitsi ohdake ja voikukka) Kiitos hyvistä vinkeistä täytyypä kokeilla. Syysasteria minulla onkin ja tuoksuvatukkaa. Tuoksuvatukka on kyllä kestävä, mutta niinkuin totesit, kova leviämään ja mahdoton kitkettävä,sen juuret kun ovat tosi tiukassa ja pitkät. Kannattaa harkita tarkkaan mihin sen haluaa. On kiva kuulla, että jotain voisi saada kasvamaan tälläkin tontilla, yleensä kun ohjeet on vain että "paranna maata hiekalla ja turpeella". Mutta kun sitä savea on useampi tuhat neliötä,niin mieluummin valitsisi jonkun helpomman ja halvemman konstin,


    • acumina

      Jos ei jaksa parantaa maata niin sitten voi kokeilla semmoista yksinkertaista juttua että tekee kaikki istutukset hieman ympäristöään koholle. Parantaa parjon kasvuolosuhteita ja sillä saa sen omenapuunkin aika hyvin menestymään savessa.

      Sitten on niitä kasveja jotka oikeasti viihtyy savessa ja ne olis tämmöisiä:
      pajut (Salix) esim: punapaju Salix purpurea I-V
      kanukat (Cornus) esim: viirukirjokanukka C.alba 'Sibirica Variegata' I-V
      poppelit (Populus) esim: jättipoppeli P. trichocarpa I-VII
      jalopähkinät (Juglans) esim: mantsurianjalopähkinä J.mandshurica I-IV
      siipipähkinät (Pterocarya) esim: japaninsiipipähkinä P. rhoifolia I-II
      tuomi (Prunus padus) esim: purppuratuomi 'Colorata' I-V
      tuohituomi Prunus maackii I-V
      rusokirsikka Prunus sargentii I-II(III) viihtyy savessa vain omajuurisena
      lumipalloheisi Viburnum opulus 'Pohjan Neito' I-VI
      jättitatar (Fallopia sachalinensis) voimakkaasti leviävä jättiperenna
      tervaleppä (Alnus glutinosa) esim. pilaritervaleppä 'Pyramidalis' I-V
      haapa (Populus tremula) esim: pilarihaapa 'Erecta' I-V
      metsätammi (Quercus robur) I-III savimaalla
      kynäjalava (Ulmus laevis) I-V
      metsämänty (Pinus sylvestris) I-VII
      siperiansembra (Pinus cembra subsp. sibirica) I-VI
      on niitä muitakin mutta en ulkoa muista.

      • eilainkeri

        Savimaata olen parantanut hiekalla ja haravoimalla syksyn lehdet maahan.
        Hyvin kasvaa päivänkakkarat, harakankellot, angervot(niistä en kylläkään pidä)
        KOHOPENKKI ON VÄLTTÄMÄTÖN.
        Punapajuangervo,metsäkurjenpolvet, saniaiset, villivadelmat ja ahomansikat.
        Orvokit kukkii ja kukoistaa, kun vaan jaksaa nyppiä kuihtuneet kukat pois.
        Kunto kasvaa maata niitellessä ja hiekkaa kärrätessä, mutta kyllä se kuntosalista käy. Ja kuumalla järveen joka välissä.
        Karhunputkikin käy koristeesta. Nyt isoin, jonka jätin kasvamaan on 2m.


    • katoppa vaan

      Pojalla on savinen tontti ja kivinen vielä lisäksi. Kuopan kaivuu on kaameeta hommaa eikä rahat riitä koko tontin maan parannukseen. Kokeiltu on seuraavia konsteja:

      Kaivetaan sen verran ku jaksetaan, pannaan hiekkaa, turvetta ja kalkkia saven sekaan ja jätetään reilu kumpu. Näihin on istutettu omena- ja kirsikkapuita, marjasinikuusamaa, rinneangervoa ja syreeni. Päälle kangas ja sen päälle koristekate. Kaikki kasvaa ja voi hyvin, eikä kuivanakaan kesänä tartte kastella.

      Yksi kukkapenkki tehtiin samalla taktiikalla, pioni, loistosalvia (tarttis kuulema "läpäisevän" maan??), prinsessapäivänkakkara ja neidonkurjenpolvi toimii aivan hyvin. Syysleimu heitti henkensä, tilalle pitäs keksiä jotain muuta.
      Toiselle kukkapenkille konemies teki vähän syvemmän poteron, siihen pantiin kangas alle ja ostomultaa körö. Juuret täyttää ensin kankaan päällisen osan ja menee sitten alla olevaan saveen, joka ei oo niissä oloissa ihan niin kovaa kuin maan päällä. Tähän istutettiin kuunliljaa, kurjenmiekkoja, jaloangervoa ja valtikkanauhusta, takariviin pari timanttituijaa. Miniä aikoi sipulikukkia pistellä nyt syksyllä lisäksi.

      Tontin reunalle istutettiin saniaisia polosiin poteroihin, kerättiin juurelle kaikenmoista maatuvaa kasaksi ja vuoden miettimisen jälkeen nekin alkoi kasvaa.

    • säppi

      Kultapiisku viihtyy ja leviää.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Henkirikos kiuruvedellä

      Poliisi tutkii maaliskuussa tapahtunutta 50 luvulla syntyneen kuolemaa henkirikoksena. Missä päin tälläinen sattunut
      Kiuruvesi
      119
      3927
    2. Ketkä haukkuu suomalaisten ÄO:tä?

      Siinä on kaksi vaihtoehtoa, joko siis rutiköyhä vajaaälyinen vasuri tai venäläinen. Kyllähän täällä käy suomenvenäläisi
      Maailman menoa
      157
      3788
    3. Diesel-ammattilainen kehuu Sanna Marinia

      "Sanna Marinin (sd) hallitus loi neljä vuotta sitten väliaikaisen polttoaine­tuki­järjestelmän, kun energianhinnat nousi
      Maailman menoa
      26
      2591
    4. Pitkänperjantain kunniaksi tekoälyn analyysi Riikka Purran kirjoituksesta

      🧠 Mitä se kertoo "riikka"-nimimerkin lähijunassa tapahtuneesta? 1. Asenteellinen ja epäasiallinen sävy: Kirjoitus purs
      Maailman menoa
      8
      2374
    5. 100 prosentin perintövero korjaisi myös Hitas-ongelman

      Moni ei uskalla kieltäytyä perinnöstä maineen menettämisen uhalla, joten sitten tulee näitä tilanteita, joissa joutuu es
      Maailman menoa
      32
      2163
    6. Riikan antisakset leikkaavat bensan hintaa ylöspäin

      Sannan aikoina bensaa sai 1,3 euron litrahinnalla ja Riikka leikkasi sen euron ylemmäksi reiluun 2 euroon. Joko on saks
      Maailman menoa
      4
      1736
    7. Olen aika varma

      että meidän tiemme risteäminen oli ainutkertainen tapahtuma elämässäni. En tule koskaan kohtaamaan ketään muuta, joka sa
      Ikävä
      48
      1342
    8. Läpäiseekö Martina Aitolehti Erikoisjoukot - kyllä vai ei?

      Martina Aitolehti on pärjännyt mainiosti Erikoisjoukoissa. Yrittäjä on mielipiteiltään napakka ja hän sivaltaakin koulut
      Kotimaiset julkkisjuorut
      61
      1254
    9. Sukupuolineutraalit liikennemerkit yksi persujen älynväläys

      Samassa rytäkässä kaikki syrjäseutujen bussipysäkkien liikennemerkitkin vaihdettiin, vaikkei bussia ole liikennöinyt enä
      Maailman menoa
      18
      1219
    10. Ei ne päivät ole samanlaisia...

      Toisena hymyillään ja katsellaan silmiin, toisena taas tuntuu ettei edes tunneta toisiamme, vältellään ja katseet ei vah
      Työpaikkaromanssit
      35
      959
    Aihe